Necenzurujeme.cz

Den vítězství jako křižovatka?

Americký prezident si vysloužil "kritiku": chybou rozšířil Putinovo hřiště. Další mrtví, tentokrát po útoku na školu v Luhansku. Německá politička v Kyjevě.

www.20min.ch: Nejméně 60 mrtvých po leteckém útoku na školu v Luhansku, v budově - Bilogorivka - se ukrývalo asi 90 osob; později rakouská televize www.orf.at uvedla, že zatím ukrajinské úřady potvrdily dva mrtvé, ale počítá se s horšími čísly. Od začátku války bylo na Ukrajině zničeno přes 20 různých škol, ukrajinská vláda obviňuje Moskvu, že ničí školy záměrně; poradkyně ukrajinského prezidenta označila ruskou invazi za "válku proti dětem" - 225 dětí zemřelo, 413 zraněno. 

Sirény v noci zněly za více místech Ukrajiny, např. v Kyjevě, Lvově, exploze byly slyšet v Oděse (ale nebylo jisté, zda jde o ruské raketové útoky nebo o obrannou palbu Ukrajinců), dále exploze v Mykolajivu.

www.20min.ch: Kyjev spoléhá na znovudobytí Chersonu, oblast bude osvobozena, což bude stát životy mnoha ruských vojáků - řekl poradce V. Zelenského M. Podoljak. V Chersonu stále mnoho lidí protestuje proti ruským okupantům, Rusko ale chce toto město prohlásit za plně ruské a měl by zde být uznán jako měna jen rubl. 

www.orf.at: Boje o Hadí ostrov - satelitní snímek ukazuje stoupající kouř na Hadím ostrovu v Černém moři; obě strany konfliktu potvrzují urputné boje o strategicky důležitý ostrov, který je 35 km od pobřeží těsně před deltou Dunaje v oblasti Oděsy. Podle ruských zdrojů ruská armáda sestřelila nad ostrovem více letadel a helikoptér, ukrajinská strana hlásí potopení ruského vyloďovacího plavidla na ostrově.

Záchrana ukrajinských vojáků ukrytých v bunkrech a tunelech mariupolského Azovstalu je "extrémně obtížná"; podle Zelenského se o to ukrajinské úřady pokoušejí, vojáci mají nedostatek potravin, vody i lékařské péče. Ocelárna Azovstal se stala symbolem ukrajinského odporu v městě plně obsazeném Rusy a po týdnech bombardování takřka zcela zničeném. Ukrajina se obává, že kvůli 9. květnu ruské útoky ještě zesílí.

Prezident Zelenskyj v emočně vypjatém video-vystoupení poukázal na paralelu mezi německou agresí a současnou ruskou invazí, od jejíhož začátku Rusové na Ukrajině zopakovali mnoho zvěrstev nacismu.

Zatímco Ukrajinci tvrdí, že u Hadího ostrova potopili další ruskou loď, ruské zdroje tvrdí, že zaútočili na ukrajinskou loď poblíž Oděsy.

Předsedkyně německého Spolkového sněmu dnes v Kyjevě.

Kyjevské státní zastupitelství zahájilo šetření proti "filozofům zločinu v Buče", konkrétně má jít o ruského politologa T. Sergejceva, který v dubnu zveřejnil manifest, v němž požadoval převýchovu Ukrajinců a zánik suverénního státu s názvem Ukrajina. 

Ozbrojené skupiny a ruská vojska v moldavském separatistickém Podněstří se podle ukrajinských zdrojů připravují na boj. 

Čínská Šanghaj odkládá přijímací zkoušky na univerzitu pro 50 000 lidí. Maratón třídenních testů proběhne patrně v červenci. (Moje pozn.: podle mne čínský režim covid-19 zneužívá proti občanům, např. švýcarští odborníci uvádějí, že z lékařských ordinací mají potvrzeno, že covid-19 byl vytlačen zcela jinými viry - lidé mají chřipky, rhinoviry aj.; na podzim se sice očekává i vlna SARSu, ale zatím se konrétně ve Švýcarsku nedoporučuje ev. druhá doplňující dávka vakcíny. Že by si čínské úřady nevšimly, že se v cizině s covidem docela normálně žije? Např. Švýcarsko má v nemocnicích 814 covid-pacientů, z nich 56 na JIPkách, covid-pas není vyžadován od nikoho, izolace infikovaného byla dávno zrušena vč. ostatních opatření.)

Hongkong má nového šéfa vlády - 64letý John Lee, který je absolutně loajální k čínské centrální vládě.

www.srf.ch: Židovství v Rusku - kdo je nacista, to určuje Putin (informaci jsem nestihla přečíst). 

Švýcarská televize seznamuje s příkladem hotelu, který se rozhodl řešit nedostatek pracovníků 4denním pracovním týdnem.

www.orf.at: Šéf CIA B. Burns - Putin neustoupí. Podle Burnse je Putin přesvědčen, že může dosáhnout většího pokroku, zvlášť s větším bojovým nasazením na východě a jihovýchodě. Jinými slovy: Putin je ve stavu, kdy si nemyslí, že si může dovolit prohrát. S napětím se čeká Putinovo vyjádření k 9. květnu v Moskvě; zvěsti, že Rusko bude držet jednu z vojenských oslav v plně zničeném Mariupolu, Kreml dementoval. Ve zdejší ocelárně uvěznění ukrajinští vojáci se cítí jako "v pekelné reality show" - v dramatickém apelu se obrátili na svět s žádostí o pomoc, ale "svět se jen dívá". (Moje pozn.: přiznám se, že stojím na jejich straně, už jen proto, že Putin ve 21. stol. nařídil vyhladovění nejen vojáků - vč. těch těžce raněných, ale i civilistů. Pokud nejsou ochotni se vzdát, jenže s ohledem na fakt, že Rusko nectí konvence o zacházení se zajatci, to "vzdání se" znamená rozsudek smrti, patrně "oslazený" předchozím mučením. Některé tyto důkazy předložila mj. ČT.)

Ředitel CIA: tajná služba nevidí známky, že by Rusko plánovalo užití taktických jaderných zbraní, ale tuto možnost nelze brát na lehkou váhu. Postoj Číny nejistý: brutalita ruské agrese může poškodit její reputaci, válka způsobuje hospodářskou nejistotu a úzké semknutí Západu. 

Ex-šéf NATO A. F. Rasmussen vytkl některé chyby americkému prezidentu J. Bidenovi - některé záležitosti by se neměly říkat veřejně, našeho soupeře bychom měli držet v nejistotě, např. před ruským útokem se neměl vylučovat zásah - to rozšířilo Putinovo hřiště. Pokud výslovně vyloučíte bezletové zóny, pak Putinovi řeknete, co může dělat bez rizika. NATO se ale z chyb poučilo. 

Bezletové zóny by nebyly žádná chytrá idea, protože by mohly vést ke konfliktu mezi Ruskem a NATO, ale určité věci by se neměly říkat veřejně. 

Jaderná hrozba nereálná: Putin (touto hrozbou) chtěl odradit NATO od vyzbrojování Ukrajiny, ale ví, že pokud užije zbraně hromadného ničení, pak se setká s rozhodnou odpovědí NATO, a prohrál by. 

Putin musí být zastaven; pokud by měl na Ukrajině úspěch, příštím cílem bude Moldavsko, pak Gruzie a ev. bude tlačit na pobaltské státy (www.orf.at/stories/3264309).

Letecká výstraha v dalších částech Ukrajiny: Kyjev, Lvov, Charkov, Doněcko, Oděsa.

Londýn: Moskva kvůli velkým ztrátám v ruské armádě nasazuje do bojů vysoké důstojníky. Zatím ale nejsou známky, že jejich přítomnost povede ke zlepšení ruské pozice, spíše se naopak očekává pokračování problémů (chyby v plánování aj.).

www.svt.se: Den vítězství by mohl být křižovatkou - Putin se musí naučit utíkat. Švédská televize ukazuje na fotce značně zasmušilého ruského prezidenta; odborník na vojenské otázky M. Christiansson mj. říká: Putin se musí naučit utíkat, aby mohl stát na Ukrajině; pokud se nepřidají žádné jiné síly, Rusové budou vytlačeni z Donbasu. 

Západní podpora ukrajinských vojsk znamená, že jejich podmínky jsou lepší než na ruské straně; válka je koncentrována v bitvách na několika místech; Rusko zkouší uzavřít ukrajinské síly, ale už týden "stojí", je to další selhání ruské armády. 

9. květen může být křižovatkou, pro Rusko je symbolicky významný vítězstvím nad nacismem, ale nyní jsou obě strany války daleko od skutečného mírového jednání. 9. květen je o pokusu vytvořit Putinovi legitimitu jako velkého vůdce ve válečném čase, (nicméně) pokud Rusko vyhlásí vítězství, na podstatě věci to nic nemění; pokud neposílí jednotky, Ukrajina bude pokračovat v tlaku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: válka

prestiž 1: -3,09 přečteno 409×

12 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Den vítězství jako křižovatka?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)
garik:
Zase jen spousta nesmyslů , hlavně o těch hrdinech v Azovstalu , schovávají se za civilisty !!

V interní diskusi je 1 příspěvků | poslední příspěvek 8. 5. 2022 16:07 || Diskutovat

Facebook diskuse