Necenzurujeme.cz

Vánoce po anglicku

Jak reaguje UK na omikron - dává si víc pozor na očkované občany. Počet hospitalizovaných ale nyní klesl.

O reakci jednotlivých částí UK informuje www.bbc.com/news: Wales oznámil nová pravidla po vánocích. Od 27. prosince se uzavřou noční kluby, doporučuje se omezit kontakty, hlavně být opatrnější vůči zranitelným, setkávat se spíše venku nebo se před setkáním otestovat. Nyní se uplatňuje covid-pas u nočních klubů, kina, divadla, koncertu apod. Pracovat doma, když je to možné. Doporučují se roušky i v hospodách, pokud se zrovna nekonzumuje. Další opatření prý ještě přijdou.

Sérii opatření avizuje i Skotsko: lidé by měli omezovat kontakty; obyvatelé sociálních ústavů by měli mít návštěvy maximálně ze dvou různých domácností a s testem. Zaměstnavatelé mají mít povinnost umožnit práci doma, a kdo musí být na pracovišti, měl by se dvakrát v týdnu otestovat. Také očkovaní musí do izolace na 10 dní, pokud někdo v domácnosti má covid-19. Doporučují se odstupy 2 metry, dále povinná rouška ve veřejné dopravě a většině vnitřních prostor. Personál ústavů se má testovat každý den. 

Anglie: covid-pas se vyžaduje od 18 let u nočních barů, na vnitřních akcích, když je více než 500 osob, a venku, když je přes 4000 či 10 000 osob. Rouška povinná ve většině vnitřních prostor (divadlo, kino), veřejná doprava, obchody, ale ne v hospodě, tam se to považuje za nepraktické. Pokud lze, pak práce doma. I plně očkovaný se musí po kontaktu s nakaženým otestovat (zřejmě po 7 dnech). Na středních školách se žákům naléhavě doporučuje rouška ve společných prostorách, u učitelů a návštěvníků pak ve všech školách. Odstupy 1 metr. Sebeizolace u každého po pozitivním testu.

Severní Irsko: limit 30 osob při setkávání z více domácností, rouška v obchodech, dopravě aj. Od 2. stupně základní školy rouška uvnitř budov a ve školním autobusu. Práce doma, pokud možno.

Jak patrno, ani napříč UK se odborníci neshodnou např. na tom, zda je vhodná rouška u jak starých dětí, ale spíše se vychází z toho, že menší děti nebývají příliš infekční a také neumí dobře zacházet s rouškou (toho se vždy držel švédský epidemiolog A. Tegnell - nenutit roušky nadbytečně). Politici některých částí UK jsou "opatrnější" než např. Anglie (ovšem švédský Tegnell až do letošního prosince zvládal virus takřka bez omezování společnosti bez významnější újmy na zdraví občanů, spíše se soustřeďoval na kontrolu sociálních ústavů, většina občanů mohla takřka normálně žít, byť s poučením ohledně opatrnosti. Švédsko omezeně začalo používat covid-pas až od letošního prosince, bezpříznakové předtím v podstatě netestovalo). V UK je dnes jasné, že infekci přenášejí i očkovaní, takže se podrobují testování či izolaci / karanténě, i když někdy nemají příznaky.

www.bbc.co.uk/programmes/w3ct2dl1: zde mají možná zajímavou informaci "infekce v. injekce". Jako ne-předplatitel jsem se ale se čtením moc daleko nedostala, nicméně jsem tu našla zmínku, že americká kongresmanka Nancy Mace prezentovala studii, podle níž prodělání nákazy poskytuje 27krát lepší imunitu než očkování.

www.worldometers.info/coronavirus/country/UK: Téměř 10 miliónů občanů je z covid-19 uzdraveno. Také na UK - jako u mnohých jiných zemí - je patrno, že letos se infikovalo více lidí než loni (zčásti se možná lidé přestali viru obávat, zčásti selhalo očkování?): k 31.12.2020 bylo v UK registrováno 2,4 miliónu případů covid-19, k 18.12.2021 to je 11,2 miliónu. 

Graf Denní přírůstky nakažených: velká vlna infikovaných byla letos v lednu, např. 8. ledna přes 67 000 infikovaných (resp. pozitivně otestovaných, část z nich nemusela být infekční). Ovšem 18.12.2021 bylo zachyceno 90 418 infikovaných (lze to vysvětlit pouze tím, že u části očkovaných vakcíny selhávají). To, že očkování nezastavilo růst počtu infikovaných, je patrno i z přehledu "v současnosti aktivní případy": letos 2. února činily v současnosti aktivní případy 1,9 miliónu, nyní 17. prosince 1,3 miliónu v současnosti nakažených. 

K 31. prosinci 2020 bylo v UK v souvislosti s covid-19 registrováno 73 621 úmrtí, k 18. prosinci 2021 to bylo 147 173 úmrtí, tj. letos jde zhruba o shodný počet úmrtí jako loni bez vakcinace. Nicméně můj příspěvek není vědecký článek, museli bychom mít přístup k bližším informacím, např. nakolik se během loňska a letoška ev. měnila metodika sběru a prezentace dat, na druhou stranu to odpovídá statistikám i jiných zemí. Vakcinace moc nezměnila osud zdravotně celkově oslabených občanů: ať se infikují nebo ne, jejich různé vážné nemoci se jim průběžně horší; za smutné ale lze považovat to, že se i po několika dávkách vakcíny nakazí, což může zhoršit jejich různé nemoci, viz statistika Národní zdravotní služby (NHS).

www.england.nhs.uk/statistics/statistical-work-areas/covid-19-hospital-activity: NHS vysvětluje, že většina pacientů s pozitivním testem na covid-19 je do nemocnice přijímána z důvodu infekce, která může významně zhoršit jejich jiné nemoci. Nicméně existují případy, kdy jedinec má primárně jiný zdravotní problém, k němuž je navíc pozitivně otestován (některé země prozrazují, např. SRN, že někdy pacient dostane covid-19 až v nemocnici). Je mezinárodní konsensus, že po laboratorně potvrzené nákaze se pacient zařadí mezi covid-nemocné, i když má jiný hlavní zdravotní problém (často nejde rozlišit hlavní příčinu zhoršení stavu). Lékaři jsou ale žádáni, aby vyplnili podle vlastního zjištění primární příčinu přijetí pacienta do nemocnice (myslím, že se to dělá i v ČR). 

Informativně jsem prošla statistiku za poslední měsíce o denním přijímání pacientů s covid-19 k hospitalizaci v Anglii: zdá se, že jde o lokální rozdíly a celkem stabilní počet; např. od začátku prosince do 12. prosince 2021 jde cca o 600 - 700 pacientů (zatím si ale nejsem jista, zda jde jen o hospitalizované či také o jen diagnostikované v nemocnici). V listopadu šlo o 500 - 600 pacientů s covid-19, v září a srpnu kolem 600 - 800. 

Celkový počet lůžek obsazených pacienty s potvrzeným covid-19 v Anglii: zajímavé je, že po nástupu omikronu se v počtech hospitalizovaných jeví pokles (museli bychom k tomu ale mít i statistiku o úmrtí) - nyní v prosinci se počet hospitalizovaných držel spíš pod 6000, v listopadu přes 6000, v říjnu i přes 7000 pacientů. Obdobný efekt byl ve statistikách UK vidět i letos na jaře po výskytu varianty delta: ač byla označena jako nakažlivější, umíralo se na ni v určitém období méně a klesal počet hospitalizovaných (asi i efekt sezónnosti viru, zčásti i očkování). 

Worldometers.info (jeden z grafů): nejvyšší denní úmrtnost v UK byla např. 21.4.2020, kdy bylo nahlášeno 1169 úmrtí s covid-19; letos 20. ledna 1824 úmrtí (vrchol), nyní v listopadu se hlášení pohybovala kolem 300 úmrtí za den, 17. prosince 111 úmrtí. UK má přes 67 miliónů obyvatel.

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 9,25 přečteno 298×

1 Hodnotit článek 3

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Vánoce po anglicku

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse