Necenzurujeme.cz

Povinné očkování v Německu

Dnes lze online sledovat debatu o něm v parlamentu, ústavní právník vidí důvody proti. Zítra v Praze konference covid-19 s českými vědci, lékaři a právníky.

www.br.de: Redakce zve dnes v 15 hodin na přímý přenos první veřejné diskuse v německém Spolkovém sněmu k záměru prosadit všeobecnou povinnost očkování proti covid-19 od 18 let. Z politických kruhů se novinářům dostalo vysvětlení, že nejde o návrh zákona z pera vládní koalice, která se na tématu zcela nesjednotila. Takže půjde o výtvor poslanců.

Vládní SPD a Zelení (ač i mezi nimi jsou rozdílné názory) podporují všeobecnou povinnost očkování od 18 let, s časovým omezením na 1 - 2 roky a prý ne víc než tři dávky vakcíny. Pokud by měla mít smysl čtvrtá dávka, pak by byla jen dobrovolná (moje pozn.: už to ukazuje, jak nejistá vědecká báze tu existuje - neví se, co bude za pár měsíců). To je tedy jeden návrh.

Další návrh sepsal zástupce FDP, podepsali ho také někteří za Unii a Zelené a míří proti všeobecné povinnosti. Jedním z důvodů je, že politici předtím slibovali, že v SRN nebude existovat žádná všeobecná povinnost. Někteří tito politici se tedy obávají, že porušení slibu by mohlo přivodit ve společnosti dlouhodobé škody (ztráta důvěry k politikům). Návrh spíše sleduje to, aby se zvýšila ochota k očkování lepším vysvětlováním.

Z řad FDP je ale i návrh na povinné očkování pro osoby od 50 let, dále návrh, aby všichni dospělí podstupovali povinně osobní poradenství.

AfD je proti všeobecné povinnosti a podle jejího návrh by se měla stáhnout i povinnost pro zdravotníky, jež má platit v praxi od poloviny března. 

CDU a CSU usilují o to, aby vláda zajistila národní registr očkování. Dále se bude zřejmě projednávat změna kolem karantény: vyjmuti by z ní měli být jedinci s doplňující dávkou či osoby s nedokončenou vakcinací, ale mezitím uzdravení z covid-19.

www.anwalt.de/rechtstipps/verfassungsbeschwerde-gegen-die-impfpflicht-fuer-pflege-und-heilberufe-anwalt-fuer-verfassungsrecht-195775.html: Od 15. března musí zaměstnanci různých zdravotnických a sociálních zařízení předložit zaměstnavateli potvrzení o očkování, uzdravení nebo o kontraindikaci k očkování. A to např. i včetně kuchařek či uklízeček v nemocnicích apod. Vyjmuti jsou pracovníci, kteří pobývají v určitých zařízeních jen krátce (např. souvislost s poštou). Pacientů nebo obyvatel ústavů se již schválený zákon netýká.

Ústavní právník vysvětluje: Pokud člověk nedoloží svůj statut, zdravotní úřad mu "může" odepřít vstup na pracoviště. Nebo ho čeká zastavení výplaty mzdy až výpověď. Pokud to tak lze řešit, je možné neočkovaného / neuzdraveného v posledních 6 měsících přeřadit na práci bez kontaktu se zranitelnými osobami (např. práce z domova). 

Jde o masivní zásah do svobody člověka a ten je možný jen při splnění některých podmínek. Politici uvádějí, že očkování sníží riziko přenosu infekce na zranitelné osoby v daných zařízeních (nemocnice, ordinace aj.). Na druhou stranu nové poznatky ukazují, že nové varianty jsou nakažlivější a také očkovaný může nákazu přenášet; občan nemůže být zavázán k sebeochraně (když ani v praxi ve skutečnosti není možná). Legitimní cíl - ochrana zranitelných - tak nemusí být naplněn.

Masivní zásah do svobody člověka by musel být nezbytný, k tomu ale musí být nejdříve uváženo, zda existují mírnější prostředky k dosažení cíle: i roušky, hygiena, testování snižují riziko přenosu nákazy. Figuruje tu také riziko zhoršení péče o zranitelné, při odlivu pracovníků, kteří se nenechají očkovat. 

Zdravotníci apod. mají očkování prokazovat v březnu, kdy může být zcela jiná epidemiologická situace a naskýtá se otázka ospravedlnitelnosti ztráty zaměstnání při nízkém riziku pro zranitelné jedince.

Advokáti na uvedeném webu nabízejí své služby, pokud by se někdo chtěl soudit v této záležitosti. Avšak média informovala, že u německého ústavního soudu již byla stížnost proti povinnému očkování zdravotníků uplatněna.

Zítra v Praze proběhne první ČS konference covid-19 (a vakcíny) pod záštitou senátorky MUDr. A. Dernerové; konferenci pořádá Institut Pro Libertate, nadační fond Svědomí národa a diskusní platforma Iniciativa vědců. Partnerem i Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků SMÍŠ. 

Od 9 hod. vystoupí v imunologické sekci prof. J. Turánek, prof. V. Thon, imunoložka H. Zelená, RNDr. J. Šinkora. V právní sekci mj. T. Nielsen.

https://covidkon.cz/program-konference.

Připomeňme také www.iniciativa.cz - Novou petici určenou ministru zdravotnictví, vládě a parlamentu: zachovat dobrovolné očkování, dodržovat Listinu základních práv a svobod, ukončit diskriminaci některých skupin občanů, ukončit nátlakové kampaně a za vyvážené informování občanů veřejnoprávními médii.

Takže uvidíme, zda se např. o covid-konferenci dozvíme něco objektivního od ČT a ČRo. Osobně bych uvítala, kdyby účastníci vydali své příspěvky (konference potrvá celý den) knižně.

 

Štítky článku: zákony

prestiž 1: 10,71 přečteno 264×

1 Hodnotit článek 5

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Povinné očkování v Německu

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)
Spring:
Odkaz www.iniciativa.cz mne dosti vyděsil... přesměrovává se na http://gay.iniciativa.cz/www/index.php !!!

V interní diskusi je 1 příspěvků | poslední příspěvek 26. 1. 2022 14:37 || Diskutovat

Facebook diskuse