Necenzurujeme.cz

Všechno je v pohodě, všechno je cajk

Nevím přesně kolik let, sem na tento server píšu, ale vím určitě, že dnes je to zaručeně naposledy a rád bych touto cestou popsal téma, které mě vlastně nutí opustit virtuální svět.

Ukradli mi facebookový účet. Několikrát a několikrát po sobě. Málem jsem si začal připadat jako celebrita po jejímž soukromí lační nějaký odvážný hacker, který si dává neustále práci s tím, aby se mi do účtu naboural. A musí to být machr, protože hravě dokáže obejít i vícefázové přihlášení a nikdy nikde po sobě nezanechává žádnou stopu. Tedy až na jednu a to mi přišlo až tak moc triviální, že jsem začal přemýšlet o tom, zda to není účel. Na Instagramu. Na facebooku ani stopička a Instagram mi okamžitě ukázal odkud ten pachatel je. Rus, samozřejmě. Ze Samary. A já jsem přesvědčený o tom, že vzhledem k tomu jakými tématy jsem se zabýval a o čem jsem psal, že si to tak mám myslet, že v sobě mám objevit skrytou nenávist k Rusům, protože mi ukradli účet na sociální síti. Legrace, že?

Hledal jsem sám jak se dá prolomit vícefázové přihlášení, kdy jedním z kroků je přepis kódu, který systém pošle na mobilní telefon. Podle toho co jsem četl, je to skoro nemožné, ale i přesto se mi to opakovaně stalo.

To si takhle prohlížím facebook a v tom mi to blikne a jsem odhlášený. Prohlédnu si adresní řádek, abych předešel možnému podvržení podvodné stránky a zkusím se přihlásit. „Vaše heslo bylo před pěti minutami změněno“ čtu. Chvilku přemýšlím o tom jak se to asi mohlo stát a zavřu prohlížeč. Po chvíli se zkusím opět přihlásit a stále stejná hláška. OK, napadá mě, tak si tedy zažádám o možnost obnovy hesla. Je to tak snadné, že se tomu musím smát takřka nahlas. Zadám svou e-mailovou adresu, přijde mi kód, já ho opíšu a pak už je to šup šup. Jsem zpátky na účtu a mám nové heslo. Paráda, jedeme dál.

Přesně za týden naprosto stejná situace. Jen získání účtu už je mnohem složitější. Útočník změnil adresu na doručení kódu. Nevadí. Potvrdím, že k těmto údajům nemám přístup a zadám druhý e-mail. Bez jakéhokoliv dalšího dotazu mi za pár minut přichází kód a možnost změnit heslo. Prostě jen tak, zadal jsem jinou, nikdy nepoužitou adresu a přišel mi kód a možnost jít na účet, který do té doby s tímto e-mailem nebyl nikterak propojený a už si zase lebedím na svém účtu. No, lebedím, spíše přemýšlím co s tím. A tak jupíí, napadne mě dvojité zabezpečení přihlášení a šup, už mám zaregistrované své číslo, které funguje jak má, neboť mi přichází potvrzovácí kód a účet je zabezpečen. Ehmm.

Opět na týden. Ráno mi přijde smska. Mrknu na ni a čtu, že mám tento kód zadat pro své přihlášení. Tak, už to zase zkouší holeček, napadlo mě, ale má smolíčka, protože jsem si to pojistil. A jdu se mrknout na facebook. Opět jsem odhlášen a opět mi to píše, že mé heslo bylo změněno. Jdu se ještě podívat do e-mailové schránky zda tam najdu nějaké upozornění co se to vlastně děje. A opět, i přesto, že mám všechny výstrahy na facebookovém účtu aktivní, ani řádka. Poslední zpráva od podpory z facebooku je ta, že došlo ke změně hesla. Ano, došlo, k té kterou jsem prováděl já, když jsem získal svůj účet zpátky. Vyrazím tedy za kamarádem, který se živí výpočetní technikou. Beru sebou notebook, aby se mi mrkl, zda nejsem zavirovaný a zda nemám nějaký keyloger tajně nainstalovaný. Ne, nic. Vše je OK, ale kamarád neumí pochopit, jak je možné, že někdo u takového kolosu jako je facebook, dokázal obejít kód zaslaný na můj tlačítkový telefon bez internetu. Zkouší různé fígle, zkouší různé fintičky a pak z něho vypadne, abych se vrátil k linuxům, aby byla jistota, že pokud by ve windows byl nějaký ukrytý vir, že ho formátem disku odstraníme. Večer se ještě staví, aby prověřil celou síť, zda nám nesedí nějaký lapka přímo na ní. Nesedí.

Horkotěžko dostávám svůj účet zpátky a to tak, že moje zařízení už facebook neakceptuje a pokaždé dojdu ke kroku, kdy po mně požaduje nahrání dokladů. Říkám si, to asi nemůžou myslet vážně, někdo mi neustále krade účet a já mu mám jakože ještě naservírovat ten zbytek, co o mně ještě neví? To určitě. Tak to zkusí kamarád a spolupracujeme po telefonu. Za cca dvacet minut jsem už opět na účtu. Facebbok mě upozorňuje, na neobyčejnou aktivitu a posílá mi mail kde pěkně popisuje mou a kamarádovu lokaci.

Teď je čas, abych Vám napsal, že jsem všemožnými způsoby kontaktoval facebook a žádal jsem je o pomoc. Nikdy žádná odezva, zájem, ač jsem jim vždy pečlivě vysvětlil naléhavost situace a možnou díru v jejich přihlašovacím systému. Opravdu, ani čárka. Ale dostal jsem 24hodinoé odstavení účtu z bezpečnostních důvodů pro podezření, že se děje okolo mého účtu něco nekalého..

Sranda, že?

Po uplynutí 24hodin se jdu podívat na facebook. Všechno v pohodě. Užívám si svých virtuálních přátel a když se sejde týden s týdnem blik, a jsem zase bez účtu. Pípne mi smska s potvrzovacím kódem, který útočník ani nepotřeboval, protože v tu chvíli už opět můj účet zcela ovládl. Volám tedy kamarádovi a ten už mi to skoro nevěří a ptá se mě, zda nejsem náměsíčný a nedělám si to po nocích sám, protože opravdu neumí pochopit, jak může někdo obejít facebookovou ochranu tak, ne že obejde kód, ale facebook samotný ani nepostřehne, že se to stalo a nikde žádné upozornění o změně mailové adresy a nebo neobvyklého přihlášení.

Kamarád se na mě dívá a pak se mě ptá. Netajíš přede mnou něco? Nejsi náhodou agent CIA a nebo MI6? Smějeme se a ani jeden z nás neumíme pochopit, proč si někdo dává tu práci a vykonává takto jistě velmi složitou věc a krade právě mně můj účet. Účet, ze kterého nemohou být žádné peníze, neb tam žádné čísla účtu či přihlašovací údaje nemám. A i obecně, jsem jen obyčejný uživatel, ano, občas něco napíšu, ale to spíše jen pro své přátele, takže ten dosah známosti se pohybuje na hranici stovek lidí.

Opět získávám svůj účet zpět a opět mám plnou mailovou schránku upozornění, že došlo k nerozpoznané aktivitě a změně hesla. Samozřejmě, k té kterou jsem udělal já sám..

To bylo před týdnem. Včera se ukradení účtu opakovalo. Ale už jinak. Útočník odebral mou adresu a tak mi facebook odpovídá, že žádný účet není spojen s adresou, kterou zadávám. Chvíli to ještě zkouším jinak a vždy bez úspěchu.

Jdu za kamarádem a ten už se směje sotva se objevím v jeho kanceláři. Zase jsi byl náměsíčník, ptá se a chechtá se..

Chvíli zkouší různé finty a pak se na mě podívá a řekne, tak kamaráde, tentokrát už je to pryč zřejmě napořád. Psal jsi podpoře facebooku? Usměji se, ano několikrát a nikdy žádná odpověď nebo reakce. A on se pak na mě dívá vážně a tichým hlasem říká, nevím, ale připadá mi, že jsi musel někoho fakt naštvat, protože tohle není samo sebou a vůbec bych se nedivil, kdyby ty útoky byl zevnitř facebooku. No, mám o čem přemýšlet. Loučím se a jdu domů. Nemám účet na facebooku. Hmm..

Ještě bych Vám rád vysvětlil, že tento článek nepíši proto, abyste mě politovali, ale proto, abyste věděli co se může stát třeba i Vám a že není síla, která by Vám pomohla se bránit.

Podpora facebooku bdí pečlivě nad vulgárním slovem, pokud někde zmíníte slova jako homosexuál a nebo uprchlík, či v poslední době Ukrajina, už Vás však kontaktuje, maže a vyhrožuje, ale jakmile od nich něco potřebujete Vy, ticho po pěšině. Ani čárka.

Já ten účet oželím, je mi to fakt jedno, mrzí mě ztráta virtuálních přátel, které mám opravdu rád a budou mi jejich příspěvky chybět, ale jak bojovat proti větrným mlýnům, že?

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma, mohl bych se vydat jinou, ale přemýšlím o tom, zda to má cenu, zda nebude lepší jít třeba někam na kafe mezi živé lidi..

Všichni se opatrujte, dávejte pozor nejen na své účty, ale především sami na sebe. Děkuji Vám za to, že jste mě léta četli a často reagovali na mé články a témata. Moc si toho vážím a bylo to úžasné období a jsem rád, že jsem jim prošel společně s Vámi..

P.S.: pokud můžete, odeberte si mě z přátel na facebooku, protože netuším, co by se všechno mohlo stát, ale určitě neklikejte na žádné odkazy z mého bývalého účtu a ani nečtěte zprávy, které by Vám ode mne případně přišly..

Mějte se a díky..

Štítky článku:

prestiž 1: 26,40 přečteno 525×

0 Hodnotit článek 25

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Všechno je v pohodě, všechno je cajk

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse