Necenzurujeme.cz

Pacient se ptá, expert uhýbá?

Chatování Švýcarů s odborníky na očkování proti covidu. Němečtí zdravotníci doufají ve zrušení povinného covid-očkování. Peking odvolal limitaci vstupu na veřejná místa jen pro očkované. Osud petrohradských "vzbouřenců".

I česká média se dotkla "vzpoury" zastupitelů jedné petrohradské oblasti, v zahraničních médiích možná bylo něco navíc, např. www.rferl.org (russian-putin-treason-lawmakers) nebo na www.yahoo.com (local councilors who asked Duma to prosecute Putin for treason): zajímavé na tom bylo, že se jeden ruský činitel patrně osobně přihlásil k tomu, že příslušný dokument petrohradského orgánu zveřejnil (kromě toho, že výzvu tento orgán adresoval jedné z komor ruského parlamentu a také ruské bezpečnostní radě); nejprve se však média nedověděla přesný počet "vzbouřenců" proti V. Putinovi, jen že výzvu pro parlament chválila většina zastupitelů.

Nyní se uvádí, že výzvu ruským poslancům (5 stran), aby obvinili prezidenta Putina z vlastizrady a zbavili ho funkce, podepsalo 5 členů petrohradského zastupitelství. O den později byli předvoláni policií s tím, že měli být obviněni z poškozování ruské vlády a ruské armády. 

Zastupitelé chtěli, aby se parlament zabýval faktem, že na Ukrajině umírají mladí Rusové, že se v zemi zhoršuje ekonomická situace a že se kvůli konfliktu na Ukrajině rozšiřuje sféra vlivu NATO (o Finsko a Švédsko). Za sebe předpokládám, že pokud Putinův režim ještě nějakou dobu potrvá, dopadne to s kriticky laděnými petrohradskými zastupiteli špatně; některá média odhadovala jejich uvěznění např. na tři roky, já bych si tipovala, že - pokud přežijí "výslech" - více než deset let.

Zahraniční média zmiňují také výzvu USA, aby byl z věznice propuštěn Putinův kritik A. Navalnyj, který byl odsouzen už v lednu 2021 a postupně mu soud přiřkl vedle původních 2,5 roku nově devět let odnětí svobody. Navalnyj zveřejnil, že je už počtvrté umístěn na izolaci (samotku) a je mu kontrolován kontakt s jeho advokátem, dále že byl obviněn z trestného činu "páchaného z vězení"; když se ptal, v čem tento trestný čin spočívá, řekli mu, že nemá právo to vědět.

www.tagesschau.de/thema/impfpflicht: Neočkovaný, ale nepostradatelný. Od letošního jara platí v Německu povinné covid-očkování pro zaměstnance zdravotnických a sociálních zařízení. Není zcela přehled, kolik z nich se zákonu nepodrobilo, např. Institut R. Kocha dělá průběžně jen výběrové šetření. Redakce zjistila, že jen 4 spolkové země přikročily k zákazu výkonu povolání pro neočkované (pokud nemají zdravotní kontraindikace či neměli covid-19 v posledním půlroce). Většina spolkových zemí se chová zdrženlivě - důvodem mj. je nedostatek personálu v daných ústavech.

Německá společnost nemocnic příslušný zákonný požadavek na covid-očkování kritizuje s tím, že omikron ukázal, že i očkovaní mohou přenášet infekci (takže ani očkovaný zdravotník pacienty a klienty neochrání), zástupce organizace doufá, že by ministr zdravotnictví v dohledné době mohl platnost zákona zrušit či přerušit (ministr ovšem očkování obhajuje). Zástupci "komory zaměstnanců" zase spoléhají na to, že zaměstnavatelé, kteří jsou povinni hlásit zdravotním úřadům neočkovaný personál, mohou vyjednat s úřady, že neočkovaní pracovníci jsou pro daný ústav nepostradatelní. Bylo by paradoxní, aby kvůli nedostatku pracovníků pacienti umírali - zazněl názor.

U Spolkového správního soudu prohráli spor dva vojáci, kteří se odmítli očkovat proti covidu, ale spor celkově ještě nebyl soudně dořešen (odvolalo se k němu více jedinců, navíc soudci připustili, že stát by měl potřebu tohoto očkování průběžně znovu vyhodnotit).

Od letošního srpna je v SRN - po přechodném oddálení platnosti zákona  - povinné očkování proti spalničkám pro děti v předškolním věku a před nástupem do základní školy a také pro zaměstnance těchto zařízení (dále azylová zařízení, ale také lékařské ordinace a nemocnice). V Německu je to jediné povinné očkování pro děti, ostatní druhy vakcinace proti jiným infekčním nemocem jsou jen doporučené. Dospělí se mají očkovat, pokud se narodili po r. 1970, u těch starších se předpokládá, že mají přirozenou imunitu po prodělání nemoci, jež má být zpravidla celoživotní. 

Ti, kterých se nyní bude týkat povinné očkování proti spalničkám, mohou místo vakcinace předložit potvrzení o zdravotní kontraindikaci nebo o prodělání nemoci. Odpůrci z řad rodičů byli odmítnuti ústavním soudem, ale spor není ukončen, soud zatím jen odmítl řešit tuto oblast v předběžném řízení. Rodiče si např. stěžují, že dítě kvůli očkování proti spalničkám musí podstoupit další dva druhy vakcinace (vakcína MMR vč. zarděnek a příušnic, protože očkovací látka pouze proti spalničkám není v SRN dostupná). Komise pro očkování STIKO doporučuje u dětí dvě dávky MMR. Někteří rodiče situaci vyřešili tím, že dítě nedávají do školky, ale zařídí si hlídání doma. Povinná školní docházka je umožněna i neočkovaným žákům. 

Pokud rodič nemůže doložit prodělání nemoci nebo zdravotní kontraindikaci, pak hrozí pokuta až do výše 2500 eur (v minulosti německá média zjistila, že ne každý zdravotní úřad sahá k tomuto trestu, např. si jen pozve rodiče k pohovoru). 

www.bussgeldkatalog.org/impfpflicht: vysvětlivky k povinnému očkování v SRN vč. toho, že nikdo nesmí být očkován násilím, může ale být uložena pokuta. 

Tagesschau.de z 11.7.2022: Peking krátce poté, co oznámil omezení přístupu neočkovaných do veřejných budov či na veřejné akce (kino, koncert, muzea aj.), toto opatření zase zrušil, zájemcům o návštěvu např. fitness a dalších míst či akcí stačí negativní test.

Čína uvádí, že většina seniorů není očkována; mne by zajímalo, kolik seniorů tento stát skutečně má (v nelehkých životních podmínkách jich zjevně moc nežije dlouho). Když si zadáme China demography či hledáme ve Wikipedii, pak zjistíme, že v Číně v r. 2020 mělo žít asi 12,3 % nebo maximálně 13,5 % osob od 65 let, což je celosvětově nižší počet. V ČR osoby od 65 let činí asi 20 % (v r. 2018 šlo o 19,2 % podle ČSÚ).

Covid-situace v ČR: zatímco ČT24 nyní zvolila hlášky "epidemie sílí" apod., v zahraničí je situace klidná - pro cestovatele je např. důležité, že se nevyžaduje covid-pas. 

www.bag.admin.ch: švýcarský zdravotní úřad nedávno oznámil, že 97 % občanů prošlo covidem (či s ním bylo v kontaktu), takže se očekává ve společnosti dostatečná imunita (je jedno, zda po očkování nebo po uzdravení z infekce). Z PCR testů v posledních 14 dnech sice téměř 30 % bylo pozitivních, ale během 14 dní bylo jen 260 hospitalizovaných; JIPky vytíženy jen z 3,8 %. Spolková vláda předala kantonům pravomoc podle situace ev. v zimním období zvolit izolaci (ta dnes není), povinné roušky v některých situacích, ev. omezení přístupu někam (podmínit testem) - kdyby hrozilo přetížení nemocnic nebo byl vysoký počet úmrtí. V zemi ze 100 % převažuje omikronová podvarianta B.1.1.529.

Švédský zdravotní úřad www.folkhalsomyndigheten.se: za týden hlášeno 3800 pozitivních, z nich téměř 10 % v zařízeních SÄBO (nejstarší, se zdravotními problémy, zpravidla nejvíce očkovaní); 83 pacientů s pozitivním testem přijato během 4 týdnů na JIP, většinou měli různá zdravotní rizika; za týden zemřelo 33 osob, ale usuzuje se na různé zdravotní příčiny. (Covid se tu bere jako ostatní virové infekce; odpovědný jedinec chrání zranitelné před nákazou.)

Nizozemí: www.rivm.nl/coronavirus-covid19/virus/varianten: úřad vysvětluje podvarianty omikronu, nyní dominuje BA.5 (jako u nás), ale narůstá BA.2.75 (nečiní potíže). Pokles hospitalizací vč. JIP - za týden nově přijato 15 pacientů, ale z nich deset nemělo přes pozitivní test potíže od covidu (jiné zdravotní problémy). 

Zajímavý je určitý rozdíl mezi Německem (které vyžaduje povinné covid-očkování od zdravotníků) a Rakouskem (které povinné covid-očkování zrušilo). Obě země se zatím omezují na respirátory v MHD, v nemocnicích a sociálních ústavech, ale zatímco Rakousko zrušilo povinnou karanténu (i pozitivně otestovaný může do práce atd., byť s respirátorem), Berlín (www.berlin.de) nyní trval na izolaci 10 dnů, kterou lze zkrátit testem (možná jediná země v Evropě?). Obě země ale začaly šetřit na testování: Rakousko poskytuje zdarma testy pro příznakové a zranitelné, ale pokud Vídeň nařídila test návštěvníkům sociálních ústavů, pak mohou využít zdarma testy (www.sozialministerium.at). SRN, resp. Berlín nechce poskytovat zdarma testy pro bezpříznakové.

Švýcarská veřejnoprávní televize www.srf.ch (Impfnebenwirkungen, duben 2022) zpřístupnila dotazy občanů a odpovědi odborníků ohledně vedlejších účinků covid-vakcín. Dotazy byly místy pro experty "nepříjemné", přihlásili se převážně ti, kteří mají delší dobu trvající vážnější problémy v časové spojitosti s očkováním. Např.: nechal jsem se očkovat třikrát, pokaždé jsem byl tři dny nemocný (horečka, bolesti hlavy a kloubů, zimnice aj.) - je tomu tak i u jiných druhů očkování (ve Švýcarsku je vakcinace všeho druhu dobrovolná)? Měl jsem také covid-19, kdy jsem (na rozdíl od očkování) měl jen dva dny "usmrkaný nos". Odborníci se odpovědi poněkud vyhnuli s tím, že někdo nemá po očkování žádné potíže, jiní mají silné obtíže. 

Další zájemci o komunikaci s odborníky měli vážnější zkušenosti, např.: můj 70letý manžel 16 dnů po vakcinaci zemřel, lékař řekl, že šlo o zástavu srdce, nevyžadoval pitvu a prohlásil, že to nemohla zavinit vakcína (ale jiné příčiny nestanovil). Odborník: je třeba vědět, zda měl chronickou nemoc. Dále se vyskytlo více pacientů trpících po vakcinaci urtikárií (kožní nemoc, vystouplá svědivá zarudlá vyrážka, která někdy trvá měsíce či až roky) - odborníci radili užívat po poradě s lékařem antihistaminika nebo kortikosteroidy (u toho jsem si říkala, že je paradox, pokud se k očkování dostaví zdravý jedinec, aby si pak problémy po vakcinaci léčil léky). Další občan měl po očkování tinnitus - podle odborníků vzácný vedlejší účinek, je vždy léčen jako závažný problém.

Nejnovější dokument švýcarského lékového úřadu www.swissmedic.ch: vedlejší účinky covid-vakcín k 24.8.22: 15 781 hlášení podezření, z nich 38,1 % označeno jako závažná (v průměru jedno hlášení obsahuje 3,13 nepříznivých reakcí, celkem jich tedy je téměř 50 000); ve vztahu k počtu aplikovaných dávek vychází na 16 000 dávek 6 závažných případů vedlejších účinků. Mj. jde o 224 úmrtí v časové spojitosti. Úřad prozrazuje, že v jednotlivých zemích se liší počet hlášení závažných účinků podle definování "případu", podle ochoty lékařů či rodin hlásit aj. Ve statistikách se tak např. objevuje výskyt myokarditidy na 100 000 dávek mRNA vakcín v rozmezí 0,5 - 6 případů. Podle dat z kanadského Ontaria: myokarditida po očkování u mužů 16-24 let činí 10 - 20 případů na 100 000 dávek. Úřad uvádí: ve vědeckých studiích se opakovaně ukazuje mírně vyšší výskyt myokarditidy po očkování mRNA látkami ve srovnání s kontrolními skupinami neočkovaných.

Na rozdíl od ČT si veřejnoprávní televize SRN, Rakouska, Švýcarska či Švédska neosvojila informování o covid-situaci ve stylu vyvolávání strachu v občanech, lze konstatovat opačný tón - buďme opatrní, ale nyní je to něco jako chřipka.

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 8,65 přečteno 221×

1 Hodnotit článek 3

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Pacient se ptá, expert uhýbá?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse