Necenzurujeme.cz

Kreml táhne na Evropu?

Redukce dodávek plynu, ruští hackeři, další výhrůžky. Redaktoři BBC mluvili s "bábuškou Z". Putin posiluje vztah s Čínou? Bidenův plán, co s ukrajinským obilím.

www.theguardian.com (15.6.): Ruský prezident V. Putin si telefonoval se svým čínským protějškem - měli se dohodnout, že rozšíří vzájemnou spolupráci v energetice, financích, průmyslu, dopravě aj. , a to s přihlédnutím ke globální ekonomické situaci, jež se stala více komplikovanou kvůli západním "nelegitimním" sankcím. 

Ruský ministr zahraničí S. Lavrov chtěl, aby Ukrajina odminovala své přístavy, avšak Ukrajina má obavy z rizika útoku na ni z Černého moře (ruská flotila); turecký ministr zahraničí se vyjádřil k plánu OSN - vytvořit na moři koridor kvůli transportu obilí bez potřeby řešit miny. 

Americký prezident J. Biden pracuje s evropskými vládami na plánu srazit ceny potravin dolů (řekl na sjezdu odborů ve Filadelfii). Podle Bidenova plánu by ukrajinské obilí bylo převezeno z ukrajinské železnice do nově vytvořených, přechodných sil, pak na nákladní vozy směrem oceán.

Kreml se do budoucna nebrání komunikaci s USA, muselo by ale jít o vzájemný respekt a prospěch.

Tisíce civilistů v Severodoněcku (ženy, děti, staří) bez vody, jídla, elektřiny a zdravotní péče, urgentní situace je v chemičce Azot, kde se skrývá asi 500 civilistů.

www.orf.at: Po Německu a ČR hlásí redukci dodávek ruského plynu také Rakousko. Gasprom: Toto množství nahradíme ze skladů a spotového trhu, bude-li to vůbec nutné z důvodu nižší poptávky po plynu. Ten je pro naše zákazníky zajištěn. Gasprom už dva dny omezil dodávky do Německa s odůvodněním opravami. 

Už před návštěvou Ukrajiny (spolu s francouzským prezidentem E. Macronem a italským premiérem) Rusko varovalo německého kancléře O. Scholze před dalšími dodávkami zbraní do této země. Mluvčí Kremlu D. Peskov: Chci doufat, že lídři těchto 3 států se nezaměří jen na podporu Ukrajiny dalším pumpováním zbraní do ní - bylo by to "absolutně zbytečné". 

www.20min.ch: Už po příjezdu představitelů SRN, Francie a Itálie do Kyjeva ráno zazněla letecká výstraha, alarm se pak ozval znovu (podle německého reportéra na místě). Před rozhovorem s prezidentem V. Zelenským navštívili Macron a Scholz silně zničené město Irpiň poblíž Kyjeva. Macron: Je třeba si představit hrdinství ukrajinské armády, ale i obyvatelstva. Jsme na místě, kde Ukrajinci zastavili ruskou armádu, která mířila do Kyjeva. (Město získalo čestný titul Hrdinské město Ukrajiny.)

www.berliner-zeitung.de: Velký řízený kyber-útok na německou politickou stranu Zelení, strana je zjevně po týdny atakována hackery, šetří to berlínská policie. Projevuje se zjevně útočení na vedení strany. Vedlejší článek: Ruští hackeři atakují webové stránky německých úřadů. (Moje pozn.: ve více zemích Evropy došlo k problémům s provozem letišť, v médiích se mluví spíše o potížích s nedostatkem personálu, ev. o technických digi-potížích; já přemýšlím o tom, že letiště jsou jedním ze zranitelných bodů ve "válce".)

www.svt.se: švédská televize právě avizovala tiskovou konferenci s J. Stoltenbergem po setkání ministrů obrany v rámci NATO v Bruselu; diskutuje se o tom, jak by NATO mělo reagovat na hrozbu od Ruska; 30 členů aliance se vedle podpory Ukrajiny zabývalo také obranou vlastních zemí, zazněl souhlas s rozsáhlou podporou Ukrajiny a  s modernizací NATO s pomocí strategických konceptů, které reflektují novou bezpečnostní realitu.

V minulosti byli vojáci v rámci NATO v Polsku a Pobaltí, nyní budou také v Bulharsku, Rumunsku, Slovensku a Maďarsku. 

Finsko chce počkat na Švédsko, ale jak dlouho? - další informace SVT. Přibývá hlasů začlenit do NATO Finsko i bez Švédska; Turecko pokračuje ve zpomalování procesu jejich vstupu do aliance.

www.bbc.com/news/world-europe-61683513: ukrajinský úřad státního zastupitelství ("válečné oddělení") obdržel oznámení o mučení a dokonce i usmrcení Ukrajinců během tzv. filtrace (když se potřebují evakuovat z ostřelovaného města a padnou do rukou Rusů, jsou odvezeni na území separatistů za účelem výslechu aj.). Výpovědi lidí, kteří "filtraci" zažili (zvláště když byli ve věku, kdy Rusové mají podezření, že patří k ukrajinské armádě), jsou drsné. Jeden např. popsal elektrošoky - málem jsem zemřel, např. se dusil zubní plombou, jež mu vypadla ze zubu; ženě přetáhli plastový sáček přes hlavu; fackování, bití, kopání je v rámci "výslechu" standardní. 

Své zážitky popisují např. učitel dějepisu nebo pracovník marketingu: stačí, když v mobilu, který si Rusové (bezpečnostní služba FSB) propojí se svým počítačem, uvidí něco, čemu nerozumí nebo to vzbudí jejich podezření či nelibost. Jeden ukrajinský civilista např. na sociálních sítích připsal k videu s projevem Zelenského svůj názor: prezident, na kterého můžeme být hrdí - Rusové ho obvinili, že podporuje "nacistickou" vládu. Další Ukrajinec se ocitl pod nátlakem, aby dění na Ukrajině nechápal jako válku vedenou Ruskem, ale jako ukrajinskou občanskou válku a aby se postavil na správnou (ruskou) stranu. 

Mnozí Ukrajinci po "filtraci" zmizeli, nejsou o nich zprávy; některým se podaří uniknout, někdy přes Rusko (kam bývají převezeni proti své vůli) či přes další země. Někteří skončí ve věznici u separatistů. Redakce uvádí i případ muže, jemuž se podařilo dostat dál do Evropy, má po mučení ve filtračním táboře zdravotní následky - po poranění hlavy má částečnou ztrátu zraku. Další musel do nemocnice se zlomenými žebry. Některým Rusové bití vysvětlili, že jde o součást "převýchovy".

Doporučuji i český Denik.cz, kde jsem si přečetla článek o městu Dnipro: čtvrtina lidí se tu hlásila k ruské národnosti, ukrajinsky mluvila jen jedna desetina, ale nejčastěji se zde mluvilo tzv. suržykem - směsicí ruštiny a ukrajinštiny. (Moje pozn.: takto dopadli i někteří Češi, Moravané a Slováci, kteří se střídavě pohybovali po různých částech Československa či měli smíšenou rodinu - česká či slovenská slova prokládali slovy z druhého jazyka, v praxi to zpravidla nečiní potíže, problémy mohou nastat, když např. v profesi či ve styku s úřady potřebuje člověk znát určitý jazyk perfektně. Např. švýcarští advokáti musí v profesi výlučně používat němčinu, pokud v ní studovali právo, i když znají i jiný jazyk. Kreml, když zpočátku zdůvodňoval invazi či anexi ukrajinských území potřebou chránit rusky mluvící, patrně neznal suržyk.)

www.bbc.com/news/world-europe-61757667: Rusko zneužilo "bábušku Z" - redaktoři BBC se setkali s Annou Ivanovnou ve vesnici poblíž Charkova; 69letá se stala hvězdou v ruských médiích (a také se ocitla na plakátech, pohlednicích, zhotovila se její socha - jedna byla Rusy vystavena ve zničeném městě Mariupol) - ve stylu, jak nese rudou sovětskou vlajku (v boji za ochránění proruských občanů Ukrajiny). Přiznám se, že jsem článek či interview s touto ženou nezkoumala víc do hloubky, z pár jejích vět jsem usoudila, že seniorka uvízla v sovětské éře (její rodiče bojovali pod sovětskou vlajkou); její příbuzní před ruskou armádou nyní utekli do Polska, žena říká, že tuto válku si nepřeje ani ona sama, je tím zmatená. (Taky by byla možná verze, že rodina, pokud s nimi z ostřelovaného území odmítla uprchnout - Rusové zničili i její dům - jí doporučila, aby - až uvidí vojáky - vyšla na ulici se sovětskou vlajkou, snad jí to zachrání život.) 

Ukrajinská seniorka mávající  rudou vlajkou se stala tváří kremelské propagandy, ovšem "babička Z" (jak ji v Rusku nazvali) při setkání s redaktory BBC, když jí ukázali fotky toho, co o ní šíří Rusko, užasla: nikdy jsem nic z toho neviděla. Potvrdila, že nepodporuje válku na Ukrajině: Žijeme ve strachu a teroru. Žena tvrdila, že si ukrajinské vojáky, kteří jí nesli jídlo (a podle šířeného videa jí měli vytrhnout vlajku z rukou a pošlapat ji), spletla s ruskými vojáky; červená barva pro ni prý znamená lásku a štěstí, ne krveprolití. Kdybych mohla mluvit s Putinem, řekla bych mu - udělal jste chybu.

 

 

 

 

 

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: -1,92 přečteno 420×

11 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Kreml táhne na Evropu?

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse