Necenzurujeme.cz

Energie: EK se hlásí k reformě

Co chystá Německo pro spotřebitele. Íránské drony pro Moskvu. Tvrzení ruské tajné služby bez důkazů. Moderna nezveřejní, zač bude její omikron-vakcína.

www.tagesschau.de: Evropská komise chce reformovat trh s elektřinou v EU, oznámila to předsedkyně EK U. von der Leyen na mezinárodní konferenci ve Slovinsku. Rozlišuje přitom jednání o (rychlých) nouzových opatřeních - oddělit ceny plynu a elektřiny - a hlubší strukturální změny na evropském trhu (k začátku příštího roku?). Zatím platí pravidlo, že cena elektřiny je určena prostřednictvím nejdražší elektrárny vč. té plynové. To se má změnit, aby se cena elektřiny nezdražovala podle rostoucí ceny za plyn. Po reformě by spotřebitel platil za levnější elektřinu (např. ze slunce a větru).

V Německu je nyní ve hře zavedení daně z nadměrného zisku z elektřiny - částku, kterou výrobci vydělají také prodejem na trzích s elektřinou, by museli odvést státu; stát by mohl stanovit spotřebitelům fixní ceny za elektřinu. V SRN je řeč o elektřině vyrobené z hnědého uhlí a obnovitelných zdrojů. 

Koaliční SPD, Zelení a FDP nyní předkládají na stůl své návrhy, jak ulevit občanům. Od začátku invaze už vláda schválila 2 balíčky opatření ve výši cca 30 mld eur, nyní se jedná o třetím. SPD navrhuje přímou finanční pomoc pro osoby s nízkým nebo středním příjmem (rodiny, důchodci, studenti, nezaměstnaní). Dále cenový strop u plynu a elektřiny. Nájemci by měli být chráněni před výpovědí, když nemohou zaplatit své vedlejší náklady (na bydlení). Případně zvýšit a rozšířit příspěvek na bydlení u některých osob.

Zelení mají podobný návrh; reforma příspěvku na bydlení pro nízkopříjmové. Společně s SPD jsou pro daň z nadměrného zisku energetických koncernů (to odmítá FDP).

FDP chce podpořit příjemce příspěvků na bydlení - zaměstnance s nízkými příjmy. Stát musí vrátit inflační zisky lidem tím, že přizpůsobí daňové sazby míře inflace.

www.bbc.com: v pondělí Rusy dosazená správa města Enerhodar v záporožském regionu, kde stojí jaderná elektrárna, oznámila, že ukrajinská raketa prorazila díru ve střeše skladu s jaderným palivem v JE (moje pozn.: v předchozích příspěvcích jsem citovala média, kdy okupační správa informovala, že ruské síly nad elektrárnou sestřelily "ukrajinský" dron (podle dřívějšího záznamu novinářů měl být patrně vybaven "náloží", později už separatisté zřejmě uváděli jen "dron"; moje otázka - jak rozumné by bylo, kdyby ruské síly sestřelily "vyzbrojený dron" či i bez bližší znalosti jeho charakteru přímo nad JE? Tvrzení, že sama Ukrajina si ohrozila JE, se mně osobně jeví jako hodně za vlasy přitažené.).

www.theguardian.com aj. Během dvou dnů od atentátu na dceru ruského ultranacionalisty (ten např. prohlašoval, že Ukrajinci se musí zabíjet, zabíjet, zabíjet) D. Duginovou přišla ruská tajná služba postupně se dvěma rozdílnějšími variantami. Už při zahajování vyšetřování měla "důkaz" - průkaz o identitě ukrajinské občanky, který však zpochybnili ukrajinští vojáci s tím, že Rusové si asi ponechali ztracené dokumenty z mariupolského Azovstalu, průkaz už nebyl platný a jevil se jako "upravený". V dalším období ruská FSB ukázala záběry této Ukrajinky (tvář nebyla poznat, uvádějí novináři), která přicestovala do Ruska i se svou 12letou dcerou, pak sledovala Duginovou, až nakonec po atentátu uprchla do Estonska. (Moje pozn.: Rusové tvrdí, že šlo o speciálně vyškolenou ženu, nicméně použila po domácku vyrobenou výbušninu a vzala si na dramatickou cestu vlastní dceru.)

Včera se objevilo další tvrzení Kremlu či FSB: už odhalili, že jde o ukrajinskou teroristickou skupinu a její součástí je jak již zmíněná Ukrajinka, tak Ukrajinec, který se vším pomáhal, např. falšoval dokumenty (moje otázka: okopíroval prošlý průkaz Ukrajinky?) a pomáhal s bombou, pak den před atentátem rovněž uprchl do Estonska. (Moje pozn.: náš skvělý spisovatel Josef Škvorecký kdysi zveřejnil, co vše musí obsahovat "dobrá detektivka", pokud to autor zanedbá, lidé by takové dílo neměli číst.) Zahraniční redakce konstatují, že stále jde jen o tvrzení Kremlu a tajné služby bez přímého důkazu; Ukrajina svou účast na atentátu odmítla s tím, že na rozdíl od Ruska není teroristickým státem. The Guardian: není známo, že by se Putin s Duginovou někdy setkal, ale posmrtně ji vyznamenal za statečnost. (Spekuluje se, že mohlo jít o boj mezi ruskými složkami; podle některých pozorovatelů se ministr obrany S. Šojgu dostal na "vedlejší kolej", údajně i Duginová pomýšlela na obsazení tohoto postu svou osobou.)

Ještě k energiím: včera měla redakce Echo24.cz článek Češi mají nejdražší elektřinu v Evropě, přitom ČR patří k největším vývozcům energie.

www.bbc.com: V. Zelenskyj ve videu - Pokud chtějí přežít, měli by ruští vojáci utéct. Jděte domů. (Odstartování ukrajinské protiofenzívy kolem Chersonu.) V analytické úvaze zmiňuje korespondent z Ukrajiny: Rusko už nechce jen východ země, ale chce se vojensky zaměřit i na jižní regiony Cherson a Záporoží. 

Zájemcům, kteří se chtějí více vyznat v tom, čím konkrétně bylo způsobeno obsazení Krymu a části Donbasu v r. 2014 (Kreml deklaroval, že je třeba chránit rusky mluvící obyvatelstvo), doporučuju knihu Volodymyr Zelenskyj, kde se na str. 314 uvádí: Z třiadvaceti vagnerovců zadržených v Bělorusku se jich třináct podílelo na ruských zločinech na východě Ukrajiny v letech 2014-2015, včetně praporu ruského spisovatele Zachara Prilepina, který to sám veřejně potvrdil.

A ještě víc doporučuju knihu francouzského autora Ukrajina v krvi: autor přibližuje stále stejný scénář V. Putina - mj. Čečensko, Gruzie a Ukrajina. Po ruském vpádu 2008 ztratila Gruzie cca 20 % svého území (reakce mezinárodního společenství je "ustrašená"); Putin neskrýval svou radost, veřejně přiznal, že plán byl připravený už v r. 2006 (str. 35). Už v r. 2008 se Putin na mezinárodním fóru vyjádřil pohrdlivě: co to vlastně je Ukrajina (nemá právo existovat nezačleněná do Ruska)? V r. 2009 byla na podnět Kremlu ustavena komise (s účastí ruské tajné služby), jež měla nalézt dějinné důkazy zdůvodňující začlenění postsovětských republik zpět do Ruské federace; tehdy to ale vzbudilo silnou nevoli (obavy více republik, že přijdou o svou aspoň částečnou samostatnost), takže komise byla v r. 2012 zrušena, nicméně V. Putin mj. na Ukrajinu jako další možný cíl "přisvojení" nezapomněl. 

Spory historiků, jak to vlastně bylo s Kyjevskou Rusí, podle mne vtipně vyřešila ukrajinská výzkumnice O. Melnyčuková (str. 39), která kremelskou verzi historie otočila: Kyjev je velkou metropolí a Moskva je jen jednou z jeho kolonií (Kyjev se zasloužil v r. 482 o vznik Kyjevské Rusi); musíme přispět k dekolonizaci Putinovy mysli. 

Putin prohlašuje, že znovusjednocení s Ruskem si přejí milióny Ukrajinců, přesto od minulého století pokaždé, když k tomu měli možnost, dali sami Ukrajinci najevo přesný opak - nejprve v r. 1917, pak v r. 1991, později hnutí z r. 2004 a 2014 opět vyjadřují přání části obyvatelstva vzdálit se od Kremlu a přiblížit se k Bruselu (mnou kráceno; z mého pohledu je třeba ctít ukrajinskou ústavu s územní celistvostí, ev. nespokojení občané měli právo předkládat návrhy na změny prostřednictvím svých zastupitelů nebo se odstěhovat do Ruska; za tragédii považuji, že Putin chce "chránit" ruské občany kdekoli na světě, vč. těch, kteří od něj utekli a chtějí žít mj. v západním světě bez kremelské ideologie). 

www.srf.ch: Švýcarský lékový úřad schválil novou, bivalentní omikron-vakcínu firmy Moderna (která žaluje konkurenční Pfizer/BioNTech za porušení patentové ochrany). Spory mezi farma-firmami nejsou neobvyklé, jde o velké peníze, uvádí redakce. Moderna tento rok počítá se ziskem 20 mld USD jen za covid-očkovací látky. Kolik prostředků zaplatí švýcarská vláda za nákup nové vakcíny? Moderna ceny nezveřejňuje, jako důvody se uvádí, že je to s ohledem na konkurenci citlivý údaj, dále že firma nabízí chudším zemím nižší ceny (rozdílné ceny pro různé státy), takže nemá smysl zveřejnit "cenu". (Na Echo24.cz je článek českého lékaře Kde udělali němečtí soudruzi chybu - mj. kritika německého ministra zdravotnictví, který prosazuje 4. dávku covid-vakcíny plošně přes odpor předsedy komise pro očkování STIKO, a opět hrozí, že neočkovaní budou muset v SRN nosit roušky, přestože i očkovaní přenášejí infekci.

www.svt.se: Na lodi Stena Scandica (většina cestujících měla být z Lotyšska) vznikl požár (kontejner); rozhodlo se evakuovat 300 pasažérů, pak byla evakuace odvolána, ale předtím bylo 26 lidí z lodi přemístěno na trajekt (zásah helikoptér).

Pravděpodobně při přestřelce v rámci prostředí gangů byly zasaženy žena a dítě v Eskilstuna (27.8.), podle policie zřejmě nebyly cílem, ale zasáhly je zbloudilé střely.

www.orf.at: Podle USA Írán pokytne Moskvě stovky dronů, nyní patrně dodal první z nich (už 19.8. nejméně dvě letadla pozorována).

Francie, SRN a Rakousko proti plošnému zákazu víz pro ruské občany, ale jejich žádosti o vízum by měly být přezkoumány s ohledem na možná bezpečnostní rizika.

 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 1,81 přečteno 190×

7 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Energie: EK se hlásí k reformě

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse