Necenzurujeme.cz

Nezaměstnanost stoupá: Jak úspěšně hledat práci? Část 1.

Na internetu mnoho lidí píše, že měsíce marně shání práci, píší firmám, volají a efekt není žádný. Příčina většinou bývá v uchazeči o místo, respektive v tom, že neví, jak oslovit potenciálního zaměstnavatele tak, aby zaujal. Poradím jak na to, nejdříve trocha čísel.

Když si projdete inzertní servery práce, tak pokud by člověk posuzoval jen z poměru nabídky a poptávky práce prostřednictvím inzerátů, nabídka mnohonásobně převyšuje poptávku. Například na serveru Práce blízko je dnes v nabídce 36 161 volných míst, poptávek je jen 623 a stejně to vypadá na jiných serverech. Přitom ve skutečnosti je to naprosto opačně.

Celková nezaměstnanost v dubnu 2021 byla 297 876 (Úřad práce evidoval v lednu 308 859 uchazečů o zaměstnání). Je třeba od tohoto čísla odečíst ty, co pracovat nechtějí a ty, kteří méně placenou a méně kvalifikovanou práci nepřijmou. V Praze bylo v letos dubnu 33 552 evidovaných uchazečů a volných pracovních míst bylo 90 960.

Na jednoho dosažitelného uchazeče o zaměstnání k 30. 4. 2021 v hl. m. Praze připadla 2,7 evidovaná pracovní místa, což bylo s Plzeňským (2,5 místa) a Pardubickým krajem (2,0 místa) nejvíce v mezikrajském srovnání. Nejméně volných pracovních míst na jednoho uchazeče pak bylo v Moravskoslezském (0,3 míst), Karlovarském (0,4 míst), Olomouckém a Ústeckém kraji (0,5 míst).

S ohledem na to, co jsem uvedl úvodem, tedy, že část lidí pracovat nechce a pro další část nekvalifikovaná a málo placená místa nejsou zajímavá, se rozdíl mezi nabídkou a poptávkou zmenšuje, i když je to v jednotlivých regionech republiky rozdílné. Při hledání práce musí být člověk aktivní, rozeslat životopisy a odpovědět na inzeráty nestačí. Jak úspěšně hledat místo?

Předně, pokud přijdete o místo, víte to většinou dopředu. Okamžitě, jakmile informaci o tom, že váš pracovní poměr skončí obdržíte, začněte hledat jiné místo. Na přechodnou dobu, než nové místo najdete vezměte jakoukoli brigádu. Jednak vám to zajistí alespoň nějaké příjmy a novému zaměstnavateli to ukáže, že nejste lenoch a umíte se o sebe postarat.

Dlouhá doby, kde jste bez práce rozhodně není pozitivní signál pro nového zaměstnavatele. Současně začněte hledat nové místo. Podejte si inzerát, odpovězte firmám na nabídku práce, oslovte firmy ve svém městě a okolí, telefonujte. Uvědomte si ale, že jak inzerát, tak oslovení je vaše vizitka, která rozhoduje. Důležitá je forma, úroveň oslovení či inzerátu, podané informace a pochopitelně pravopis.

 

Kde inzerovat a kde je to zbytečné:

Inzertní servery práce rozhodně ano, ale ne všechny. Ty nejprestižnější, jako například Jobs nebo Práce, neumožňují veřejnou inzerci uchazečů o práci. Vaši poptávku předávají platícím klientům, vesměs větším a bohatším společnostem. Cena pro firmy tomu odpovídá a pro menší firmy a živnostníky není vždy dostupná.

Portály jako například Annonce, nebo Bazoš vaši inzerci zveřejní zdarma, ale zase se váš inzerát během jednoho dne „ztratí v davu“ za novými inzeráty, ale můžete topovat. Takové weby většinou nemají některé ze služeb těch prestižních portálů. Na malých inzertních serverech, kde je vše zdarma to nemá smysl, chodí na ně málo lidí a nemají potřebný dosah. Ale je na vás, který web si vyberete.

Nejrozumnější je hledat a inzerovat na webech, které jsou pro žadatele o práci zdarma a nabízejí jim přednostní pozice za nízké ceny a inzerujícím firmám za ceny přijatelné. Portál práceblízko.cz tato kritéria splňuje, navíc od jiných portálů obsahuje i nabídku a poptávku řemesel a služeb i brigád a prakticky kompletní spektrum služeb prestižních portálů. Je navíc vhodný po hledání řemeslníků či jejich nabídku.

 

Jak rozhodně ne a jak ano:

Podání inzerátu / oslovení firmy: Zapomeňte tedy na nadpisy „hledám“, „hledám jakoukoli práci“, „jsem zoufalá“ a podobně. Bohužel, na mnoha inzertních serverech práce na takové inzeráty narážím. Jsou ztrátou času, nikdo na ně neklikne. Do nadpisu inzerátu uveďte základní informace – profesi jakou hledáte, praxi, věk, v případě potřeby doplňující informace (ŘP, jazyky…). To samé v úvodu emailu firmě.

Text inzerátu / oslovení firmy by měl obsahovat stručný a srozumitelný popis toho co hledáte a vaše stručné představení. Uveďte i doplňující informace, pokud pro ně ve formuláři nejsou samostatné kolonky. Nemělo by v žádném případě chybět nejvyšší dosažené vzdělání, pro mnoho společností je jedním ze zásadních kritérií. Uveďte svoji odbornost, délku praxe, jazykové znalosti, ŘP a další znalosti.

Je třeba se inzerátem co nejlépe představit, uvést toho o sobě co nejvíce. Oslovení potenciálního zaměstnavatele je vaše vizitka a to, jak je napsáno, rozhodne o tom, zda někdo na druhé straně bude reagovat. Pokud nejste psavci a nemáte zkušenost, požádejte někoho, kdo je zkušený psavec se sestavením inzerátu či oslovení. Pokud si o to typ hledaného místa říká, připojte fotografii, či ukázky vašich dovedností. Kvalitně napsaný životopis je dnes již téměř podmínkou žádosti. Ukázka, jak by měl inzerát vypadat je zde a zde.

 

Pohovor – aneb šaty dělají člověka. Pokud vám potenciální zaměstnavatel odpoví a pozve vás na pohovor, měli byste na něj přijít oblečeni adekvátně v k poptávanému místu. Manager pochopitelně v obleku nebo alespoň v saku, ostatní v běžném, ale čistém a nesepraném oblečení. Nicméně, kraťasy, vytahané triko a novy s ponožkách a sandálech asi příliš neosloví. Nepřehánějte to s pestrobarevností.

Člověk na druhé straně je schopen vás jako uchazeče vyhodnotit během prvních pár vteřin. O oblečení jsem se zmínil, to je první, co druhá strana vnímá. Dále upravenost: čistota, účes, u žen líčení, u mužů ostříhání případně oholení. Muži, pokud si vousy necháváte, holit je pochopitelně nemusíte, ale musí být patrno, že nejste zarostlí z lenosti. Okousané nehty či špína za nimi není dobrá vizitka stejně, jako špinavé či sešlapané boty.

Čistý a udržovaný chrup by měl být samozřejmostí, ústní deodorant neuškodí. V žádném případě z vás nesmí být cítit kouření, alkohol a pokud před pohovorem půjdete na oběd (po kterém budete v nevhodném útlumu), vyčistěte si na toaletě zuby. Nedávejte si nic s česnekem, přemírou cibule, nic, co by z vás bylo cítit. Před vstupem do místnosti se zkontrolujte, a hlavně si vypněte mobil.

 

Hodně štěstí při hledání.

Příště: jak správně napsat inzerát či žádost o zaměstnání.

Autor: práceblízko.cz

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Nezaměstnanost stoupá: Jak úspěšně hledat práci? Část 1.

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse