Necenzurujeme.cz

Lékaři píší parlamentu

Stovky rakouských odborníků proti povinnému očkování. Odborník na infekce: omikron nezastaví žádný lockdown, ale je to naše šance; doporučil "selský rozum".

Rakouská televize www.ORF.at: Kolem 600 lékařů napsalo zákonodárcům otevřený dopis, jde o iniciativu "Zdraví pro Rakousko". Kritizují povinné očkování nezávisle na věku a individuálním posouzení prospěchu a rizik. Dopis podepsalo přes 300 lékařů, další stovky svůj podpis nezveřejnily z obav před postihy. Prezident lékařské komory T. Szekeres se prý s dopisem seznámí a ujistil, že nikdo nebude kvůli jeho podpisu disciplinárně postihován. 

V době, kdy Rakousko má technické i další problémy s testováním ve školách (ministr školství za ÖVP se podivuje nad neuvěřitelně nízkým počtem pozitivních výsledků, školy si  stěžují na chybovost i dlouhé čekání na výsledky - zahlcení laboratoří, přetížení hygieniků), ministru napsali zástupci školáků napříč celou zemí (rovněž otevřený dopis) s tím, že nesouhlasí s plánovaným "promořením" dětí a mladistvých, ale naopak požadují ochranu před ním v podobě PCR testů. A pokud to politici nezajistí do pondělí, příští týden může dojít ke stávce žáků. Ministr přislíbil, že v osmi spolkových zemích by tyto testy měly být dostupné.

Odborník na infekční nemoci z univerzitního pracoviště v Innsbrucku G. Weiss (podle ORF renomovaná osobnost) však vysvětluje, že vlna omikronu se nedá zastavit ničím; vidíme to i v dalších zemích - bez ohledu na přísnější či mírnější opatření v celé Evropě probíhá podobný scénář. V této fázi nevidí některá (přísnější) opatření jako smysluplná a účinná. Omikron - vlak je na trati, bude spěchat i při lockdownu, stejně jako bez něj. 

Spolu s očkováním by cílené promoření při jednoduchých hygienických opatřeních (měl by na ně stačit selský rozum) mohlo vytvořit vysokou imunitu v populaci a napomoci k návratu do normality. S virem se budeme setkávat v chladnějších obdobích jako se všemi ostatními, jež tu jsou s námi (www.tirol.orf.at).

Podobně jako v Německu či Švýcarsku také v Rakousku se v roce 2021 projevila nadměrná úmrtnost - ORF uvádí data Statistik Austria, jež analyzuje ředitel této instituce T. Thomas. 

www.oesterreich.orf.at/stories/3138562: od 1.1.-31.12.21 bylo registrováno 90 054 úmrtí (i mimo covid-19), což je o 8,7 % nad ročním průměrem v letech 2015-19. A instituce očekává, že za loňský rok čísla ještě vzrostou (dodatečné hlášení). Jde o podobnou úroveň jako v r. 2020. Před pandemií se pro r. 2021 odhadovalo jen 85 217 úmrtí. Loni v Rakousku umíralo také více lidí, než by se očekávalo na základě věku obyvatelstva. 

V r. 2019 se Rakušané dožívali 79,5 roku (muži) a 84,2 roku (ženy). Loni muži 78,8 a ženy 83,8. Loni se o něco zkrátila délka života mužů oproti roku 2020 (78,9), ženy si oproti r. 2020 loni mírně polepšily. V 51. týdnu 2021 zemřelo o 11 % osob více oproti tomuto týdnu v letech 2015-19.

V sobotu 15. ledna mají v Rakousku opět proběhnout demonstrace proti povinnému očkování a vládním postupům. Oznamuje to mj. advokát A. Scheer (www.keine-impfpflicht.at) jako další krok odporu proti porušování ústavních práv občanů. Na svém webu se mj. ptá: Může si neočkovaný občan koupit (např.) oděv? Spolu s dalším advokátem již předložil k ústavnímu soudu tři stížnosti, zajistil petici občanů pro parlament (statisíce podpisů).

www.kurier.at: Jak povinné očkování rozděluje strany (existují v nich "rebelové"), příští týden se má v parlamentu rozhodnout, v současnosti se projevily technické problémy kolem kontroly občanů, zda se očkují, nízká účinnost vakcín vůči omikronu, kritika společensko-politických a ústavně právních pochybení.

Na okraj: švédský epidemiolog A. Tegnell zveřejnil své nové scénáře: očkování po druhé dávce vidí jako účinné z 20 %, po třetí dávce možná 70 %, možná 35 % (při tomto propočtu odhaduje za den 69 000 infikovaných). Evropská léková agentura (šéf příslušných odborníků) oznámila, že s třetí dávkou by se mělo spíše šetřit, může naopak snížit imunitu, zatížit organismus, přitom na omikron nestačí (Echo24.cz). 

Nicméně ať ve Švédsku nebo Rakousku - počet hospitalizovaných či vážně nemocných při omikronu spíše dále klesá. Podle Worldometers.info nyní mělo Švédsko z 292 091 aktivních případů jen 101 pacientů ve vážném stavu (0 %). Úmrtnost s covid-19 je nižší než v ČR.

Rakousko: www.covid19-dashboard.ages.at/dashboard_Hosp.html: na standardních lůžkách jen 640 pacientů, na JIP 236 (11 % z celkové kapacity JIP, další pokles). Covid - úmrtí jsou rovněž oproti ČR nižší: za den např. 5, 7, 10.

Pro srovnání www.mzcr.cz: hospitalizovaných 1912, na JIP 356 (pokles); úmrtí za den 13, 36, 42 apod.

Před chvílí na ČT24 zástupci Prahy (primátor a radní pro zdravotnictví): pro pracovní karanténu nejsou u hasičů, policistů ani zdravotníků, naopak zástupce Záchranné služby uvedl, že to zvládnou. Uvidíme, co vymyslí MZ ČR, ale selský rozum i řada výzkumných studií říkají, že bezpříznakoví jedinci zčásti nebývají vůbec infekční, zčásti mají nepatrnou virovou nálož (lze ji zvládnout s respirátorem). Zdravotníci se patrně mohou rovnou testovat PCR testy, takže by mělo být snad hned jasné, zda jsou skutečně pozitivní; pokud někdo bude pozitivní po antigentestu, lze v určitých profesích zajistit co nejrychlejší ověření PCR testem namísto 5denní karantény.

Ale také existuje možnost, s níž žilo téměř dva roky Švýcarsko či Švédsko - netestovat bezpříznakové, snad jen personál s dlouhodobým úzkým kontaktem se zranitelnými. V uvedených zemích v zásadě nebyl horší výsledek - bez testování bezpříznakových - než v zemích s maximálním testováním. 

 

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 12,11 přečteno 165×

1 Hodnotit článek 8

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Lékaři píší parlamentu

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse