Necenzurujeme.cz

Kreml varuje Švýcarsko

Aby se nepřipojilo k "evropské sebevraždě". Rusové, kteří chtějí svrhnout Putinův režim. WHO prohrála: země nechtějí její větší pravomoci. Z Pacifiku rychle k Baltu.

www.theguardian.com: Ruští vojáci si stěžují na podmínky na východě Ukrajiny - nedostatečné vybavení, nedostatečný výcvik, jídlo aj. s vlivem na morálku. Na fotce (z dřívější doby) pro-ruští vojáci kontrolují zbraně v doněckém regionu.

Podle nového předpisu podepsaného v Kremlu by Rusko mělo vyplatit rodinám ruských vojáků, kteří zahynuli na Ukrajině, 65 000 L (5 mil. rublů, v ČT uvedli 2 mil. Kč, v dané chvíli ale nebylo zcela jasné, kolik skutečně na koho vyjde, protože má možná jít i o ruské vojáky zemřelé v Sýrii). 

Federální soud v USA měl autorizovat zabavení dvou letadel ruského oligarchy R. Abramoviče. 

Vysílací kanál Únorové ráno, který založil bývalý ruský poslanec I. Ponomarev (nyní působí na Ukrajině), je výlučně zaměřen na publikum žijící v Rusku s cílem svrhnout Putina. Personál tvoří Ukrajinci i Rusové, někteří působí v provinčních ruských městech jako součást tajné sítě. Zakladatel Ponomarev býval členem ruského parlamentu, jako jediný hlasoval proti anexi Krymu v r. 2014. Pomstychtivý Kreml ho pak z Dumy vyhodil a zakázal mu návrat do Ruska v době jeho cesty do USA. Ukrajinským občanem se stal v r. 2019.

Podle Ponomareva nejúčinnější cestou k ukončení ruské invaze je svrhnout režim v Moskvě; s Putinem potrvá konflikt roky až desetiletí. Připouští, že je obtížné přesvědčit Rusy ovlivňované roky státní ruskou televizní propagandou, aby se vrhli na svou vládu. V Rusku existovaly dvě slibné skupiny: jednu tvořily městští liberálové a podporovatelé uvězněného opozičního politika A. Navalného, mnozí ale nedávno emigrovali. Druhou představuje ruská frustrovaná pracující třída naštvaná na korupci a špatné vládnutí - často levicoví, do značné míry neorganizovaní, neutekli do zahraničí, pravděpodobně se dopouštěli projevů občanské neposlušnosti. Od února aktivisté vypálili několik ruských vojenských náborových úřadů (omezené mini-útoky). 

Vysílací kanál poskytuje tipy na výrobu bomb a jak překazit ruské bezpečnostní službě (FSB) sledování vypnutím polohy mobilu. Tyto malé triky se učily na letních táborech levicové frakce. Elity v Rusku jsou nespokojené. Lidé ale potřebují vidět, že nejsou sami.

K věci se vyjadřuje i šéf-editorka: v ruských médiích je mnoho dezinformací, zvláště o válce, Kreml od začátku invaze utnul nezávislejší zdroje, mnozí novináři jsou označováni za cizí agenty, slovo válka je trestné; politicky Kremlu nepohodlná osoba je teroristou či extrémistou.

www.srf.ch: Podle některých zdrojů (např. The New York Times) ruská nákladní loď transportovala ukrajinské obilí ukradené Rusy. 

Ukrajině byli předáni mrtví vojáci z Azovstalu (moje otázka: proč ne dříve, více médií mezitím citovalo místní úředníky a lékaře, že v Mariupolu hrozí cholera z nepohřbených či špatně pohřbených mrtvých těl), byli převezeni do Kyjeva, nyní budou provedeny DNA testy k identifikaci - zástupkyně Azov praporu. (Tito vojáci téměř 3 měsíce bránili Mariupol, naposled pak civilisty skrývající se v továrně Azovstal, za což je někteří ruští pohlaváři chtějí soudit či dokonce popravit.)

Zatímco The Guardian nyní oznamuje, že podle Moskvy Rusové ovládají 97 % Luhanska, švýcarská SRF dopoledne uváděla, že ukrajinské jednotky znovu dobyly více míst na hranici Č. moře - Mykolajiv a Cherson, ruská ofenzíva měla být neúspěšná (generální štáb Ukrajiny). Ukrajincům se prý také podařilo vytlačit ruskou flotilu od černomořského pobřeží, nyní ruské lodě operují v bezpečné vzdálenosti 100 km (podle CNN).

www.nzz.ch (curyšský list má články pro předplatitele, tak spíše jen zajímavé titulky): Mám obavy o své kolegy, říká ruská novinářka, která bojuje proti Putinovým lžím. 

Srbské plány atentátu na nepohodlného politika: Dick Marty, bývalý státní zástupce švýcarského kantonu Ticino a bývalý švýcarský poslanec, je téměř 1,5 roku pod policejní ochranou - srbské kruhy (podle švýcarské tiskové agentury jde o srbskou tajnou službu) si měly objednat jeho vraždu. Měl být zabit a byli by z toho obviněni kosovští Albánci. 

Peníze oligarchů na obnovu Ukrajiny? Právníci jsou na rozdíl od politiků skeptičtí. V dalším článku se ale uvádí: Zmrazené ruské peníze ve Švýcarsku - kdyby patřily zločinecké organizaci, bylo by možné je zabavit. SRF.ch pak takováto témata doplňuje: Zákon o embargu v parlamentu by měl Švýcarsku do budoucna umožnit ukládat sankce nezávisle.

www.blick.ch: Putinova televize (RT) varuje Švýcarsko před "sebevraždou" - Dalo by se předpokládat, že Švýcarsko by za žádných okolností nemělo stát stranou, když si zbytek Evropy vráží nůž do hrudi; a když se Švýcarsko vzdá své neutrality, bude ohrožena také Ženeva, tedy sídlo OSN - mělo se ozývat z ruské televize. (Moje pozn.: ukazuje to, jak Kreml pečlivě monitoruje dění v jednotlivých zemích a následně je zkouší zastrašit.) Redakce Blick.ch vysvětluje, že švýcarská vláda odmítla dát souhlas SRN a Dánsku, aby přenechaly Ukrajině ve Švýcarsku získané zbraně (podle klauzule nepřenechávat švýcarské zbraně zemím ve válce), avšak proti tomu se ozývají mnozí jiní švýcarští politici. 

Informace v Blick vyznívá tak, že Kreml přes televizi sdělil Švýcarsku, že by se nemělo připojit k "evropské sebevraždě". Švýcarská právnička a politička E. Schneider-Schneiter (Střed) se však Kremlem nenechává ovlivnit: Převzetím sankcí EU se Švýcarsko rozhodlo společně se Západem bránit mezinárodní právo, naši bezpečnost a stabilitu; to, že ruští propagandisté zesilují válečnou rétoriku, nepřekvapuje; sice bychom neměli poskytovat zbraně přímo, ale měli bychom to umožnit přes 3. země, Ukrajina brání naše hodnoty, musí být odpovídajícím způsobem vyzbrojena. 

Zesílené ruské aktivity v Baltském moři: v této oblasti probíhá cvičení NATO (45 lodí), ale narůstají zde i aktivity Ruska - v květnu ruská armáda v enklávě Kaliningrad držela velké manévry a simulovala vypuštění raket Iskander (podle Ruska s dosahem až 500 km), rakety mohou být vybavené konvenčními i atomovými hlavicemi. V dubnu mělo ruské ministerstvo obrany přezkoumat cvičení ke kontrole připravenosti k nasazení baltské flotily. Ex-prezident D. Medveděv po začátku invaze hrozil umístěním jaderných zbraní v prostoru Baltského moře. 

Také rakouská televize www.orf.at: Rusko paralelně k NATO odstartovalo manévry v Baltském moři (nedávno Rusko zahájilo cvičení s válečnými loděmi v Pacifiku). 

Srbský prezident vyjádřil nespokojenost ohledně "hysterie" Evropy (která donutila ruského ministra zahraničí zrušit cestu do Srbska, tři balkánské země nepovolily přelet jeho letadla), Rusko je podle srbského prezidenta "tradiční přítel", ale politik neopomněl dodat, že si Srbsko jako kandidát na vstup do EU musí pospíšit.

V koaliční rakouskou vládě jsou spory ohledně "přetíženého" azylového systému, je zmiňován letošní přírůstek osob z Afghánistánu a Sýrie, dále je registrováno 20krát více žádostí Tunisanů o azyl, přitom 94 % bylo odmítnuto. 

www.tagesschau.de: německý kancléř O. Scholz chce posílit NATO - východní křídlo - německý závazek by měl být rozšířen na robustní bojovou brigádu. 

Ukrajina hlásí vlastní letecké útoky na jihu.

www.thelocal.se: Proč švédská vláda riskuje jednání ohledně vstupu do NATO kvůli jedné poslankyni? (Moje pozn.: ta má dnes švédské občanství, ale z íránsko-kurdským původem a je - zdá se - solí v očích tureckého prezidenta.)

Švédská televize www.svt.se vysvětluje, že pro odvolání švédského ministra spravedlnosti (jemuž vytýkají nedostatky švédští nacionalisté) nevznikla v parlamentu většina, sociálně demokratické vládě se podařilo dosáhnout toho, že zmíněná nezávislá poslankyně - iritující Erdogana -  nehlasovala proti ministrovi (nicméně se vláda ocitá i nadále v kleštích - jak vyhovět požadavkům Turecka a neuškodit těm Kurdům, kteří jsou ochotni bojovat proti džihádistům, ač i je Erdogan má za teroristy). SVT.se: Turecká domácí politika řídí, kdo může tvořit (švédskou) vládu; opoziční Umírnění kritizovali premiérku, že ev. odchod jednoho ministra z vlády spojila s vlastní rezignací. 

Švédsko nechce, aby EU upravila směrnicí minimální mzdu.

Záhadné zmizení 22letého ze Strömsundu (autista) v r. 2004, který byl v r. 2015 prohlášen za mrtvého; možná chyby policistů (pátrali po něm, ale až po 26 dnech nastoupili kriminalisté), v r. 2009 zmizení překvalifikováno na vraždu; nyní se případ bude znovu ověřovat.

www.zeitpunkt.ch: Kdo je dnes pro mír, je nyní také nepřítel (nestihla jsem přečíst, ale můj osobní názor: s Putinem nelze vyjednávat o míru ve chvíli, kdy si myslí, že přinejmenším část Ukrajiny "převálcuje").

WHO nesmí vyhlašovat nouzový stav ve vztahu k pandemiím proti vůli dotčených zemí, nezíská žádné nové kompetence k omezování národní suverenity. V lednu (zřejmě) vznikl návrh USA, aby WHO mohla vyhlásit nouzový stav závazný pro všechny dotčené země, podporovalo to 47 zemí vč. Švýcarska, odpůrci tohoto návrhu však podporovatele na valném shromáždění WHO přehlasovali (kupodivu byly proti např. i africké státy). V článku se uvádí: lze předpokládat, že USA (patrně poradce prezidenta, kontroverzní dr. A. Fauci? - moje otázka) a "kruhy se zájmem na pandemii" (na zisku z ní - moje vsuvka) nebudou odpočívat, dokud svých cílů nedosáhnou - aby se WHO stala institucí, jež může demokratická práva občanů ve jménu zdravotní hrozby omezit podle libovůle. (Některá média již v minulosti upozornila na fakt, že velká část financování WHO pochází nikoli z veřejných zdrojů, ale ze soukromých vč. farma-firem.)

www.blick.ch: Šok před letní dovolenou - letecká společnost Swiss ruší lety pro tisíce cestujících.

www.nzz.ch: mezinárodní razie - v Terstu zabaveno 4,3 tun kokainu.

Ministr životního prostředí Dominikánské republiky zastřelen.

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: 1,42 přečteno 455×

9 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Kreml varuje Švýcarsko

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse