Necenzurujeme.cz

Šestnáctiletý jako rukojmí

Kdo bude příštím ruským prezidentem? Na Ukrajině zahynul švédský voják. Čínští úředníci vylamují lidem dveře nebo je zatarasují přivařenými tyčemi. 

www.theguardian.com: Po třech měsících se podařilo vyměnit Rusy zadržovaného 16letého V. Buryaka, syna ukrajinského vojáka, v rámci výměny zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou. Během 90 dnů, kdy byl chlapec držen v separatistické věznici, s ním jeho otec mohl telefonicky promluvit šestkrát. Chlapec se pokoušel opustit ukrajinský Melitopol, ale byl zadržen ruskými vojáky. Ti při kontrole jeho mobilu zjistili, že si nahrál video z ukrajinského Telegramu, na němž ruští vojáci říkají, že nechtějí bojovat, to je prý naštvalo.

Po svém osvobození poskytl svědectví - co slyšel ze své cely, viděl, co mu řekli jiní vězni: při úklidu cel viděl skvrny od krve, nasáklé obvazy, bití patří ke standardním výslechovým metodám, trvá i hodiny během dne, uplatňují se i elektrické šoky. Cely jsou mučírny. On měl patrně štěstí, že se rozhodli "nepoškodit ho" a říct si na výměnu za něj možná o někoho pro ruské síly více žádaného.

www.svt.se: Švédská armáda potvrdila, že má informaci, že na donbaské frontě zemřel při bojích švédský občan, ještě se ověřují podrobnosti. Šlo o 28letého bývalého vojáka švédského letectva v Uppsale, ukončil pracovní poměr a odcestoval na Ukrajinu (nepůsobil tedy jako člen švédské armády, ale nebyl ani žoldnéřem, uvádí redakce). Na Ukrajině působí více Švédů - v mezinárodní brigádě a v menších jednotkách podřízených ukrajinské armádě, detaily o tom se ale nezveřejňují.

Švédské televize dále představuje jednoho z Rusů, který emigroval do Švédska, protože ho ruské úřady pronásledovaly (podporoval nyní uvězněného ruského opozičního politika A. Navalného). V Rusku nyní politická opozice neexistuje; 40 jeho přátel tuto zemi opustilo. Všeobecně z Ruska utíkají mladí lidé, ti starší k tomu nemají síly, např. pečují o své rodiče. Tento Rus zažil ve Švédsku nejprve nepříjemné překvapení - švédská migrační rada jeho žádost o azyl zamítla, s tím, že se kvůli perzekuci přece může obrátit na ruský soud (!). To byl pro něj šok  (ruské soudy podléhají Kremlu). Nyní rozhodnutí migrační rady změnil švédský soud, takže si bude moci hledat práci. 

Sní o tom, že A. Navalnyj bude ruským Nelsonem Mandelou a stane se příštím ruským prezidentem.

Podle americké rozvědky Írán chce poskytnout Rusku "stovky" dronů, je obava, že i ty, které mohou nést zbraně; v červnu a červenci se zástupci Ruska v Íránu vyskytli nejméně dvakrát (moje pozn.: možná šlo i o kontrolu "terénu" - preventivní opatření proti riziku atentátu na V. Putina).

Vlna veder přichází i do Švédska, může být 38 stupňů.

EU posílá bojová letadla do Slovinska.

USA: Rusko plánuje anektovat více ukrajinských území. Nedovolíme, aby se tak stalo beztrestně, uvedl mluvčí americké bezpečnostní rady J. Kirby. Anexe vynucená silou by závažně porušila Chartu OSN. Rusko usiluje o oblast Cherson, Záporoží, Doněcko a Luhansko. (Moje pozn.: já jsem přesvědčena, že Putin se nikdy nevzdá úmyslu dosadit "do Kyjeva" osobu podle jeho výběru.) USA předpokládají, že na okupovaných územích proběhnou zmanipulovaná referenda.

Při donbaské ofenzívě mají ruské síly jen minimální postup - britské ministerstvo zahraničí.

Ukrajinská státní zástupkyně I. Venediktova akceptovala rozhodnutí prezidenta V. Zelenského o odvolání z funkce (u ní a dalších osob), ale pro CNN uvedla, že nešlo o kolaboraci.

Ve Švédsku začíná soud s 18letým, který zabil dva učitele ve škole v Malmö; ve vazbě je ovšem - nezávisle na předchozí kauze - nyní i nezletilý podezřelý z vraždy (při jiné příležitosti). 

Švédská ministryně zdravotnictví doporučuje osobám od 65 let 5. dávku covid-vakcíny na podzim (moje pozn.: u nás se nyní nabízí 4. dávka s tím, že by měla lidem vydržet až do konce roku, o něco dříve se tvrdilo, že ochrana vakcínami po 2 - 4 měsících vyprchává; včera na ČT24.cz ve 22 hod. mě dr. Špičák potěšil, že přiznal divákům, že každá vakcína může mít nežádoucí účinky, že si to každý má vyhodnotit se svým lékařem - svůj rizikový profil - a dále že imunita je individuální záležitost, vč. té přirozené bez vakcinace).

SVT.se dále informuje, že ve Švédsku jsou nyní k dispozici pilulky (Paxlovid), které by měly bránit těžšímu průběhu covidu, měly by působit proti všem variantám a měly by se brát prvních 5 dní po výskytu příznaků. (Dodám, že jsem nedávno informovala o dr. Faucim, poradci J. Bidena, který po 4. dávce vakcíny byl infikován a užíval tyto pilulky, poté se mu prý přitížilo, načež si vzal další tyto pilulky, ač s delším užíváním americké úřady nepočítají.)

www.theguardian.com: Obavy v Číně -  úředníci vnikají do bytů na lovu covid-blízkých kontaktů. (Moje pozn.: sleduji vývoj covid-politiky v Číně pravidelně - vše nasvědčuje tomu, že čím více lidí se v tomto státu bouří proti úřadům, tím více úřady přitvrzují, např. původně negativní výsledky testování se náhle změní v pozitivní, takže je možné rozvášněné občany izolovat doma nebo v příslušném zařízení.) 

V jednom z měst na jihu Číny se jeho představitelé poté, co úředníci násilím vnikli do 84 bytů při hledání "možných" blízkých kontaktů, omluvili za toto "násilné" chování (napadlo mě, zda úředníci omylem "nesejmuli" někoho protekčního). Informovala o tom čínská státní média - úředníci potřebovali otevřít byty při úsilí nalézt jakékoli "blízké kontakty" a dezinfikovat budovy. 

Global Times: dveře byly později zapečetěny a byly pořízeny nové zámky. Zástupci oblasti Liwan se omlouvali s tím, že proběhne vyšetřování a "relevantní lidé" budou přísně potrestáni. Na sociálních sítích je zjevné, že tyto razie probíhají napříč Čínou, někdy jsou dveře vylomeny a obyvatelům hrozil trest, i když byli negativně otestováni. Jsou stavěny ocelové zábrany (nelze opustit ulici apod.), přes dveře jsou přivařeny železné tyče. 

V Číně rostou protesty občanů: narušené soukromí, život, práce, porušení práva na vyjadřování názorů a na shromažďování. Požadavek, aby jen očkovaní mohli vstupovat do určitých prostor, poté, co ho obyvatelstvo odsoudilo, byl rychle zrušen. Lidé si stěžovali, že ho úřady vyhlásili bez varování a že není férový vůči těm neočkovaným.

Tvrdí se, že obyvatelstvo je očkováno v míře kolem 90 %, u seniorů je prý nižší (mne by zajímalo, kolik čínských seniorů vůbec přežilo covid-šíření a další nemoci, Čína jich moc asi nemá), v zahraničí ale je zmiňována otázka sporné účinnosti čínských vakcín, ostatně i Čína před časem přiznala nižší účinnost.

Čínské hranice zůstávají ve vysoké míře uzavřené, cestování se váže na karanténní restrikce. I když občané mohou cestovat doma, stávají se takové kauzy, jako když na jihu v turistické oblasti uvízly nuceně 2000 turistů poté, co se vyskytlo 500 případů covidu - museli tu zůstat i turisté.

Redakce uvádí: komunistická strana má pod kontrolou vládu, policii a vše ostatní.

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 2,78 přečteno 302×

5 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Šestnáctiletý jako rukojmí

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse