Necenzurujeme.cz

Bravo, Polští poslanci chtějí zrušit zimní čas!

Jako příznivce více světla odpoledne, na rozdíl od většiny odpůrců střídání zimního a letního času, jsem s Poláky zajedno, aby byl po celý rok letní, nikoli zimní čas. null

Je fakt, že než se střídání času zavedlo, tak původní čas byl ten „zimní“, kdy je sluneční poledne zhruba kolem 12:00, zatímco při letním čase je skutečné poledne kolem 13:00, což možná mnohé překvapí, ale je to logické – ručičky hodin se posunou o hodinu dopředu, ale vesmíru je to srdečně fuk.

Avšak zatím jsem neslyšel, že by tohle až tak někomu vadilo, lidem spíš vadí samotné střídání času a každého půl roku si znovu navykat na časový posun. Takže…, čert vem, který čas byl „dřív“…, ale jde o to, jestli ten který z nás preferuje, aby se „dřív“ rozednívalo, nebo naopak „později“ stmívalo.

Já se rozhodně nepočítám mezi „ranní ptáčata“, jsem spíš „noční sova“, takže jsem jednoznačně proto, abychom měli po celý rok tzv. letní čas, nikoli ten původní/zimní, protože jestli v létě vyjde sluníčko ve čtyři či v pět ráno, je mi srdečně jedno, to mívám ještě půlnoc…, ale kdyby na podzim a v zimě končil den až po 17té, nikoli již po 16té hodině, to bych ze srdce rád uvítal.

Takže se nechme překvapit, jestli tenhle skvělý nápad v Polsku projde a jak se osvědčí, neboť odvrácená strana letního času v zimě je, že místo kolem osmé by slunce vycházelo až kolem deváté hodiny, což by jistě také mnoha lidem nebylo úplně po chuti. Ovšem Polsko je severněji než Čr, takže tam by se rozednívalo ještě kapánek později.

Polští poslanci chtějí zrušit střídání času, nechali by si jen ten letní

Jen tak na okraj, musím se usmívat argumentům příznivců současného stavu typu, že by to způsobilo problémy kvůli změně počítačových systémů:

Citace

„Zasáhlo by to každého člověka a každou instituci… počínaje hodinkami přes chytré telefony a počítače po složité systémy, které kontrolují například ropovody. Seznam věcí, které by se musely změnit, je nekonečný,“ řekl Wieslaw Paluszynski, který působí jako viceprezident polské komory informačních technologií a telekomunikací.

Konec citace

Změnit takovou prkotinku v systému, jako jsou automatické posuny času, to je tak snadné, že to nestojí za řeč, stačí jen malilinkatý update…. Připomíná mi to hloupé strašení, když se blížil rok 2000, dokonce se tomuhle panikářství dala i zvláštní zkratka – Y2K. Důkazem snadnosti přizpůsobení takové změně jsou několikeré podobné zásahy např. v Tunisku, kde ještě v roce 2003 měli jen „zimní“ čas, o dva roky později už zavedli čas letní. A tam také mají různé složité řídící počítačové systémy. V Egyptě pro změnu sice střídají zimní a letní čas, ale úplně v jinou dobu než v zemích EU, aspoň tomu tak bývalo – letní čas tam měli podstatně kratší úsek roku než např. u nás…, a také se s tím počítače i chytré telefony zvládají „popasovat“.

Možné jednoduché řešení: nastavit místo středoevropského časového pásma to východoevropské, jako má např. Bulharsko či Řecko, a vypnout automatický přechod na letní/zimní čas. Jistě nebude Polsko jedinou zemí, která čas neposouvá.

Takže, vážení, nestrašte nesmysly, ale předkládejte opodstatněné a logicky podložené protiargumenty, např. ohledně vlivu na spotřebu energií, případné efekty, ať už pozitivní či negativní, na lidskou psychiku, spánek, biorytmus apod., ale s hloupostmi ve stylu Y2K na mě nechoĎte.

 

null

Štítky článku: politikaPolskospolečnostzákony

prestiž 1: 13,78 přečteno 662×

0 Hodnotit článek 6

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Bravo, Polští poslanci chtějí zrušit zimní čas!

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse