Necenzurujeme.cz

Trump, přímá demokracie a pád do Maelströmu

Petice, prý dosud největší v dějinách, vybízí americké volitele, aby nerespektovali vůli voličů a nehlasovali pro prezidenta Donalda Trumpa. Nekritizujte ji, jestli zároveň horujete pro odvolatelnost politiků. 

Vždy, když zastáncům odvolatelnosti politiků a přímé demokracie namítám, že výsledkem bude vír permanentních kampaní, odpovědí je mi hlavně jakési nezřetelné mumlání. Jak se opět ukazuje, právě k vyvolání pádu do politického Maelströmu by levicová část spektra tyto nástroje použila. Žádné rozhodnutí by nebylo konečné, každé by bylo stále zpochybňováno. Suverény by už nebyli voliči, ale aktivisté a média. Nerozhodovalo by se hlasováním, ale peticemi. Přesně tak, jak si lidé z "občanské společnosti", přejmenovaného starého levičáckého konceptu permanentní revoluce, přejí.

Paradoxem je, že často titíž lidé, kteří tolik o odvolatelnost politiků a podobné věci stojí, bývají zároveň zastánci volebních systémů, z nichž vycházejí silné vlády s rozsáhlým mandátem, bez nutnosti sestavovat kompromisní koalice. Schopnost obhajovat dvě vzájemně tak vylučující se věci svědčí o zásadním nepochopení základních mechanismů systému. Otevřeně řečeno, ti lidé ani vzdáleně nevědí, o čem mluví.

I když to zastánci přímé demokracie nikdy nepřiznají, jejich základní motivace má mnoho spojeného s uvažováním lidí z aktivistických spolků. Nevíru, nepochopení a odmítání řádu jako nejzákladnější hodnoty společnosti, na níž vše ostatní stojí, a popírání základní (a v ideálním světě jediné) úlohy politického systému, která právě v udržení řádu tkví. Zastánci přímé demokracie se, stejně jako levičácká mládež, domnívají, že politický systém slouží k jejich seberealizaci; k tomu, aby mohli zhmotnit své dětinské vize uspořádání veřejných věcí.

Představa, že politický systém by měl být něčím, co poskytne společnost vítězům na hraní, k tomu, aby prosazovali své představy, jak mají ostatní žít, je esencí všeho zla v politice. Uspořádání společnosti nemá ničemu takovému vycházet vstříc, právě naopak, má tomu všemi prostředky bránit. Úkolem systému je udržet řád; seberealizace je osobní věcí jedince. Kdo nechápe hodnotu řádu, koho nejímá existenciální děs z pádu do chaosu, je společnosti nebezpečný a nesmí být k jejímu vedení připuštěn.

Každý, kdo kritizuje petiční aktivity směřující k revizi voleb, a zároveň hlásá hesla přímé demokracie a odvolatelnosti politiků, by se měl vážně zamyslet. Má v hlavě zmatek.

----

Zdroj: Clintonovou místo Trumpa, žádá volitele největší online petice všech dob

Štítky článku:

prestiž 1: 16,02 přečteno 609×

0 Hodnotit článek 9

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Trump, přímá demokracie a pád do Maelströmu

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)
Michal Malý:
Nijak nezpochybňuji to, co píšete, ale moc prosím o dkaz a zdroj na tuto petici.

V interní diskusi je 1 příspěvků | poslední příspěvek 4. 12. 2016 21:31 || Diskutovat

Facebook diskuse