Necenzurujeme.cz

Západ 2017

Jaký bude osud Západu v roce 2017? Přinese prosperitu, klid a mír, nebo krizi, úpadek a válku?

Ptejme se na dvě věci: Může dojít k depolarizaci? Může se osa konfliktu otočit jiným směrem?

K depolarizaci je nutné uvolnit napětí s Ruskem a zmírnit teroristické, kriminální a sociální dopady imigrační krize. Ty dvě věci vzájemně nesouvisí, jedna neodporuje ani nepodporuje druhou. Zmírnění napětí mezi EU a Ruskem je komplikovaná věc, a jeho důsledkem by byl růst napětí mezi Tureckem, arabskými zeměmi a Čínou na jedné straně a Západem na druhé. Je vysoce nepravděpodobné, že dojde ke zmírnění negativních dopadů imigrace, není tu vlastně žádný mechanismus, jak by k tomu mohlo dojít. Depolarizace je tedy spíše nepravděpodobná, naopak vše nasvědčuje další eskalaci.

Osa konfliktu dnes vede mezi elitami (neomarxisty, socialisty, progresivisty a jak všelijak jim chceme říkat) a individuální svobodu vyznávající opozicí. Během jednoho roku s ní nemůže nijak významně pohnout nic. I kdyby došlo k významné ekonomické krizi, jen to zesílí stávající konflikt, nijak to nezmění rozdělení stran. Vojenský střet menšího rozsahu mimo hranice Západu nemá prakticky na nic vliv, válka, zasahující přímo i část Západu by udělala totéž, co ekonomická krize - jen by zesílila nenávist mezi současnými tábory.

Trend posledních dvou let je jasně daný - je jím stupňování rozporů, zvyšování napětí, shromažďování energie, růst síly opozice. Neomarxisté sice pomalu, ale zato stále ztrácejí svá postavení. Maďarsko, Polsko, Slovensko, Británie, USA, Rumunsko, a další budou dříve či později následovat. Nikde tam, kde došlo k jejich odstavení od moci, se kyvadlo ještě ani vzdáleně nezačalo pohybovat zpět, a v nejbližších letech se nic takového ani nedá očekávat.

V roce 2017 budeme pokračovat dál stejným směrem. Neomarxismus bude stále dílčími kroky zatlačován, opozice si přičte několik dalších vítězství. Konflikt bude veden stále silnějšími prostředky, s oboustrannou touhou po konečném rozhodnutí. Jak se bude postupně karta obracet ve prospěch dnešní opozice, proces se bude dál urychlovat. Jestli vyvrcholí už v příštím roce je těžko odhadnout, vyloučit to však nelze.

V České republice bude rok 2017 ve znamení parlamentních voleb a blížících se voleb prezidentských. V obou pravděpodobně drtivě zvítězí hnutí ANO Andreje Babiše. Nahrává tomu právě stále sílící konflikt, v němž je a nadále bude Babiš považován za pěst antiestablishmentových, frustrovaných voličů, vrženou do tváře elit. Může tomu ještě napomoci změna kurzu ANO, které by mohlo začít používat mírně antiimigrační a antineziskovkářskou rétoriku, což se ostatně už děje. Vzhledem k tomu, že levicové pozice se zřejmě pokusí neúspěšně obsadit ČSSD ve snaze o návrat k tradiční sociální agendě, nemá Andrej Babiš ani příliš na vybranou. V prezidentských volbách na začátku roku 2018 také zvítězí ANO, ať už s Milošem Zemanem nebo Martinem Stropnickým.

Opozice proti neomarxismu prodělala v minulých dvou letech tichý, obecně takřka nevnímaný, ale přesto zásadní přerod. Vytvořila to, co jí dříve tak zoufale chybělo - ucelený výklad světa, jednotící příběh o válce, jíž chce vybojovat..

Setba, zasazená v roce 2014, vzklíčila, vyrostla a dnes je z ní strom, o nějž se opozice zády spolehlivě opírá. Na sklonku roku 2016 proti sobě stojí dva vyrovnané tábory. Ten starý je mocensky pořád ještě silnější, avšak ideově upadající, tržící ránu za ranou, ztrácející vnější důvěryhodnost i pomalu rozežíraný zevnitř. Druhý tábor ukrajuje z moci prvního zemi za zemí, stále početnější, sebevědomější a sebejistější.

Příběh o boji svobody proti neomarxismu je příslovečnou prasklinou, nahlodávající pevný skleněný blok. Ten souboj má jen jedno vyústění. Rozhodne se už v příštím roce? Myslím, že ještě ne. Ale až se rozhodne, vím, jaké to rozhodnutí bude.

Štítky článku:

prestiž 1: 14,29 přečteno 527×

0 Hodnotit článek 7

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Západ 2017

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse