Necenzurujeme.cz

Dánsko: Pandemie očkovaných

Tak to nazvala média: v zemi s vysokým proočkováním populace přes 26 000 infikovaných za den, zpravidla jde o očkované. Experti ale omikron vidí příznivě.

www.americanthinker.com/blog/2021/12/in_denmark_an_omicron_pandemic_of_the_vaccinated.html (prosinec loňského roku): Přetištěná úřední čísla nakažených:

Osoby s doplňující dávkou: 7657 infikovaných (8,2 % jiná varianta viru), infikovaní omikronem 1881 případů (10,6 %).

Plně očkovaní: 60 326 případů (64,8 % jiná varianta); omikron 14 053 (79,1 % z nakažených omikronem).

Neočkovaní: 22 144 případů (23,8 %); omikron 1517 (8,5 %).

Celkem 93 146 infikovaných; 17 767 omikronem.

Po autorovi článku jsem to nepřepočítávala, ale i jiné zdroje uvádějí, že nyní jsou více infikovaní očkovaní lidé, v převaze jsou nakažení po plné vakcinaci i vůči omikronu - přes 79 %, po doplňující dávce přes 10 %, zatímco neočkovaným se omikron "vyhnul", resp. možná jsou opatrnější, možná jsou již z nákazy uzdravení nebo je jich prostě už málo. I na Dánsku je patrno, že úřady registrují vyšší počet infikovaných po plné vakcinaci, ale reinfekci uzdravených z nákazy v této statistice nemají (německé úřady sledují i reinfekci u uzdravených, ale ta zůstává nepatrná, viz mé předchozí příspěvky, data Institutu R. Kocha). Dánové, kteří mají jen jednu dávku vakcíny, v tomto přehledu byli mezi infikovanými omikronem z 1,8 % (patrně jich není moc, možná se také víc chrání).

Je to ukázka, že vakcíny vůči novým variantám viru už moc nepůsobí, pokud jde o riziko nákazy. Povzbudivé je prohlášení dánské expertky - vedoucí Institutu infekčních nemocí (SSI) Tyry Krauseové, jež dává naději, že do dvou měsíců by potíže s omikronem mohly skončit a možná by mohla skončit i "pandemie" (osobně bych už tento pojem nevolila, protože - jak uvádí i Krauseová - potřeba hospitalizací se snížila na polovinu oproti deltě; pro většinovou odolnější populaci nejde o závažnou infekční nemoc, troufám si tvrdit podle mj. některých britských odborníků). Krauseovou citovaly např. The Independent či Daily Mail.

www.dailymail.co.uk/news (denmark health chief omicron): dánská epidemioložka říká, že možná do dvou měsíců zažijeme normální život (podle mne by omikron jako méně riziková varianta mohl odeznít i se změnou počasí). Masové promoření omikronem může přinést konec. Novináři ukazují na grafu, že Dánsko má přes 3500 infikovaných na milión populace, UK byla kolem 2800 případů. Z opatrnosti ale dánská odbornice doporučuje být s příznaky doma, dodržovat hygienu a redukovat kontakty.

www.worldometers.info/coronavirus/country/denmark: z aktivních 219 315 případů je ve vážném stavu 80 pacientů (tak nepatrný počet je vyčíslen jako 0 %). K 5. lednu 2022 bylo registrováno 26 200 infikovaných za den a 15 úmrtí. 

www.en.coronasmitte.dk/rules-and-regulations: zde se můžeme podívat na úřední pokyny pro jednotlivé oblasti života v Dánsku, jde ale jen o rámcový přehled, museli bychom se seznámit s předpisy důkladněji a s tím, že jednotlivé lokality mohou postupovat do jisté míry odchylně. 

Původně Dánsko uznalo imunitu plně očkovaným i uzdraveným z covid-19 v délce 12 měsíců, nyní od očkovaných (zpravidla dvěma dávkami) někdy vyžaduje sebeizolaci a testování. Uzdraveným zkrátilo imunitu na 3 měsíce, v nichž nemusí do sebeizolace ani se nemusejí testovat, pokud nemají příznaky nemoci; netestování uzdravených z infekce se řídí poznatky, že se po nemoci mohou déle zobrazovat mylně jako pozitivní, přitom nebývají infekční. Sebeizolace se nemá týkat osob s doplňující dávkou, pokud nemají příznaky. 

V dánských školách se zjevně nepřehání nošení roušek, hlavně ne na základních školách. V rubrice Školy: děti a dospělí s příznaky - zůstat doma. U personálu škol se rouška nevyžaduje, ale jeho členové mají právo ji nosit. Roušky se doporučují u rodičů a návštěvníků. Oproti Švédsku, které celou dobu pandemie nepřehánělo testování a už vůbec ne u bezpříznakových lidí, Dánsko o něco více testuje (zdá se, že populace se tomu nebrání). Nicméně až donedávna se s testováním ve školách počítalo spíše v lokalitách s vyšší mírou infekce, nyní v národních doporučeních (museli bychom dohledat podrobnější předpis pro regiony) je i doporučení, aby se děti a personál základních škol testovaly, avšak s výjimkou těch, kdo prodělal covid-19 v posledních 3 měsících.

Sebeizolace není nezbytná u očkovaných doplňující dávkou nebo u uzdravených v posledních 12 týdnech.

Na univerzitách doporučen covid-pas (s výjimkou těch, kdo se uzdravil v posledních 3 měsících a osob, které se ze zdravotních důvodů netestují), jinak se testování doporučuje očkovaným i uzdraveným, jak studentům, tak zaměstnancům. Studenti a návštěvníci mají nosit roušku ve společných prostorách, kde dochází k větším kontaktům.

Nyní se doporučuje práce doma, na pracovištích se neshromažďovat; zaměstnavatel může za určitých podmínek žádat užití covid-pasu (ale nedozví se konkrétní zdravotní statut zaměstnance), lze zvážit testování na pracovišti, ale "jen když je to nezbytné". 

V restauracích covid-pas, ve 23 hodin uzavření provozů. Pro setkávání uvnitř a venku nejsou stanoveny limity pro počet osob. Vláda ale doporučila omezit kontakty přes vánoce. 

Úzký kontakt: definuje se tak, když někdo žije doma s nakaženou osobou či podobně dlouho jinde - sebeizolaci by měl zvolit také očkovaný jako kontaktní osoba; doporučuje se test i u osob s doplňující dávkou, netestovat uzdraveného v posledních 3 měsících (Dánové testováním nešetřili v minulosti, a pokud nechtějí testovat uzdravené, pak asi vědí proč, možná právě z tohoto důvodu - riziko falešné pozitivity - české ministerstvo zdravotnictví "sbírá" data o "reinfekcích", které ve skutečnosti nemusejí být novou infekcí, ale "Vojtěchovo ministerstvo" chtělo dokázat, že uzdravení nemají imunitu). 

Čím víc daný stát testuje bezpříznakové, tím více se zvyšuje "počet infikovaných", podstatné ale je, že z celkového počtu aktivních případů je jen minimum osob ve vážném stavu, zpravidla jde o jedince s vážnými chronickými nemocemi. 

www.soronasmitte.dk/travel-rules (new mandatory testing): zde se rozlišuje, z které země s jakou epidemiologickou situací člověk chce vstoupit do Dánska. Děti do 15 let se netestují; někdy se musí testovat i očkovaní (nebo jít do sebeizolace), uzdravení z nákazy jsou spíše vyjímáni z testování (pravidla pro cestovatele je třeba aktuálně ověřovat, mohou se rychleji měnit; pro řadu výjimek je ale cestování do Dánska usnadněno). 

U jednoho ze zdrojů jsem zahlédla, že školním dětem a personálu jsou nabízeny domácí samotesty. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 10,84 přečteno 282×

1 Hodnotit článek 5

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Dánsko: Pandemie očkovaných

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse