Necenzurujeme.cz

Omikron jako náš přítel?

Lékařka, která jako první v jižní Africe zachytila tuto variantu viru, to tak vidí. Kritizuje britského premiéra, že se nechává strhnout hysterií.

Rakouský list: www.wochenblick.at/corona/omikron-entdeckerin-versteht-politik-nicht-variante-bringt-natuerliche-immunitaet (objevitelka omikronu nerozumí politikům, varianta omikron přináší přirozenou imunitu):

U tohoto zdroje lze sledovat komunikaci mezi lékařkou z jižní Afriky dr. A. Coetzee a britským parlamentem. Lékařka byla u prvních případů nakažených v Africe omikronem, kdy se většina případů, s nimiž se setkala (v rámci primární péče mohly být léčeny doma), projevovala s jen mírnými příznaky - bolest hlavy nebo v těle, rýma. Podivuje se nad hysterií politiků, která zasáhla Evropu, přitom i z WHO zaznělo, že u většiny zdokumentovaných případů jde o mírný průběh nákazy.

Už týdny se nová varianta omikron politiky a mainstreamovými médii zneužívá k šíření obav a paniky. Dr. Coetzee varuje,  že např. tvrdší lockdown může vést k tomu, že výhody, které nová varianta přináší, by se mohly zmeškat. Zatím se onemocnění projevuje mírně, takže promoření obyvatelstva omikronem by vedlo k přirozené imunitě lidí. Podle ní by to byla výhoda do budoucna, kdyby později nastoupily další nové varianty viru. 

Extrémní reakce v Evropě považuje za nepřiměřené. Příznaky při nakažení omikronem (pokud se vůbec objeví) většinou odezní po pěti dnech. V jižní Africe většinu případů léčili mimo nemocnice protizánětlivými léky, např. používali ibuprofen nebo nízké dávky kortisonu. 

Lékařka nepočítá s vyšší úmrtností kvůli této variantě viru. Britský premiér B. Johnson sice zveřejnil, že jedna osoba s touto nákazou zemřela, ale podle ní i jedno úmrtí je ve vztahu k omikronu přiliš mnoho. Kdyby byla tato varianta ohrožující, čísla hospitalizovaných a úmrtí by letěla nahoru. Ale to se neděje (moje pozn.: v řadě evropských zemí jsem si ověřila, že v posledním měsíci byla míra hospitalizací a úmrtí spíše stabilní či dokonce šlo o pokles, což nyní platí u hospitalizovaných také v ČR). 

Redakce uvádí přehled proočkování některých zemí: UK 69 % plně očkovaných, SRN 70 %, Rakousko 71 %, USA 61 %, Jižní Afrika 26 %.

Osobně beru některá prohlášení WHO či i dr. Coetzee s jistou rezervou, pro Afriku je ekonomicky i jinak výhodnější, když se svět různých nákaz v ní příliš neobává, nicméně zatím se omikron neprojevuje zhoubně ani v UK, ani ve Skandinávii či v Německu nebo v ČR - sice se zvýšil počet pozitivně otestovaných (v ČR ale pokles), ale nemělo to negativní dopad na nemocnice. 

www.bbc.com/news/health-59769967: Omikron - dobré i špatné zprávy. Omikron je méně závažný, uvádí tedy i britská redakce. Studie ze světa: omikron je mírnější než delta, je o 30 % - 70 % nižší riziko vážného průběhu infekce. 

UK nyní zaznamenala rekordní nárůst počtu covid-infikovaných, k 21. prosinci za sedmidenní průměr 96 881 případů za den (někdy až téměř 120 000 případů pozitivně otestovaných; UK má početnější populaci). Avšak z článku této redakce je zjevné, že se neprojevily větší problémy z důvodu nárůstu hospitalizací, dílčí problém spočívá v tom, že část personálu zdravotnických zařízení bylo pozitivně otestováno a dochází tak k jeho výpadku (moje pozn.: loni např. Švýcarsko pro větší vlnu infekce připravilo pravidla, podle nichž mohli pracovat i pozitivně otestovaní, ale bezpříznakoví zdravotníci, pokud s tím souhlasili, nebo mohli ukončit karanténu dříve, po odeznění akutní fáze několika dnů, samozřejmě se dbalo zvýšeně na eliminaci přenosu nákazy).

Redakce BBC tedy nezprostředkovává "nárůst" hospitalizací či úmrtí, jen se dotýká toho, že i mírné příznaky omikronu se mohou hůře dotknout zranitelnějších - jedinců s různými vážnými nemocemi. Špatná zpráva je, že omikron dále snižuje ochranu očkováním, lidé by měli zvážit doplňující dávku. Rizikovějšími mohou být např. transplantovaní nebo nemocní rakovinou.

Nové léky mohou snížit potřebu nemocniční péče, redakce uvádí molnupiravir, který má bránit množení viru v těle, prý zkracuje hospitalizaci o 30 %, dále sotrovimab (terapie protilátkami) má krátit hospitalizaci o 79 %.

Švýcarská média (např. televize SRF) informovala, že se na léčbu covid-19 zkouší přes 600 přípravků; ve Švýcarsku se nyní používá léčba pomocí protilátek (sotrovimab) a lék u osob s vážným průběhem (dexamethason). Potenciál protilátek podle odborníků lze využít jako alternativu pro ty, kteří se nemohou očkovat. Ale vývoj léčiv prý potrvá roky. Švýcarští výzkumníci (univerzita Lausanne) objevili v krvi uzdravených nové protilátky, jsou velmi účinné a bojují proti všem mutacím.

www.srf.ch/news/schweiz/medikament-gegen-covid-19-schweizer-forschende-entdecken-neutralisierende-antikoerper. (V tomto odkazu mám patrně nějaký drobný překlep, ale u SRF to lze dohledat pod "medikament gegen covid-19".)

 

 

Štítky článku: Covid

prestiž 1: 9,31 přečteno 202×

1 Hodnotit článek 4

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Omikron jako náš přítel?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse