Necenzurujeme.cz

Půl miliónu nakažených v Rakousku

Zatímco Dánsko zrušilo covid-19 jako společensky závažnou nemoc, v Rakousku pokračuje zpřísňování očkování. Norští experti prý navrhli populaci promořit.

Dánské ministerstvo zdravotnictví (www.sum.dk): Na základě doporučení odborníků dánská vláda rozhodla, že od 1. února již nebude covid-19 označen jako společensky závažná nemoc, ve vztahu k tomu se ruší všechna omezení. Nyní se jen budou sledovat lokality, zvláště ve vztahu k obsazenosti nemocnic (JIP), zda tu nejsou zapotřebí ještě některá preventivní opatření. Více se to týká zranitelných skupin populace, v nemocnicích a sociálních ústavech se doporučuje rouška a covid-pas.

Na tuto realitu mě dnes upozornila rakouská média (www.kurier.at): Dánsko otvírá společnost při 7900 infikovaných za den (asi 60 % populace má doplňující dávku vakcíny). Stejná redakce rovněž uvádí: Norští experti podporují promoření populace. 

Jaká je situace v Rakousku po ukončení 2,5 měsíčního lockdownu pro neočkované (a v posledních 6 měsících neuzdravené): lze prokázat, že v tomto státu přes veškeré tvrdé restrikce (vstup na mnoho míst jen pro očkované a uzdravené, povinné testování v práci a ve školách) pouze vzrostl počet infikovaných (resp. spíše pozitivně otestovaných, ne každý byl skutečně infekční).

www.heute.at/s/fast-600000-oesterreicher-hatten-im-jaennuer-covid-19-100187435: V lednu byl pozitivním výsledkem testu dotčen každý 15. Rakušan - přes půl miliónu lidí (576 959) mělo pozitivní test; loni nikdy za měsíc nebylo tolik občanů pozitivně otestováno, nejvíce v listopadu - přes 300 000. Letos v lednu bylo provedeno téměř 30 miliónů testů. 

Rakousko má 8,9 miliónu obyvatel. V současnosti bylo v nemocnicích 1373 covid-pacientů, z nich 175 na JIP (www.covid19-dashboard.ages.at); denně nyní bylo kolem 40 000 infikovaných, 7denní průměr 2537 infikovaných na 100 000 obyv. Ovšem na JIP jsou covidem vytížena lůžka jen z 8 %, 40 % lůžek je volných. 

Nejen já si říkám, že rakouští politici "si naběhli", povýšili mj. testování bezpříznakových na jednu z nejdůležitějších věcí, takže si uměle vyrobili "pandemii", a kvůli donucování občanů k očkování odmítají vzít na vědomí, že ve vážném stavu je jen necelých 200 osob. Např. redakce www.wochenblick.at si zřejmě udělala legraci z toho, jak politici prohlašují, že "jedině povinné očkování je cesta z pandemie", a v titulku jednoho z článků se ocitlo: "Jedině povinné očkování je cestou z demokracie."

Zákon o povinném očkování má projednat druhá komora parlamentu ve čtvrtek, neočekává se zvrat; povinnost bude patrně posunuta na 8. únor (www.orf.at/stories/3245684). 

V Rakousku nyní mělo 71,8 % plně očkování, 49,3 % doplňující dávku.

Ode dneška asi 235 000 Rakušanů ztratí platnost covid-pasu, stát totiž zkracuje jeho platnost (z 9 měsíců na šest měsíců) a místy - podle médií - vznikají kuriózní situace. např. na to upozornili hoteliéři: mají cizince s platností pasu na 9 měsíců (podle jeho domovské země), ale ode dneška mu už třeba nebude v Rakousku platit (už jen 6 měsíců). Pro turisty by i podle zástupce rakouské Hospodářské komory nemělo platit ani pravidlo 3G (na různých místech je problém s testováním). Proč má Rakousko přísnější pravidla než Evropa, ptají se hoteliéři a majitelé gastro-podniků. 

Rakouská média (na rozdíl od českých) se nyní hojně zabývají nařízením EU, podle něhož se mění informace o statutu cestovatele: uzdravení, kteří se nechají očkovat dvěma dávkami, budou mít v covid-pasu 3/1, u Johnson-vakcíny 2/1, po doplňující dávce 3/1, u třikrát očkovaných (bez prodělání infekce) bude v pasu 3/3. 

Otevřenou otázkou zůstává člověk, který se nechal dvakrát očkovat a pak se infikoval a uzdravil: covid-pas na úrovni EU na něj prý nepamatuje. Podle rakouského ministerstva zdravotnictví by se - předběžně či dočasně - mohlo uzdravení chápat jako doplňující dávka, ale jen 6 měsíců, 3. dávka je nutná pro platnost covid-pasu na 9 měsíců.

Rakousko volí přísnější požadavky na platnost covid-pasu než EU? Zatím v unii ještě platí 9 měsíců bez třetí dávky, ale po 9 měsících bude občan prý brán jako "neočkovaný", lidé se budou muset při cestování testovat. Rakousko ale po 2. dávce zkracuje platnost covid-pasu na 6 měsíců bez třetí dávky. Zdejší ministerstvo prý čeká na doporučení EU ohledně uzdravených po infikování po 2 dávkách.

www.theworldnews.net/at-news/impfung-und-gruner-pass-diese-anderungen-gibt-es-ab-heute.

Kurier.at citoval německou viroložku, která sice pléduje za očkování, ale zároveň doporučuje, aby se prodělání infekce bralo jako doplňující dávka. Osobně jsem ale pročetla dost výzkumných studií, které potvrzují dlouhodobost imunity po uzdravení z infekce, jež nevyžaduje nejméně rok žádné očkování (ostatně tyto studie prezentuje na svém webu mj. i německá společnost pro virologii): ptám se tedy po vědeckých důkazech, od nichž politici různých zemí odvíjejí striktní požadavek na očkování i při existenci přirozené imunity; podle části odborníků existuje riziko, kdy se přirozeně imunní člověk zbytečně vystaví ev. nežádoucím účinkům vakcín.

www.tuwien.at/tu-wien/aktuelles/news/news/covid-19-modellrechnungen-genesene-bleiben-lange-geschutzt: Vídeňské univerzitní pracoviště jednak propočítává, kolik Rakušanů již může být přirozeně imunní po uzdravení z nákazy (např. polovina populace), jednak prezentuje, že imunita po uzdravení trvá déle, než se předpokládalo, u většiny lidí rok (je doložen výzkumem). 

Nyní v únoru si konečně tzv. neočkovaní budou moci v Rakousku koupit např. nový oděv (zrušené pravidlo 2G - jen pro očkované a uzdravené - se překlápí na mnoha místech na pravidlo 3G vč. otestovaných), někteří rakouští advokáti už uplatnili proti státu několik ústavních stížností vč. diskriminování neočkovaných (často ale imunních lidí) - např. v médiích pokládali otázku: může si neočkovaný koupit nové šaty? (www.covid-beschwerde.at)

www.theworldnews.net/at-news/impfkritische-wiener-schularztin-gekundigt (23.12.21): Kolem 200 rakouských lékařů napsalo (resp. měli odvahu se podepsat i za jiné kolegy) prezidentu Rakouské lékařské komory otevřený dopis, v němž měli poukázat na spornost očkování (účinnost a bezpečnost) u zdravých lidí pod 65 let bez rizikových faktorů; neměli vystupovat proti očkování jako takovému, ale jen proti jeho vynucování bez rozlišování jeho individuální ne/vhodnosti z medicínského pohledu. 

Jedna vídeňská školní lékařka, jež dopis spolupodepsala, měla navíc zveřejnit video na Youtube (neviděla jsem ho), v němž poukazovala na vedlejší účinky vakcín u mladších lidí a dětí. Tato lékařka zřejmě již dostala od města Vídeň výpověď. U dalších školních lékařů, kteří rovněž dopis lékařské komoře podepsali, probíhalo šetření na úrovni jednotlivých spolkových zemí (mělo jít asi o osm školních lékařů). 

Rakouská média tedy mají stále o čem psát, např. se vyskytují i nejasnosti kolem pravidla 3G na pracovištích. Testování školáků přináší "výsledek" - uzavírání škol (přestože děti nemívají takřka žádné příznaky). Pokud by se covid-19 nyní prostřednictvím mírné varianty omikron měnil v něco podobného jako běžnější viróza, pak by se politici podle mne měli zamyslet nad tím, zda by investovali miliardy a omezovali základní práva občanů kvůli testování bezpříznakových, podezřelých na "virózu" či chřipku.

Média zmiňují i Itálii, kde od 15. února osoby od 50 let nebudou smět na pracoviště bez očkování. Neočkovaného cizince po vstupu prý čeká 5 dnů karantény, očkovaní a uzdravení mají mít navíc i test. Moje pozn.: bez zátěže nemocnic, kdy většina pozitivně otestovaných ani nemá příznaky infekce, stěží ospravedlňuje tak hluboké zásahy do práv občanů, vč. poškozování podnikatelského prostředí (např. podnikání přes hranice).

Nakolik covid-očkování snižuje úmrtnost? Podle Worldometers.info (Austria): Rakousko mělo k 31.12.2020 6222 covid-úmrtí, k 30.12.2021 (po roce vakcinace) šlo o 13 701 covid-úmrtí (zemřelo s pozitivním testem více lidí než v r. 2020); k 30. lednu 2022 jde již o 14 091 covid-úmrtí. 

V listopadu a prosinci 2021 bylo v Rakousku denně vykazováno kolem 70 úmrtí s covid-19. Což patří i v ČR k vyšší míře úmrtnosti. Většina nejstarších či nejnemocnějších je přitom očkována, často i doplňující dávkou.

 

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 10,19 přečteno 206×

1 Hodnotit článek 5

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Půl miliónu nakažených v Rakousku

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse