Necenzurujeme.cz

Vedle jádra riziko záplav?

Kdo věří TASSu - Rusové prý chtěli umožnit návštěvu v JE "pod ruskou ochranou". Vodní elektrárna v nouzovém režimu. Další američtí poslanci na Tchaj-wanu? Masivní úhyn Ryb v Odře. 

www.orf.at: Delegace členů amerického Kongresu by měla z dneška na zítřek navštívit Tchaj-wan (přes protesty Číny kvůli nedávné návštěvě N. Pelosiové), návštěva je součástí cesty do indopacifického regionu, zástupci Kongresu se setkají i s tchajwanskými politiky.

Tuny mrtvých ryb v Odře (řeka se týká ČR, Polska i Německa, ústí do Baltského moře); Polsko nasadilo 2000 policistů, 300 hasičů a 200 vojáků; polským úřadům se vytýká, že o události informovaly opožděně (ministryně životního prostředí se jmenuje Anna Moskva). Polsko zatím vyloučilo, že by katastrofu zavinily těžké kovy; o možnosti, že řeka byla otrávena chemickým odpadem, se ale uvažuje; usuzuje se také na to, že vysoký obsah soli ve vodě aktivoval jiné jedovaté látky. 

Slovensko posílá na Ukrajinu houfnice.

(Nedávno zahraniční i česká média informovala, že zástupce Ruska při OSN nesouhlasil s nezávislými inspektory v záporožské jaderné elektrárně.) Podle ORF (nyní) ruský diplomat M. Uljanov - pro ruskou agenturu TASS - mluví o povinnosti OSN, jejímž úkolem je dát zelenou pro návštěvu expertů Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE) v této JE. Jde o ruského diplomata zastoupeného ve Vídni při mezinárodních organizacích. Uljanov: MAAE by se pak mohla sama postarat o "způsoby cesty do neklidného regionu". (Moje pozn.: diplomat patrně přes TASS "zapomněl" informovat ruské občany o faktu, že v záporožské JE hlídají stovky ruských vojáků se zbraní v ruce ukrajinský personál. Jaké garance dal Kreml pro návštěvu zahraničních expertů, resp. bylo by možné se na ně spolehnout? Vzpomeňme, že v přímém šotu jsme slyšeli ujištění Kremlu o tom, že s ukrajinskými vojáky z Azovstalu se bude zacházet podle mezinárodního práva, a jak špatně to dopadlo v praxi.)

ORF: Podle zpráv OSN předtím nedovolila řediteli MAAE R. Grossimu cestovat (na Ukrajinu) nejen z bezpečnostních důvodů, ale také kvůli sporu o trasu cesty. Rusko navrhlo, aby Grossi cestoval "pod ruskou ochranou" přes Moskvou v r. 2014 anektovaný Krym; návštěva v JE byla podle Uljanova zablokována bez objasnění důvodů. (Moje pozn.: na začátku invaze byli na Ukrajině zatýkáni členové mezinárodní Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, někteří radši uprchli. Podle mne je návštěva zahraničních odborníků MAAE v Záporoží prakticky neřešitelný problém - i kdyby trasa byla přes Ukrajinou kontrolované území, nakonec by se experti stejně dostali na území v rukou ruských jednotek vč. ruských vojáků přímo v JE.)

www.srf.ch: Podle šetření britské rozvědky chce Rusko dostat pod kontrolu důležitou dopravní tepnu (dálnici MO4) - spojení doněckého regionu se západním směrem. 

Na předměstí Pisky poblíž doněckého letiště se nyní tvrdě bojuje, ruské útoky se zřejmě zaměřují na uvedenou dálnici. 

Rusko měsíce okupuje rozlehlý komplex v městě Enerhodar - záporožskou JE. (Redakce vysvětluje, že Rusko jako jaderná velmoc staví JE ve více zemích a na svém území skladuje radioaktivní odpad.) Záporožskou JE využívá Kreml k tomu, aby se lidé i vedení Ukrajiny obávali (možné katastrofy) a aby tlačil na Západ. 

Správa ruských okupantů potvrdila ostřelování mostů v oblasti Cherson a zároveň varovala před poškozením přehrady, což by mohlo vést ke katastrofě (redakce podotýká, že není možné tvrzení ověřit). Provozovatelé snížili výkon připojené vodní elektrárny na nouzový provoz. Pracujeme ve velmi rizikovém módu, uvedl zástupce elektrárny Arsenyj Zelenskyj (shoda jména s ukrajinským prezidentem) pro ruskou agenturu TASS. 

Prezident Ukrajiny V. Zelenskyj podpořil sankce proti ruskému jadernému odvětví; pokud se ruský stát chová mj. jako jaderný agresor, měla by se této oblasti dotknout trestní opatření. 

Švýcarská televize SRF se s expertem zabývá americkým ex-prezidentem D. Trumpem, který patrně porušil tři americké zákony při nakládání s úředními dokumenty a spisy: "přisvojil si" dokumenty, které neměl "jednoduše vynést" z úřadu, i kdyby v dané době ještě byl prezidentem (patrně by se to muselo zaprotokolovat, pokud by jejich charakter vůbec umožňoval přesun do soukromé rezidence Trumpa). Dále některé dokumenty údajně zničil (např. je měl roztrhat a spláchnout do záchoda). A pak je tu i podezření, zda neporušil zákon o špionáži - ohrožení národní bezpečnosti. Teoreticky hrozí - podle míry prokázaných skutků - vězení 3 - 10 let, ev. i doživotí; zákon o špionáži pak počítá i s trestem smrti. Jedním z trestů pak může být zákaz zastávat pracovní pozici ve veřejných úřadech.

www.20min.ch: video - úhyn tun ryb.

www.theguardian.com: 172 dnů od invaze; V. Zelenskyj varuje - ruští vojáci střílející od jaderné elektrárny (potíž při překladu: at the plant lze vyložit jako "od" i "zevnitř") se stanou "speciálním cílem" (ukrajinských sil). 

Ukrajinská organizace pro jadernou energetiku Enerhoatom v sobotu: sdílela zprávu od místního šéfa v městě Enerhodar, kde je umístěna záporožská JE: "Limitujte svou přítomnost na ulicích Enerhodaru! Obdrželi jsme informaci o nových provokacích ruských okupantů." Agentura France-Presse sdělila na Telegramu: Podle obyvatel dochází k novému ostřelování ve směru JE. Čas mezi zahájením a "příchodem" ostřelování (střely?) je 3-5 vteřin.

Zástupce separatistické správy dosazený Moskvou V. Rogov: Enerhodar a JE jsou opět pod palbou (separatisté obviňují Ukrajinu), podle něho rakety dopadly v oblastech na březích Dněpru a v JE (bez oznámení ztrát nebo poškození). (Moje pozn.: opět problém s překladem: the missiles fell in the plant by mohlo znamenat dopad střel dovnitř JE, "na ni" či "za ni", ale tvrzení stejně nelze ověřit bez výpovědi více na sobě  a na "mocných" nezávislých svědků či bez satelitních snímků.)

Redakce shrnuje: první ostřelování JE 5. srpna poškodilo elektrické vedení a vyřadilo z činnosti jeden reaktor; ostřelování ze čtvrtka poškodilo čerpací stanici a senzory pro radiaci. Nyní Ukrajina uvedla: bude se zaměřovat na ruské vojáky, kteří ostřelují JE či ji využívají jako základnu pro střelbu od JE - stanou se "speciálním cílem", odkaz na Reuters. Jde o opakovaná obvinění, že Moskva využila JE jako jaderné vydírání, uvádí redakce. 

Exilový starosta města, kde se nachází JE, řekl, že došlo k (novému) ostřelování.

USA jsou znepokojeny zprávami o Britech, Švédovi a Chorvatovi obviněných nelegálními úřady (separatisty) na východě Ukrajiny. A. Blinken: Rusko a jeho zástupci na Ukrajině mají povinnost respektovat mezinárodní humanitární právo vč. práv a ochrany válečných zajatců.

Zelenského poradce: Válka by mohla skončit jedině navrácením Krymu a potrestáním ruských lídrů, kteří nařídili invazi.

Pisky: boje pokračují.

www.cs.wikipedia.org/wiki/Ukrajina: zde se lze podívat na mapu Ukrajiny - záporožská elektrárna je zhruba podobně vzdálená od Ruska, Moldavska (kde část území okupují Rusové) a Rumunska. Rizika, jež vnesla ruská armáda obsazením této JE, by tedy mohla postihnout i Rusy oddané Kremlu (vč. separatistů na Ukrajině). Je tu ale i další riziko - radioaktivita ve vzduchu, vodě, půdě (mj. riziko kontaminovaných potravin). Přesto nebo právě pro to je podle mne nutné postavit se Kremlu tvrdě, bez ústupků, ty dnes už nejsou vůbec možné, můj osobní názor.

Je tu i referendum na Ukrajině z r. 1991 ohledně její nezávislosti na Rusku: i na východě Ukrajiny bylo 83 % občanů pro nezávislost, většina regionů 92 % - 98 %, na Krymu 54 % pro nezávislost (ovšem byli odtud v minulosti nuceně vystěhováni občané, kteří tu chtěli žít, ale vždy se neztotožňovali se sovětským režimem). 

Je tu také - podle mne kouzelné - foto mladého V. Zelenského: rozesmátý v r. 2009 při návštěvě Prahy, v jejích ulicích. 

www.tagesschau.de: Možná špatná zpráva pro evropské turisty - spolková vláda chce na železnici preferovat transport ropy, plynu, uhlí. 

www.svt.se: Exploze a požár na tržnici v hlavním arménském městě Jerevanu. 

Švédské ministerstvo zahraničí potvrzuje, že v pondělí bude před separatistickým soudem stát i švédský občan obviněný z toho, že bojoval na ukrajinské straně; ministerstvo se tímto případem aktivně zabývá ve spolupráci s velvyslanectvím v Kyjevě a Moskvě. Současná situace na Ukrajině tuto aktivitu ztěžuje.

Podle UK výbuchy na Krymu (zničení či poškození bojových letadel) významně narušily i schopnost ruské flotily - námořního letectví.

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 5,69 přečteno 194×

2 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Vedle jádra riziko záplav?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse