Necenzurujeme.cz

Spolustraníci kritizují ministra

Rakouský šéf zdravotnického resortu pod palbou nespokojenosti: nařízení k zákonu o povinném očkování má chyby. Co se u sousedů uvolňuje.

www.kleinezeitung.at/wirtschaft/6096416/Lockerungen-auch-bei-Events_Friseure_Ab-Samstag-faellt-2GRegel: od 12. února zaniká pravidlo 2G (jen pro očkované a uzdravené) v obchodech, muzeích, knihovnách apod. (ale zůstává respirátor), dále ve službách s tělesným kontaktem (kadeřnictví apod.) místo 2G bude 3G (i s testem) a respirátor; akce již nebudou omezeny počtem lidí, ale zde zůstává 2G a respirátor, noční podniky budou ještě zavřeny, zavírací hodina restaurací 24 hod. (Podle dalších médií Vídeň prý volí vlastní pravidla uvolňování.)

www.oesterreich.orf.at/stories/3142240: Silná kritika ohledně prosazování povinného očkování, vedle opoziční SPÖ se kriticky k ministru zdravotnictví (W. Mückstein, Zelení) vyjadřují mnozí politici vládní ÖVP - ze spolkových zemí (uvedeno asi 5 zemí). 

V obyvatelstvu sílí nejistota, ministr zdravotnictví neplní své povinnosti, oblast očkování (či pokut) by měla přezkoumávat nezávislá komise ohledně přiměřenosti, pak je tu i otázka vztahu povinného očkování k variantě omikron - zaznělo z SPÖ. Avšak i za vládní ÖVP zaznívá, že stát přehodil odpovědnost na spolkové země, nejsou sjednoceny podmínky pro výjimky z očkování, dále není zcela jasná ochrana dat - bez jednotných pravidel se bude k této oblasti ve spolkových zemích přistupovat rozdílně. Ovšem v Linci už zřídili pro občany online formulář pro žádost o výjimku z povinného očkování, příslušný lékař přezkoumá zdravotní dokumentaci. 

Zatímco zákon o povinném očkování se schválil s cílem pobídnout občany k vakcinaci, www.kurier.at ukazuje, že místo návalu v očkovacích centrech se očekává spíše nával zájemců o výjimku z očkování. Lékaři různých odborností se obávají, že jejich pacienti, o něž se starají např. v nemocničních specializovaných ambulancích (lidé s poruchou imunity, onkologičtí pacienti, po transplantaci aj.), je budou automaticky žádat o potvrzení zdravotní kontraindikace k očkování. 

Ministr to za "špatně napsané nařízení" (schválila ho opět Národní rada, komora parlamentu, avšak tentokrát nejen bez FPÖ, ale i bez hlasů NEOS) schytává i od Rakouské lékařské komory. Její místopředseda H. Mayer nařízení k zákonu kritizuje za to, že je sepsané tak, že navozuje v lidech dojem, že jim každá nemocniční ambulance může vydat potvrzení o výjimku z očkování. 

Na to nemáme kapacity, brání se lékaři různých oborů při představě velkého počtu zájemců o vyjmutí z očkování. Někteří kritizují ministra za to, že osvobodil od vakcinace pacienty podstupující chemoterapii či krátce po ní.

Ukazuje se, že bude problém i s cizinci pracujícími v Rakousku; např. 30 % - 40 % ošetřovatelů z Rumunska se nechalo očkovat ruskou vakcínou Sputnik, ale v Rakousku by museli mít zde povolené vakcíny. 

Policie prý pracuje na konceptu kontrol, během nichž mají od poloviny března namátkově zjišťovat, kdo není očkován.

www.orf.at: ministři zdravotnictví a školství prezentovali studii, v níž se zkoumalo, kolik neočkovaných a úředně neuzdravených už má protilátky proti covid-19 (způsob prezentace mi připomněl chování českého "Vojtěchova ministerstva" - cítím záměr prokázat, že moc lidí protilátky nemá). Podle oficiální prezentace studie (1200 krevních vzorků) covid-19 prodělalo (z neočkovaných a úředně neuzdravených) 21,7 %. Ministr zdravotnictví uvádí, že je to příliš nízký počet lidí s protilátkami (prezentace dat ale není moc jasná, mnoho uzdravených se zřejmě již očkovalo, uznávání testu na protilátky se loni zrušilo, není jasný způsob výběru účastníků). Až moc jasné je ale prohlášení ministra školství, který uvádí, že od 5 let by se každý měl očkovat. 

A novinářům byla poskytnuta hned i data o údajném nárůstu dětí s covid-19 v nemocnicích, např. v Horním Rakousku "je už" 15 dětí v nemocnicích do věku 14 let, další tři mladiství 14-18 let, jeden je na JIP. Úřadům se zjevně nelíbí nízká kvóta proočkovanosti: 5-11 let 18 % očkováno, 12-14 let 46 % (ale není jasné, zda jde o Horní Rakousko či celý stát, neověřovala jsem to, lze se podívat na www.sozialministerium.at, ovšem já v tom vnímám spíš očkovací kampaň než fakta; mezinárodně je dostatečně ověřeno, že děti a mladiství až na výjimky nemívají s covidem větší zdravotní problémy; být na místě rakouského novináře, zeptala bych se úřadů, zda nejde o děti po očkování, u nichž se projevily "chřipce podobné vedlejší účinky", anebo zda nejde o jiné virové onemocnění - malým dětem více vadí RS virus, či zda jde o děti s některým vážným chronickým onemocněním).

Věnuje se tomu www.heute.at: v článku jsou určité rozpory: velká část dětí musela do nemocnice kvůli potížím s dýcháním, ale uzdraví se rychle do několika dnů. K úmrtím dochází spíše u osob 74-94 let s chronickými nemocemi.

Výbušné články lze číst na www.wochenblick.at/brisant/impf-aids-professor-warnt-vor-immunschwaeche-durch-gen-spritze: Prof. S. Becker, který mj. pracoval jako vedoucí v Institutu pro výzkum virů v oblasti onkologie v SRN, tu předkládá názor, že covid-očkování může snižovat imunitu.

www.orf.at (7.2.): Národní rada schválila nařízení k zákonu o povinném očkování, FPÖ a NEOS byly proti. Zástupce NEOS uvádí, že nařízení je napsáno špatně, nepochopitelně, nesrozumitelně, pro policisty (kteří mají splnění povinnosti kontrolovat) nevhodně. Scénáře "očkovaný, očkovaný, uzdravený" nebo "očkovaný, uzdravený, očkovaný" jsou nesrozumitelné. FPÖ mj. vadí zřízení nové komise pro prosazení zákona (hádky kolem "komise" či "komisí" nejsou zcela jasné, ministerstvo kritikům vzkázalo, že je vše v pořádku, že na všem byla dohoda z dřívějška).

Rakouský ústavní soud (VfGH) obdržel první stížnost, resp. návrh na přezkoumání ústavnosti zákona o očkování. Den po zveřejnění nařízení. Soud si musí nejprve vyžádat stanovisko vlády. Zpravidla přezkum zákonů trvá 4 - 6 měsíců. Na prvém místě se zkoumá, zda je stížnost uplatněna formálně správně. Příslušný soudce vypracuje návrh rozhodnutí, s nímž se seznámí 14 soudců. 

Na ústavní soud se již obrátili s více stížnostmi advokáti z platformy www.keine-impfung.at. Nebo také www.covid-beschwerde.at. Přihlásily se k nim desetitisíce Rakušanů.

Od dubna 2020 ústavní soud obdržel přes 600 stížností souvisejících s covid-tématem, projednal asi 500, navrhovatelům dal za pravdu v desítkách případů. 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 10,99 přečteno 203×

1 Hodnotit článek 6

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Spolustraníci kritizují ministra

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse