Necenzurujeme.cz

Nord Stream a článek Seymoura Hersche

Začátkem února vyšel na blogovací platformě Substack článek Seymoura Hersche "Jak Amerika vyřadila plynovod Nord Stream." Okamžitě se na něj sesypali všichni strážci a majitelé pravd. V podstatě měli jen jediný argument.

V jednom komentáři jsem přidal na článek odkaz (stejně jako zde) a byl jsem upozorněn, že Hersch vychází jen z jednoho anonymního zdroje. Argument o jediném zdroji připomenul Tomáš Pergler na webu Seznam Zprávy (Proč článek novinářské legendy neobstojí). Na druhé straně Pergler přidal odkaz na zmíněný článek amerického novináře, takže čtenář si mohl udělat úsudek sám.
Seymour Herch kromě informací od zdroje předkládá své vlastní poznatky a souvislosti, které vedly k rozhodnutí americké vlády vyřadit Nord Stream z provozu. (Mnohé z toho se už předtím objevilo na alternativě.)
Samozřejmě, že Hersch měl jen jeden anonymní zdroj. Do svědectví tohoto typu se asi nepohrne více zájemců promluvit. A zdroj zůstal anonymní z pochopitelných důvodů. Seymour Hersch musí svůj zdroj chránit, jinak by jako investigativní reportér nestál za nic.

Nikdo nic nemá mít za definitivní, zpívali Voskovec a Werich ve filmu Pudr a benzín. Stejné je to s článkem Seymoura Hersche. Berme ho jako příspěvek do diskuze. Původně bylo za viníka označeno Rusko, ale to se jevilo i největším rusobijcům jako neobhajitelný nesmysl. Proč by si Rusko jednou pro vždy (a definitivně) zlikvidovalo možnost někdy v budoucnu opět prodávat touto cestou plyn, když stačilo jen „zavřít kohouty“. Podezřelé je, jak rychle utichla a vyšuměla do ztracena debata o tom, kdo je pachatel.

Vraťme se k problému jediného zdroje. Při aféře Watergatte se Bob Woodward a Carl Bernstein (novináři z Washington Postu) museli také spoléhat na anonymní zdroj, který pojmenovali Hluboké hrdlo.
Je něco jiného, když autor provádí rešerše k nějakému tématu. Pak musí čerpat z více zdrojů, nejlépe protichůdného charakteru. U skutečné investigativní žurnalistiky platí trochu jiná pravidla.
Seymour Hersch je ze staré dobré novinářské školy, ve které žurnalisté ještě nepsali podle diktátu doby, ale většinou šli proti proudu. Nositel Pulitzerovy ceny, v minulosti například odhalil masakr vietnamských civilistů v May Lai americkými vojáky v roce 1968.
Těmto veteránům, kteří ještě žijí, to zůstalo dodnes.


How America Took Out The Nord Stream Pipeline substack.com

 

 
 
Štítky článku:

prestiž 1: 17,87 přečteno 303×

0 Hodnotit článek 13

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Nord Stream a článek Seymoura Hersche

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse