Necenzurujeme.cz

Rakousko zastavilo očkování

V současnosti by jeho vymáhání nebylo přiměřené, říkají vláda a odborníci. Švédský epidemiolog A. Tegnell opouští zdravotní úřad a jde pracovat do WHO.

www.orf.at/stories/3252159: Povinné očkování u ledu, takový titulek zvolila rakouská veřejnoprávní televize. Vláda pozastavila platnost zákona o všeobecném povinném covid-očkování pro všechny občany od 18 let. V současnosti s ohledem na variantu omikron není povinná vakcinace přiměřená, uvedla na tiskové konferenci ministryně pro ústavní otázky K. Edtstadlerová (ÖVP). 

Právě pozastavené povinné očkování by se mělo znovu přezkoumat za tři měsíce, uvedl nový ministr zdravotnictví J. Rauch (Zelení). Od poloviny března mělo být porušení povinné vakcinace trestáno, což už ale neplatí. Základem pro rozhodnutí vlády byla zpráva odborné komise. Ta ale varuje před pravděpodobnou vlnou nákazy letos na podzim, je třeba mít připravená opatření, aby se situace nemusela řešit lockdownem. 

V současnosti povinné očkování není nezbytné či přiměřené, uvádějí odborníci ve zprávě pro vládu. Podle nich by se dalo uvažovat o očkování těch, kteří ještě žádné nepodstoupili a ani nejsou uzdravení z nákazy. Ovšem také u této skupiny občanů podle odborníků nyní neexistují medicínské ani právní důvody pro prosazování vakcinace. (Na fotografii nový ministr zdravotnictví a ministryně pro ústavní otázky.)

www.worldometers.info/coronavirus/country/austria: V Rakousku je nyní jen 182 covid-pacientů na JIPkách; za den ale bylo nahlášeno téměř 48 000 infikovaných a 42 úmrtí. Platné potvrzení o očkování má 69,4 % Rakušanů - v posledních týdnech, kdy se počítalo s vymáháním vakcinace s hrozbou pokut, se počet očkovaných takřka nezvýšil. (www.sozialministerium.at)

Pro srovnání: Ve Švýcarsku (bez vymáhání očkování) nyní bylo za den nahlášeno přes 18 000 infikovaných a 4 úmrtí (lidé s omikronem převážně nemají zdravotní problémy, počet nakažených se více odvíjí od toho, zda se lidé chodí testovat či nikoliv).

ČR: za den přes 10 000 pozitivně otestovaných a 17 úmrtí; v ČR je již 3,5 miliónu uzdravených z infekce.

Švédská televize www.svt.se/nyheter/snabbkollen/anders-tegnell-slutar-pa-fhm: Švédský státní epidemiolog opouští svou pozici při národním zdravotním úřadu (FHM) od 14. března a bude působit ve vrcholné pozici při WHO v Ženevě v rámci globální iniciativy v oblasti očkování, po 30 letech zkušeností. Nyní je podle něho šance přispět k rozšíření mezinárodní činnosti ohledně vakcinace. 

Televize informuje, že o něm byl natočen dokumentární film: např. s jakým tlakem se setkával během prvního roku pandemie, kdy se mu dostalo ocenění, ale také sklízel kritiku. Mohu vstoupit do Guinnessovy knihy rekordů, pokud jde o počet absolvovaných interview apod., uvedl Tegnell; od března 2020 do letošního února absolvoval 196 tiskových konferencí. 

SVT mj. ukazuje, kam utíkají Ukrajinci: 0 % Bělorusko, 3 % Rusko, 59 % Polsko, 7 % Slovensko, 10 % Maďarsko, 5 % Rumunsko, 5 % Moldavsko - ČR jsem na základním přehledu nezahlédla, ale věnovala jsem se jiným sdělením.

Švédská ministryně pro zahraniční obchod A. Hallberg sdělila, že se budou ověřovat ruské investice (kapitál) a ekonomické zájmy ve Švédsku; bude to zkoumat úřad pro výzkum v oblasti obrany. Napjatá bezpečnostní situace vyžaduje od vlády další opatření. Účelem mapování firem (ruských i švédských) je zajistit plnou aplikaci sankčního systému. Každá firma musí identifikovat jakoukoli souvislost s Ruskem - dodávky, zboží, podnikání, musí se přezkoumat finanční toky. 

Všechny švédské velké firmy a mnoho středních už oznámily, že opouští ruský trh nebo zastavují svůj export do této země. Existuje (resp. existovalo) asi 500 švédských firem s aktivitami v Rusku.

Přímá ekonomická zranitelnost Švédska je limitovaná, ale stát bude dotčen nepřímo ruskou invazí na Ukrajině. Už vidíme turbulentní kapitálové trhy, vyšší ceny energií, potravin aj., uvedla ministryně.

Švýcarská televize www.srf.ch: Tryskáče ruských boháčů uvízlé v Basileji. Jedno z těchto soukromých letadel patří ruskému oligarchovi R. Abramovičovi (rusko-izraelský podnikatel, ve Wikipedii se lze blíže seznámit s určitou kontroverzností této osoby, v ropném byznysu už působil v 80. letech za Gorbačova, pak prý financoval Jelcina, aby se komunistům nepodařilo znovu upevnit SSSR; v r. 2003 přesunul své aktivity do UK, ale nebyl prý schopen doložit původ svého majetku).

Čína a Rusko se spojují proti Západu, uvádí SRF, zejména proti USA a NATO. Čína se hlásí ke zprostředkování jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, ale nemá zájem na pádu Ruska, i když s ním aktuálně zřejmě není spokojená. 

Podle finančního zpravodajství Bloomberg televize uvádí, že Rusko má nesplacené státní dluhopisy ve výši 49 mld USD; 16. března jsou splatné úroky ve výši více než 100 mil. USD; 4. dubna vyprší platnost dluhopisu ve výši 2 mld USD. Pravděpodobně dojde k výpadku plateb - zástupce investiční banky. 

Na Ukrajině bojuje stále více cizinců proti ruským vojskům, celkem asi 22 000, hlavně mladých mužů. Většinou jde o odbrovolníky z východoevropských zemí, někteří pak jsou z USA; ze SRN pochází asi 1000 dobrovolníků.  

 

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 10,48 přečteno 368×

1 Hodnotit článek 4

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Rakousko zastavilo očkování

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse