Necenzurujeme.cz

Co se děje ve Švýcarsku?

Testy na protilátky jsou právně uznány. Vláda ale vymýšlí prapodivná opatření. Přátelé švýcarské ústavy se zlobí.

Švýcarští občané mají výhodu: pokud prodělali covid-19, ale nemají ho potvrzený PCR testem, mohou si zajistit potvrzení o své bezinfekčnosti testem na protilátky (např. za 49 CHF). Ten jim bude uznán vždy na 3 měsíce. Stačí pár kapek krve z prstu (není třeba čerpat "žejdlíky" krve z žíly, jak se to nyní provádělo v našich sociálních ústavech vinou MZ ČR), do večera či někdy 3 dnů člověk dostane e-mailem potvrzení (vlastně covid-pas).

Zatímco u nás náměstkyně ministra zdravotnictví M. K. Vašáková tvrdí, že "se neví, od jakého množství protilátek je člověk imunní", švýcarským odborníkům je to naprosto jasné: každý výrobce oficiálně uznaného testu má již výzkumem ověřenu a stanovenu mezní hranici - stačí, když protilátky dosáhnou na tuto základní, hraniční mez, test řekne: pozitivní (tj. imunní). 

Lze se podívat na švýcarskou veřejnoprávní televizi (video): Srf.ch/news/schweiz/corona-pandemie-antikoerpertest-so-kommen-sie-zum-covid-zertifikat. Profesor virální imunologie curyšské univerzity Ch. Münze tu vysvětluje, že se používají velmi spolehlivé, citlivé testy, jež s vysokou přesností ověří, zda člověk měl covid-19 nebo zda byl očkován. Testy zachytí i nízkou hladinu protilátek. 

Zdravotní úřad (Bag.admin.ch, Erläuterung-Covid-V_Zertifikate_Weiterentwicklung_DE.pdf: úřad, resp. vláda v komentáři ke covid - nařízení vysvětluje, že nelze stanovit určitou hodnotu, při níž se imunita uzdravených uzná, protože každý v této zemi povolený test prováděný v certifikované laboratoři má vlastní mezní hodnotu (Immunessay), při jejímž dosažení by měl mít člověk dostatečné množství protilátek. 

Např. Synlab-ch/covid-19/antikoerper-test: toto pracoviště vysvětluje, že protilátky bývají detekovatelné 6 - 18 měsíců, zde používají Flyer test. Z jejich zkušeností vyplývá, že jedna třetina covid-19 probíhá bezpříznakově, takže o něm lidé ani nevědí, nicméně se jim vytvoří protilátky, čili získají imunitu. 

Další testovací pracoviště (jde o testovací autobus v Curychu, tři dny v týdnu se věnují ověřování protilátek jak u uzdravených, tak očkovaných): www.covid-test.ch. Uzdravení si mohou přijít ověřit protilátky 14 dní po začátku příznaků, plně očkovaní až 3-4 týdny po druhé dávce, aby měli jistotu, zda je vakcína chrání. Tady to stojí 85 CHF.

Švýcarská vláda ovšem místy postupuje mimo vědecké poznatky. A zpychla poté, co odpůrcům covid-pasu (Verfassungsfreunde.ch, Přátelé ústavy) nevyšlo lidové referendum (pokoušeli se mj. zrušit covid-pas, ale asi 60 % občanů, kteří se k referendu dostavili, ještě dali šanci vládě, covid-pas zůstal zachován). 

Bag.admin.ch (Medienmitteilungen, sdělení pro média): Nyní se na některých místech používá covid-pas pro očkované, uzdravené (ti s potvrzeným covid-19 prostřednictvím PCR testu dostali imunitu 12 měsíců a byli postaveni na roveň očkovaným, bez PCR testu imunita 3 měsíce s testem na protilátky) a otestované. Do 14. prosince bude vláda konzultovat dvě varianty dalšího zpřísnění (poradci se obávají, že vzroste počet hospitalizovaných) - konzultuje návrhy s kantony, sociálními partnery a s parlamentem. 

Ve hře je např. německé a rakouské pravidlo 2G: na některých místech jen plně očkovaní a uzdravení (vč. protilátkového testu ovšem), ovšem vláda některými detaily prozrazuje, že např. na plné očkování není dostatečný spoleh. Takže dává k dispozici i variantu, při níž by se tito očkovaní a uzdravení stejně museli ještě navíc otestovat, dále by někdy stejně nosili roušku nebo museli sedět (kultura, sport, restaurace apod.). Šlo by tedy o 2G plus: očkovaní, uzdravení, navíc ještě otestovaní.

Je to taková smutná legrace: politici různých zemí se dnes pokoušejí zvýhodnit očkované, radši k tomu zahrnou i ty uzdravené (aby se nesoudili), je to tlak na část populace, která se nechce očkovat - ve Švýcarsku je teď plně očkováno 66,3 % populace (od 12 let je to 75,4 %). Přitom ale už mají informace, že se příliš velký počet očkovaných infikuje, takže i švýcarská vláda uvažuje o tom, že také ty očkované ještě navíc podrobí i testování nebo roušce. Je to tedy podle mě celkem zbytečná diskriminace tzv. neočkovaných, kteří by se rovněž mohli otestovat nebo si vzít roušku (či obojí).

Vždy si přitom připomenu Švédsko, které prošlo pandemií celkem bez výrazné újmy takřka bez roušek a bez testování bezpříznakových lidí (nyní to zkazila nová ředitelka švédského zdravotního úřadu, která od prosince rovněž zavedla covid-pas pro některé akce, patrně také kvůli zvýšení kvóty očkování, protože neměli žádné zvláštní šíření infekce - díky netestování bezpříznakových).

Zpět ke Švýcarsku: Přátelé ústavy, kteří připravovali referendum a prohráli ho o "pár" hlasů, uvádějí, že se nevzdají, na svém webu mají např. nápis: Náš právní stát eroduje! Části populace se nelíbí příliš široké pravomoci vlády. Nejde o žádné extrémisty, těmto organizacím - pod značkou Verfassungsfreunde - před referendem pomáhalo mnoho švýcarských i zahraničních intelektuálů, profesoři různých univerzit, dokonce i bývalý ústavní soudce vyzval občany, aby v referendu volili proti covid-zákonu. 

Na webu zdravotního úřadu lze sledovat mj. hospitalizace a úmrtí s covid-19: Covid19.admin.ch/en/overview: Celkově jsou v nemocnicích pacienti s nákazou jen v 7,1 %, problémem jsou příliš malé JIPky (oproti SRN, Rakousku či ČR má Švýcarsko méně lůžek), na nichž nyní jsou covid - případy v 34,3 % (průměr za 14 dní ale činí jen 237 osob, vláda se obává, že o vánocích by mohlo jít o 400). 

Osoby od 65 let jsou plně očkované z 89,4 %, doplňující dávku má 36,6 %. Úmrtí podle očkování: zemřelých je o něco méně než v ČR, někdy umírá více těch očkovaných, jindy neočkovaných, někdy mají "síly vyrovnané": 6. prosince zemřelo 15 neočkovaných, 14 plně očkovaných, 1 osoba zčásti očkovaná, u 2 pacientů nebyl znám statut očkování. 5. prosince: 10 neočkovaných, 4 plně očkovaní, 5 osob neznámo (tím "neznámem" by se dala statistika zkreslit, doufám, že se o to úřad nepokouší). 4. prosince zemřeli 4 neočkovaní, 7 plně očkovaných, 8 - neznámo.

Mezi hospitalizovanými jsou samozřejmě i ti plně očkovaní, dále zčásti očkovaní, zčásti je tu opět pojem "neznámo". V posledních 4 dnech byli hospitalizováni plně očkovaní zhruba z poloviny oproti neočkovaným, v listopadu ale byly tyto skupiny v podstatě vyrovnané, např. 27. října 11 plně očkovaných, 1 zčásti očkovaný, 16 neočkovaných, 7 neznámo. 

Svou roli tu patrně sehrává celkový zdravotní stav (např. zhoršení vážné nemoci plus pozitivní test na covid-19) a to, kolika očkovaným právě "vyvane" ochrana vakcínou. 

Delta je ve Švýcarsku zastoupena v sekvenovaných vzorcích z 98,1 %, omikron činí 1,9 %.

Zaujala mě dnes v českých médiích informace, že v Japonsku "vymizel" virus (nevím, jaké tam zrovna mají počasí); podle Švédska soudím, že nejlepší je netestovat bez vážného důvodu bezpříznakové, je vhodnější lidem říct, aby se chovali opatrněji ke zranitelnějším (stát si tak nevyrobí uměle "epidemii" bezpříznakových). Možná tedy, že to Japonsko s testováním bezpříznakových nepřehání (nebo mají méně kvalitní testy?). Nebo tam nemají tak silnou lobby firem kolem testování, laboratoří apod.

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 15,82 přečteno 323×

1 Hodnotit článek 11

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Co se děje ve Švýcarsku?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse