Necenzurujeme.cz

Nic nenajdete, vzkázala Moskva...

Podle mne, první hloupá poznámka, kterou se Moskva může postavit do role „důvodně podezřelých“. Jedna věta, která se může a nemusí brát vážně. Protože když se na tím zamyslím, napadá mě podobná situace, která se stala tisíckrát jinde, kdy se podezíraný  snaží ze sebe shodit vinu.

Matka se dozví, že její nezletilý syn kouří třeba marihuanu. Chlapec něco tuší, zbytek marihuany buď vyhodí z okna, nebo podstrčí kamarádovi do jeho ruksaku, jednoduše se jí zbaví, dřív než mu matka vstoupí do pokoje. Ta na něj udeří zhurta, kluk zapírá, nakonec se matka rozhodne udělat v pokoji prohlídku. Kluk není rád a dodá: „Nic stejně nenajdeš.“ Proč to dodal? Proč nemlčel? A tam to je. Chce jí odradit od podrobného hledání protože ví, že nic nenajde, nebo to byl jeho vítězný výkřik? Ať je to, co je to, poznámka takového typu se vždy může přeložit jako „nepřímé doznání viny“. Matka nic nenajde, ale podezření tam zůstalo.

Tak se to dá podobně vydedukovat ze vzkazu Moskvy. Proč se snaží vsugerovat pozorovatelům už dopředu, že nic nenajdou, když opravdu vědí, že nic nenajdou. Nebo tam něco bylo, co tam už není? Nebo snad vše zamaskovali tak chytře, že pozorovatelé opravdu nic nenajdou? Nebo jim chtějí jen usnadnit hledání a tak jejich snahu označí za zbytečné? Proč by vyslovili poznámku tak banální a tak zbytečnou? Jestli nic nenajdou, tak nenajdou, nechat je hledat a mají vyhráno. Ale oni neodolali jim vysvětlit, že nic nenajdou. V tom je ten zakopaný pes. Je to klukovská poznámka, která v diplomacii nemusí znamenat mnoho, ale může.

Chci tím říct, že ne vždy bílý pes je bílý a ne vždy černý pes je černý. Nechci ani nabízet vysvětlení a nebo podezření. Nevím nic o ruských vojenských plánech, nevím nic o ničem. Soudím jen podle jedné věty, která nemusí být zrovna nejšťastnějším vyjádřením ruské strany. Pokud to bude takto vidět i pozorovatel, jak jsem se na to zadíval já, možná se zahledí pozorněji. Ale to už zacházím tam, kam se ani dívat nechci. Mě jen zarazila poznámka, připomínající bránícího se vinníka. Věřím, že pozorovatelé nic nenajdou, jinak by Rusové dopředu neoznamovali že nenajdou, ovšem to je stále z podezření neočistí. Bohužel. Po dopředu oznámené misi za účelem „něco“ najít, se situace nezmění. Za to dám krk. Zájem Západu je jiný, a zájem Ruska je zatím nepředvídatelný. Ukrajina je v problému, který si zavinila sama. Proto se i z toho musí dostat sama. No, vlatně s pomocí těch, kteří jim srdnatě pomáhali se do problému zamotat. Jak tohle dopadne si neodvážím vyhodnotit, jen mě mrzí, že Rusko, které se snaží v celé věci zaujmout rozumné stanovisko vyblafne hloupost, budící jen další podezření. To v tento moment nepotřebovali. Že lžou obě strany nemusím komentovat. Otázka je, kdo lže víc a nebo lépe.

Frank Krejčí

 

Štítky článku:

prestiž 1: 8,83 přečteno 756×

0 Hodnotit článek 0

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Nic nenajdete, vzkázala Moskva...

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse