Necenzurujeme.cz

Ústupky Putina nezarazí

Prominentní osobnosti atakují německého kancléře otevřenými dopisy. Americký expert: Protiútok Ukrajiny by byl pro Rusko zničující. Švédsko posílí kyber - obranu.

Německá média, např. www.faz.net, www.berliner-zeitung.de, informují o střetu rozdílných otevřených dopisů směrovaných na kancléře O. Scholze. Kdo se Putinovi poddá, zemře; Kreml rozumí jen tvrdé řeči - ukázka titulků. 

Na konci dubna vyzvalo 28 německých intelektuálů a umělců (myslím že vč. feministky Alice Schwarzer) kancléře, aby Německo neposílalo na Ukrajinu žádné další těžké zbraně. (Dlužno podotknout, že tyto osobnosti nezpochybňovaly potřebu pomáhat různými jinými způsoby Ukrajině, která byla Ruskem neoprávněně vojensky napadena.) Na tuto iniciativu reagoval bratr kyjevského starosty V. Kličko s tím, že mír (za jakoukoli cenu) není vždy absolutním dobrem, ale musí se bránit svoboda a spravedlnost (bez nich mír jaksi ztrácí smysl) - zaslepený pacifismus je nebezpečný.

Také pod dalším otevřeným dopisem pro kancléře Scholze (57 osobností) jsou tisíce podpisů, opět jde o prominentní osobnosti z kultury, politiky, společenského života, mj. jde i o nositelku Nobelovy ceny za literaturu Hertu Müllerovou (německy píšící spisovatelka rumunského původu): tyto osobnosti ale zastávají názor, že obranyschopnost Ukrajiny je nezbytné posílit a naopak je potřeba Rusko oslabit. Externí autor na FAZ.net pak dodává na adresu iniciátorů prvního dopisu kancléři, který prakticky vybízí Ukrajinu ke kapitulaci, že tím vlastně požadují jen větší utrpení a ještě více obětí. 

Putin dostatečně ukázal, co je jeho cílem; už tu nejde o ochranu rusky mluvící menšiny, jde o zničení Ukrajiny. Hrozby jadernou válkou se staly součástí ruské psychologické války; riziko nukleární války nelze odvrátit ústupky vůči Kremlu, protože ústupky povzbudí Kreml k dalším vojenským dobrodružstvím. Dostatek informací - na Ukrajině stále jsou novináři z různých zemí, zcela nezávislí na politice kohokoliv - umožňuje vidět rozdíly v tom, co je ofenzíva, co je defenzíva, koncentrování ruských sil, bombardování civilního obyvatelstva, ničení infrastruktury.

Švédská televize www.svt.se se věnuje hrozbě ruských kybernetických útoků ve Švédsku v době, kdy země diskutuje o svém členství v NATO; shodou okolností tu experti zmiňují, že ruské kyber-útoky ničily Ukrajinu již v minulosti, např. v r. 2016 - útoky na podnikatele, banky, extrémní útok na elektrickou síť, což přineslo výpadek proudu pro 250 000 lidí. 

Švédsko se chce inspirovat estonským modelem, kde byla po masivních útocích v r. 2007 zřízena kybernetická "domácí" obrana; vedle armádních a dalších profesionálních sil se zapojilo více  civilistů (IT pracovníci aj.). Podobnou důkladnější připravenost by mělo vybudovat i Švédsko (obavy z manipulace při rozhodování o NATO aj.). Vč. větších znalostí řadových občanů - těm se dnes radí mít doma pro jistotu aspoň 2000 SEK v hotovosti (kdyby náhodou vznikl problém s bankami).

www.20min.ch: Americký vojenský expert M. Ryan - Při absenci ruských vojenských úspěchů je stále pravděpodobnější, že Ukrajina vrátí úder, to by dostalo Rusko do problémů. Na východě, v oblasti Charkova, Doněcka jsou ruská vojska konfrontována s velkým odporem; se zesílenými dodávkami zbraní lze očekávat, že ukrajinská vojska Rusy obsazená území dobydou zpět; vyhnání ruských sil z Doněcka je myslitelné. 

Možnou reakcí ruského prezidenta V. Putina by mohlo být užití biologických, chemických nebo jaderných zbraní. Na druhou stranu, selhávání Ruska může přinést to, že se Čína odvrátí od své role jeho spojence. 

Paralelně se zahraniční média zabývají standardními záležitostmi, jež zajímají občany té které země. Berliner Zeitung: Svaz berlínsko-brandenburgských bytových společností (BBV) dává německým politikům za vzor Švýcarsko, kde se omezují bytové prostory "na hlavu" členů rodiny. Na jednu stranu si lidé (v SRN) stěžují na nedostatek bytů, na druhou stranu se plýtvá. Členové BBV zastupující přes milión obyvatel podporují, aby se i v německém nájemním právu objevily paragrafy, jež využívají ve Švýcarsku bytová družstva. Např. 4pokojový byt musí být obsazen aspoň 3 osobami; pokud např. dítě v dospělosti domov opustí, rodině je nabídnut menší byt nebo za byt platí více (za nadbytečnou prostoru). 

www.orf.at: Rakousko podporuje 6. sankční balíček EU proti Rusku. 

Při rakouském parlamentu funguje "ombudsmanská rada" (3 členové za různé politické strany), která předložila výroční zprávu za loňský rok: stížnosti občanů vzrostly o 32 % - bylo jich přes 23 600. Hlavně si lidé stěžovali na covid-opatření, dominujícími oblasti byly sociální péče a zdravotnictví, ale také vnitřní bezpečnost nebo justice. 

Moje pozn. na okraj článku Pavla B. Reichla: Na rozdíl od autora se domnívám, že s p. Putinem nelze zasednout k jednacímu stolu, Kreml by měl nalézt jedince, který nemá ruce poskvrněné krví; a o čem vůbec jednat? Jedině o totálním stažení ruských vojsk z území cizího státu. S tím, že i Krym patří nezávislé Ukrajině. Na porušování tzv. minských dohod proruskými separatisty upozornili už i předchozí představitelé Ukrajiny, nynější prezident Zelenskyj tento problém zdědil. Kořistnictví cizích území - to se praktikovalo ve středověku, ve 20. století tomu propadnul Hitler a Stalin mu k tomu na začátku hodně pomohl. Hlavním problémem je diagnóza sociopatie - takový jedinec vnímá řeči o mezinárodním právu, ženevských či haagských konvencích jako slabinu "komických" demokratů. Proto se osobně přikláním k titulku na FAZ.net: Putin rozumí jen tvrdé řeči.

 

Štítky článku: společnost

prestiž 1: -1,25 přečteno 325×

10 Hodnotit článek 1

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Ústupky Putina nezarazí

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)
garik:
To je zase nesmyslů .Co je špatného na neutralitě , denacifikaci , demiltarizaci pro Ukrajinu ?

V interní diskusi je 1 příspěvků | poslední příspěvek 5. 5. 2022 8:04 || Diskutovat

Facebook diskuse