Necenzurujeme.cz

Má Putin krátkou paměť?

Vyznamenal velitele tzv. Wagnerovců, který prý má na těle vytetované nacistické symboly. Zatímco česká média straší opičími neštovicemi, švýcarské úřady tvrdí, že není důvod k panice.

Švédská televize www.svt.se nabízí mj. informace Kdo jsou nevládní skupiny bojující na Ukrajině (za Rusko)? Žoldnéři tzv. Wagnerovy skupiny - informace lze najít také na www.cs.wikipedia.org/wiki/Vagnerova_skupina (v češtině): 

Název této ruské paramilitární organizace se píše s dvojitým či jen jednoduchým "v"; bývá označována jako soukromá armáda, která se účastnila a účastní různých ozbrojených konfliktů (např. občanská válka v Sýrii, válka na východní Ukrajině). Je spojována s blízkým Putinovým spolupracovníkem, miliardářem J. Prigožinem (vlastní síť restaurací, říká se mu Putinův šéfkuchař). Za vojenského velitele je označován bývalý pracovník vojenské rozvědky GRU D. Utkin. Má se za to, že Rusko tuto armádu využívá v konfliktech, kam z diplomatických důvodů nemůže poslat regulérní armádu (moje pozn.: ruský prezident však nyní začal veřejně "hrdě" přiznávat, že na Ukrajině použije různé žoldnéře z více zemí).

Podle Wikipedie Utkin nosí tetování v oblasti klíční kosti s viditelnými nacistickými symboly organizace SS; v r. 2016 mu udělil v Kremlu Řád odvahy osobně V. Putin (odkaz na The Washington Post z r. 2017). 

Vagnerova skupina je spojována s porušováním lidských práv, mučením a podezřením na spáchání válečných zločinů. V r. 2017 měli její příslušníci brutálně usmrtit syrského dezertéra - bití kladivem, uříznuté ruce, hlava, pak spálen. V r. 2021 zpráva pracovní skupiny OSN upozornila na rozsáhlé porušování lidských práv ve Středoafrické republice Vagnerovou skupinou: hromadné popravy, mučení zajatců během výslechu vč. akcí proti civilistům. V daném roce i EU uvalila sankce na některé příslušníky této skupiny - za destabilizační aktivity na Ukrajině. 

Deník The Times tvrdí, že už před ruskou invazí letos na Ukrajinu přiletělo letos v lednu z Afriky přes 400 kontraktorů Vagnerovy skupiny, jejichž úkolem bylo zavraždit ukrajinského prezidenta V. Zelenského a jeho vládu a připravit převzetí moci Ruskem. Podle německé zpravodajské služby hráli Vagnerovci hlavní roli v masakru civilního obyvatelstva v ukrajinském městě Buča: rádiová komunikace údajně zachytila, že zvěrstva byla součástí plánu vyvolat strach mezi obyvatelstvem (odkazy na více zdrojů). 

Další zpráva SVT.se: fotoreportér této švédské televize E. Larsson viděl oběti v Buče - Bylo to tak strašné, že moje tělo přestalo fungovat, jen jsem plakal a hyperventiloval (změněné dýchání, kdy se tělo různě snaží vyrovnat s šokem). Společně s dalšími reportérem se pokoušel natočit video, třásly se mu z toho ruce.

Další zpráva: EU odkládá distribuci covid-vakcín; na léto plánovaná nová dodávka od firmy Pfizer aj. byla odložena, existuje nyní přebytek dávek (v Evropě) a také probíhají studie k aktualizaci - Pfizer testuje vakcínu specifickou pro omikron a stávající vakcínu ve vyšší dávce; zdá se, že zajistí lepší ochranu proti mírným příznakům; pro Švédsko byly odloženy dodávky asi 4 miliónů dávek. (Při čtení jsem se musela pousmát: bude nabídnuta vakcína proti mírným příznakům? Původně se slibovalo, že vakcína zabrání mj. úmrtí, ale ze statistik různých zemí - viz mé předchozí příspěvky - vyplývá, že není výjimkou zvýšený počet covid-úmrtí loni, kdy se zejména ti nejzranitelnější dosti masivně očkovali.)

SVT dále nabízí analýzu svého korespondenta z Ruska, který se zabývá i Ukrajinou: donutit Ukrajinu kleknout, svrhnout prezidenta Zelenského a nahradit ho ruskou loutkou by trvalo 3 dny - to byl Putinův plán, ze tří dnů se ale staly 3 měsíce. Doněcko a Luhansko byly v praxi už 8 let ovládány Ruskem, nyní Rusko nasazuje veškerou svou vojenskou sílu, aby dobylo celou ukrajinskou oblast Luhanska; geograficky je to malá oblast, pravděpodobně se to Rusům podaří, ale celkově to vypadá na válku, která může trvat mnoho let. I když se na východě a jihovýchodě Ukrajiny určitá část populace cítí být spojena s Ruskem (má jako hlavní informační zdroj ruská propagandistická média), zdá se, že i v těchto oblastech Putinova válka posílila národní ukrajinské cítění.

I kdyby se Rusku podařilo porazit ukrajinskou armádu na východě a jihu, válka tím neskončí, pravděpodobně se promění v partyzánskou válku. Ukrajinská morálka je obrovská. Korespondent rovněž uvádí: není jasné, jak mocná je ruská armáda  - ruská flotila je na papíře suverén, ve skutečnosti není efektivní, totéž platí pro ruská stíhací letadla; šlo dobře bombardovat veškerý odpor proti Asádovi v Sýrii, protože odpůrci neměli správnou zbraň; na Ukrajině se Rusku podařilo získat vzdušnou nadvládu jen částečně.

Švýcarská televize www.srf.ch: V Bernu se potvrdil první případ opičích neštovic ve Švýcarsku (video). Zástupce příslušného zdravotního úřadu G. Giebel uvádí: Nesmíme propadat falešné panice. Tyto neštovice nejsou důvodem ke znepokojení; lidé se sice mohou nakazit, ale ve skutečnosti k tomu dochází jen vzácně - celosvětově jde zhruba o 40 případů. Je to nemoc známá z některých afrických zemí, v Evropě se nešířila; přenos přes hranice je neobvyklý, bývá vzácný.

Dotčená osoba (pacient ve Švýcarsku) je v izolaci, může jít až o 3 týdny, až do posledního "puchýřku" a když člověk nemá další příznaky. Jedinec je nakažlivý už několik dní před příznaky, později se objeví symptomy, podobné chřipce. Může mít bolesti zad a kloubů. Po 5-7 dnech se objeví první neštovice - nakažlivá je tekutina v nich. Nemoc se zjevně týká spíš mužů (ale ve Švýcarsku to zatím není potvrzeno). K opičím neštovicím, k jejich přenosu, dochází jen velmi vzácně, zdůrazňuje Giebel. 

Těžké boje na východní Ukrajině v Luhansku.

Politolog A. Härtel hodnotí V. Zelenského, jehož zřejmě sledoval rok - dva před válkou. Krátce před válkou byl ukrajinský prezident někdy kritizován, že reaguje autoritativně a nebojuje (dostatečně) proti korupci, ale dnes sklízí potlesk v parlamentech různých zemí oprávněně. Vzhledem k okolnostem postupuje dobře. Ve válečném stavu se některé věci "zjednodušují": před válkou se u Zelenského mohl ukazovat např. určitý nedostatek při hledání spojenectví v politických kruzích (menší zkušenost v diplomacii), dnes tyto konflikty odpadají. Zelenskyj může uplatnit svůj talent pro komunikaci, ve válce bývá mimořádná role připisována prezidentům. 

Politolog u Zelenského nepředpokládá žádné autoritářství. Válka ale může ovlivnit celou společnost (k lepšímu i k horšímu): do budoucna odborník vidí např. riziko centralizace, ale může dojít i k velmi pozitivnímu jevu - po válce se může občanská společnost ukázat  velmi silná (paralela k ochotě Ukrajinců angažovat se v úsilí "o lepší vlast" v r. 2014 aj.). 

www.orf.at: V ruském St. Petersburgu proběhl koncert ruské rockové skupiny Kiss-Kiss a během něho vznikla video-nahrávka (pak na sociálních sítích), jak stovky návštěvníků stojí před pódiem a stále a znovu volají "Zas.... válka!". (Zřejmě mělo jít o protiválečné chorály.) Rakouská televize odkazuje na "známé opoziční osobnosti" (vůči Kremlu), jež potvrdily vznik nahrávky.

Ukrajina vylučuje dohodu o příměří, pokud by to mělo znamenat oddělení jejích území.

www.theguardian.com: V. Zelenskyj signalizuje připravenost pro nové jednání, pokud ukrajinští vojáci z Azovstalu (v ruském zajetí) nebudou poškozeni. Existují věci, jichž lze dosáhnout jen u jednacího stolu; chceme vrátit vše tak, jak to bylo předtím, ale Rusko to nechce.

Zelenskyj informoval o tvorbě dokumentu se zakotvením bezpečnostních záruk pro Ukrajinu, ten by měl být podepsán "přáteli a partnery Ukrajiny", nikoli Moskvou. Bilaterálně by probíhala diskuse s Ruskem. Zelenskyj zdůraznil, že podmínkou dohody je, že Moskva neusmrtí vojáky, kteří bránili civilisty ukryté v Azovstalu. Nejdůležitější pro mě je ušetřit maximum lidí i vojáků.

Divoké boje pokračují na východě Donbasu; Zelenskyj uvádí, že ruská vojska kompletně zničila dvě (další) města, tak jako Mariupol. To samé Rusové zkoušeli se Severodoněckem a mnoha jinými městy. 

Ve znovuotevřené kyjevské opeře nahrazuje hudba hluk ruského dělostřelectva. 

Ruský voják říká, že přijme trest za válečný zločin.

V UK labouristé obviňují premiéra B. Johnsona, že byl s konzervativci pomalý a měkký při sankcionování osob spojených s Putinem. Na sankčním seznamu Kanady se už dříve ocitl bývalý agent KGB A. Lebeděv, ruský miliardář. Kanadská ministryně zahraničí: Putinův režim musí za své neospravedlnitelné činy nést odpovědnost (Kanada potrestala už přes 1000 jednotlivců a subjektů z Ruska, Běloruska i Ukrajiny). Britští labouristé nyní tlačí na vládu, aby také zaujala jasný postoj vůči A. Lebeděvovi. 

V minulosti koupil britský Evening Standard a list Independent. Řeč je i o jeho synovi, kdy britská opozice vytýká Johnsonovi, že připustil jmenování syna Lebeděva do Sněmovny lordů v r. 2020 přes výstražnou informaci bezpečnostních služeb. (Moje pozn.: vida, kam všude se ti Rusáci dostanou.) Z informace redakce se pak názorně ukazuje šíře "rizikových vztahů": lidé spojení s Putinem jsou zároveň spjati s mnoha podnikatelskými subjekty (Rusko - Západ), v obchodech figurují i jejich manželky či další příbuzní. (Připomíná to síť mafiánské "rodiny".)

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: -7,31 přečteno 276×

15 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Má Putin krátkou paměť?

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse