Necenzurujeme.cz

Brutalita, humor, brutalita

Švédský koroner ke snímku rozřezaného těla na Ukrajině. Deník ruského vojáka. Putinův náhrobek mezi Nikopolem a Dněprem. Italská pravice chce prezidentský systém.

www.ceskenoviny.cz: Bývalý ruský prezident (nyní v bezpečnostní radě Ruska) D. Medveděv "nepřímo" pohrozil: V jaderných elektrárnách v Evropě se mohou stát nehody stejně jako v té záporožské. (Můj osobní názor: jedinci kolem Kremlu připomínají pacienty uzavřených oddělení psychiatrických léčeben s tím rozdílem, že na psychiatrii jsou léčeni i ti, kteří z důvodu duševní nemoci ohrožují jen sami sebe, nikoli druhé.)

www.theguardian.com: Uprostřed brutality neztrácejí někteří Ukrajinci humor - u silnice mezi Nikopolem (trvale masivně ostřelovaným Rusy) a Dněprem je náhrobek s tváří ruského prezidenta V. Putina, jeho "hrob"  s daty narození a (letošního) úmrtí a s nápisem: Jdi do pr.... (redakce slovo nevytečkovala na rozdíl ode mne), nikdy neodpouštěj a nikdy nezapomeň.

Švédská televize www.svt.se: Město za teroru - odříznuté části těla vystavené. Město Popasná v Luhansku (před válkou mělo přes 20 000 obyvatel, dnes asi stovka lidí zůstala, mají obavy, netroufají si pohybovat se venku; v r. 2014 ho ovládli separatisté; Denikn.cz ze 7.5.22 - po 2 měsících bojů padla Popasna, za měsíc Rusové odtud nepostoupili ani o 20 km). Švédský koroner E. Palm se vyjadřuje ke snímku: v popředí je to, co vypadá jako tělo v ukrajinské uniformě, za ním je hlava na tyči, na plotě za hlavou vystavené dvě useknuté ruce. Fotka je známa i zástupci ukrajinské vojenské správy v Luhansku S. Hajdajovi: věří, že to byli ruští vojáci, kdo tělo zmrzačil. "Na Rusech není nic lidského, jsme ve válce s ne-lidmi."

Osoba, která snímek nahrála, fotku nevyrobila, zřejmě snímek prošel přes více lidí, někdo anonymní ho sdílel na Facebooku 5. srpna, údajně z Rusy okupované oblasti Popasna. Obyvatelé, kteří fotku viděli, poznali ulici a dům a že jde o Popasnu.

Koroner E. Palm, forenzní patolog, vedoucí švédského forenzního institutu: snímek se jevý jako původní, vypadá to jako reálné. Věří, že části těla jsou skutečné, ale nevěří, že tělo bylo rozřezáno na místě. Jde o mladého dospělého muže. Stupeň rozkladu je obtížné určit, ale odhaduje, že dotčená osoba byla mrtvá déle než týden (v okamžiku pořízení fotky?), nicméně "nemluvíme o několika týdnech". 

SVT komunikovala s osobou, jež snímek zveřejnila. Mj. redaktorům bylo sděleno, že pro-ukrajinští občané do Popasné nyní nechodí, jen separatisté.  Televize dále uvádí, že ruští vojáci jsou obžalováni (stručná textová informace, televizní vysílání jsem neměla možnost sledovat). Dále je tu video: satelitní snímky z konce května ukazují devastaci v Popasné. Z 26.7. video ze stejné lokace sdíleno anonymně na pro-ruském účtu na Telegramu - i další surové snímky z války, vč. ukrajinských válečných zajatců, mučení a mrtvá těla (redakce uvádí, že novináři někdy nemají možnost si informace ověřit - fakt, že se něco ocitne na sociálních sítích, ještě není důkaz). (SVT.se: brutala bilder fran ukraina soldater anklagas.)

Navzdory sankcím Rusko nadále spoléhá na zbraně se západními technologiemi, k věci se vyjadřuje expert na mezinárodní obchod. Britský institut analyzoval 27 ruských zbraňových systémů na Ukrajině, u všech nejméně 450 zahraničních komponent, většina vyrobena v USA, ale i v SRN, Nizozemí a v UK (mikročipy, senzory, kamery). Mnohé asi byly importovány do Ruska ještě před sankcemi, zčásti se dodávky dějí přes 3. země; někteří výrobci po těchto informacích už přikročili k šetření. Podle švédského odborníka by legislativa měla postihnout i další položky, jež lze použít jak pro válku, tak např. pro domácí elektroniku či auta - zastavit ruskou vojenskou sílu důsledně.

www.orf.at: Ukrajinská protiofenzíva u Chersonu, útok na mosty přes Dněpr. 

USA posílají námořní lodě přes tchajwanský průliv.

Plány italských pravicových stran: v případě vítězství ve volbách změní ústavu a zavedou prezidentský systém, jako má Francie nebo USA. Sociální demokracie a další doufají, že voliči pochopí, že tu jde o vysoké riziko pro demokracii v Itálii, mohl by vzniknout italský Trump nebo Orbán (La Repubblica). 

Švýcarská televize www.srf.ch: Podle UK jsou ruské dodávky zásob pro ruské vojáky na jihu Ukrajiny narušeny. Rusko se dostává do nesnází - jak zásobovat tisíce ruských vojáků, bude to po zničení mostů Ukrajinou záviset na těch pontonových.

Rusko hrozí USA přerušením diplomatických vztahů, pokud by USA zahrnuly Rusko na seznam zemí, v nichž stát podporuje terorismus. 

Rusko souhlasí s inspekcí v JE (tady jsem si říkala, že snad i švýcarská TV nalítla na ruské zdroje, jež zpravidla tvrdí opak reality; v zahraničních médiích zatím převažovala informace, kdy Rusové sami chtějí záporožskou JE "chránit"; dominuje také informace přímo z OSN, kde zástupce Ruska v Radě bezpečnosti odmítl žádost, aby Kreml umožnil demilitarizovanou zónu kolem jaderné elektrárny, v jejíž blízkosti se i nadále střílí, viz dále).

Česko opět dostává ruský zemní plyn, uvádí SRF.

V Putinově armádě - deník ruského vojáka: jsme jen "tělo" (dále "potrava pro děla). SRF získala deník mladého vojáka ze separatistického Doněcka, kde mělo být kolem 200 000 ruských vojáků. 3. března: Jsme ve vlaku, nevím kde přesně. (Vzpomíná na návštěvu Kyjeva v minulosti.) Škoda, že důvodem této cesty je zabíjení.

4.3. Máme jít do Charkova. nemáme žádné bojové zkušenosti; podle zpráv se většina ukrajinských vojáků vzdala (ustoupila?), místo nich přicházejí masy žoldáků (zápisky jsou mnou kráceny). 13. března: Všichni tady (poblíž Charkova) chtějí domů, při minus 15 stupních musíme spát na studené podlaze, mnozí onemocněli, přes den kopeme zákopy v mrazu, dva asi mají tuberkulózu (tady jsem si říkala, že hoši začínají poznávat "ukrajinský Stalingrad"; ve všech válkách někteří zkoušeli tbc i simulovat). A velitelé nás ničí: jsi jen "maso", kopej si vlastní hrob. Chtěl jsem bezpodmínečně domů.

14.3. 18 km od Charkova: Konečně normální jídlo! Nemoci si léčíme čajem a vodkou. Urputné boje v Charkově; dům se otřásá, když ho zasáhnou bomby. 17.3. 4 km od Charkova: Nejsme dostatečně vyzbrojeni, jsme jen "tělo", nikdo se o nás nezajímá. Viděl půl mrtvoly, o kus dál nohy, nikdy na to nezapomenu. Říkají nám, že jsme na frontové linii, pozice Ukrajinců jen 5 km odtud.

24.3. Velká ofenzíva na Charkov začala, brzy nám bude patřit. 25.3. Olkhovka: druhá rota zničena, major zraněný. 26.3. máme přes 50 zraněných a mrtvých, jsme potrava pro děla; nemáme garanci, že nebudeme zastřeleni vlastními lidmi.

28.3. Vojáci odhazují své zbraně a odmítají jít na frontu, hrozí nám 10 let vězení. Nesnáším cokoli spojené s válkou. 

12.4. Na prahu Charkova, boje probíhají vlekle. Jako průzkumníci se musíme přestrojit za civilisty a jít do prázdných domů. 17.4. Nemůžeme vést žádnou taktickou operaci, máme nulovou přípravu, jsme zbyteční v boji proti vycvičeným vojákům. Ve 20 letech dostanu příležitost beztrestně zabíjet. Každá válka musí mít smysl, ale honíme se za mocí, vraždíme jeden druhého, utápíme se v proudech krve. (O pár dnů později ukrajinská armáda místo osvobodila, uvádí redakce.)

www.theguardian.com: 3 zranění při pátečním ostřelování poblíž záporožské JE (město naproti JE Marhanec), OSN urguje demilitarizační zónu kolem ní, Rusko to odmítá. Další titulek: Je to šílenství - Ukrajina zadržuje dech, když Putin mění JE ve fontovou linii. 

Ohledně poškození ruské vojenské základny na Krymu New York Times a Washington Post citovaly nejmenované úředníky, že za útok na ni je odpovědná Ukrajina, Kyjev to odmítl potvrdit; podle britské rozvědky bylo na Krymu zničeno či vážně poškozeno nejméně 8 bojových letadel, výbuchy byly téměř jistě způsobeny detonací až 4 nekrytých muničních skladů; co je spustilo, zůstává nejasné. 

Ukrajina vyzvala OSN a Mezinárodní výbor Č. kříže, aby vyslaly zástupce do míst, kde Rusové drží ukrajinské válečné zajatce. 

Jaderná elektrárna v Záporoží: na jedné straně řeky Dněpr je viditelná v oparu (6 reaktorů a chladící věž), na protějším břehu je Nikopol, mezi nimi 7 km (nedávno se uvádělo 17 km) - měřeno podle raket, asi 15 vteřin času, který potřebuje raketa Grad odpálená ruskými vojáky usazenými v JE, aby zasáhla nikopolské ulice. Malý a strašný časový interval mezi životem a smrtí. 

Rusové obsadili JE v březnu, rekapituluje redakce, její personál si vzali jako rukojmí, nyní je na frontové linii mezi územím okupovaném Rusy a oblastí pod kontrolou Ukrajiny. V první fázi invaze byl Nikopol pokojným místem pro uprchlíky z východního Donbasu a dalších území, 12. července Moskva začala házet přes řeku zápalná zařízení. JE začali využívat ke svému krytí (tady jim Ukrajinci nemohou oplatit útok).

Komplex JE Rusové zaminovali, mezi reaktory je několik raketometů a tanků. I podle Putinova amorálního měřítka je to udivující čin lehkomyslnosti (moje pozn. na základě mého studia sociopatie: jedinec s touto diagnózou když nemůže něco dostat, pak to klidně zničí bez ohledu, kdo všechno na to doplatí, lidi kolem sebe ovládá manipulacemi, někteří mu uvěří, někteří se ho bojí a poslouchají, i když nesouhlasí, viz články a publikace mj. MUDr. R. Honzáka). Podle ukrajinského Enerhoatomu: Rusko střílelo na JE (či v její těsné blízkosti) vícekrát, střely dopadly poblíž hasičské stanice a kanceláře ředitele, nikoli daleko od skladu s radioaktivním materiálem; jeden zaměstnanec zraněn a hospitalizován (moje vsuvka: taky mohl být nepohodlným svědkem a byl "odstraněn"?); napájecí kabely a čerpací stanice odpadních vod byly poškozeny; výměna pracovníků ve službách byla zrušena. 

Redakce uvádí, že nevidí žádný důkaz, že by Ukrajina v současnosti vyvíjela vojenskou činnost v Nikopolu; bylo několik úderů v dálce, nebylo jasné, která strana střílela. 

Kreml zkouší ukrást jinému státu jadernou elektrárnu, inženýři pracují na jejím spojení s elektrickou sítí na okupovaném Krymu a oddělit JE od ukrajinských domovů. Jeden reaktor je již vypnut, je to morbidní hra ruské radioaktivní rulety v zemi, která je známa z r. 1986 černobylskou jadernou havárií. 

Před invazí měl Nikopol (který Rusko chce ovládnout) 106 000 obyvatel, asi polovina uprchla, nyní se další pokoušejí evakuovat (např. za noc 120 střel Grad na toto území usmrtilo 3 lidi v Nikopolu a dalších 13 v sousedním Marhanci, desítky zraněných vč. 13leté dívky. Všichni byli civilisté. Místní občan, jehož rodinný příslušník zemřel: Rusové jsou zas.... pederasti. Další místní: Rusové se nemohou smířit s tím, že jsme svobodní, že žijeme líp (než za Putina), nikdy se nevzdáme. 

Proč Rusko začalo vojenské operace zevnitř JE a z přilehlé osady Vodiane? Jedno vysvětlení: moskevská válka začíná kolísat, na jihu je ruská armáda zranitelná, ukrajinské síly zničily 4 klíčové mosty, na Krymu nejméně 8 bojových letadel a přiměly tisíce (Rusů) k útěku zpět do Ruska. 

Rusko může JE využít jako plnohodnotnou vojenskou základnu, to dělalo i během prvních 6 týdnů konfliktu v Černobylu; ruský jaderný úřad Rosatom má záporožskou JE na starost. K situaci se vyjadřuje vedoucí vojenské správy Krivoj Rog (40 mil od Nikopolu): je to absolutní šílenství od Ruska, vědí, že ukrajinská armáda jim (kolem JE) nemůže střelbu oplatit. Rusko se stalo totalitní sektou. Jejich bohem je jaderné tlačítko. 

Doporučuji přečíst si články redakce v přesném znění.

www.theguardian.com/world/2022/aug/13/its-madness-ukraine-holds-breath-as-putin-turns-nuclear-plant-into-frontline.

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 5,29 přečteno 248×

4 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Brutalita, humor, brutalita

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse