Necenzurujeme.cz

O tom, že je na čase zavřít školní jídelny a důchodce

A kdyby to náhodou neprošlo, pak se přímo nabízí ještě lepší řešení. Zbavit se všech důchodců. Nechat je vyhladovět a postupně vymřít. Však jsou stejně této společnosti k ničemu…..

Jen pro pořádek a pro méně chápavé. Úvod je samozřejmě sarkastická ironie a není myšlena vážně, ale je to prvotní reakce mé hlavy na článek, který tento týden vyšel na serveru iDNES a ve kterém se občanům sděluje, že platforma „Moje restaurace“, což je Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, si nechala zpracovat u agentury IPSOS, průzkum, který oslovil 110 seniorů a z nichž 21% přiznalo, že využívá cenově zvýhodněné obědy pro seniory a představte si, že polovina z těch 21% dokonce je tak drzá, že sáhne po obědu ze školní jídelny….

Článek si samozřejmě můžete dohledat, přečíst a sami si udělat názor na vše co se v něm píše.

Já se ještě na chviličku pozastavím nad názorem paní ředitelky školní jídelny z Plzně, která se podivuje a zároveň pohoršuje nad tím, že některé školní jídelny jsou schopny nabízet důchodcům jídlo od šedesáti do pětasedmdesáti korun, protože u nich v jídelně prodávají oběd včetně polévky za 83,- kč a mají čistý zisk a teď prosím o fanfáry, jednu korunu.

No, milá paní ředitelko, zřejmě je na čase, abyste se malilinko mrkla na Vaše ekonomické rozvahy a výpočty.

Zkusím Vám napovědět, Dejme tomu takový vepřový řízeček s vařeným bramborem a hovězím vývarem s nudlemi. Jelikož nepředpokládám, že stojíte ráno frontu v řeznictví, abyste koupila nějaké to kilečko masíčka pro Vaší jídelnu, ale máte stálého dodavatele, za stálé nákupní ceny, dovolím si odhadnout, že pak Vás čistě suroviny na výše uvedený oběd přijdou zhruba tak na, no dejme tomu že jsem něco maličko podcenil, na 19.- kč. Netuším jak dalece se Vám zvednou náklady na energie a zaměstnance, přičemž budu opět logicky vycházet z toho, že titéž zaměstnanci vaří i pro malé strávníky a tudíž spotřeba energií se zase tak radikálně nebude navyšovat, dovolím si tvrdit, že v rozdílu, od ceny surovin až po konečnou cenu při prodeji, což je ve Vašem případu

tedy 83,- korunek, který dělá bajoko 64 korunek na jednom strávníkovi, bude dostatek i na veškeré ostatní náklady, potřebné k přípravě takového oběda. Samozřejmě jsem si vědom, že jsou i mnohem dražší jídla, jako třeba hovězí svíčková nebo španělský ptáček, ale ani tam se v kombinaci s předpokládanou přílohou jako je třeba houskový knedlík a zeleninovou polévkou, těžko dostaneme nad 27 korun za porci. Na argumenty typu, že hovězí zadní je drahé, bych tu měl takový malý protiargumentíček v podobě ceny za zadní hovězí čtvrtku, kde je cena přibližně okolo 110 korun za kilo. Z čehož nám dále vyplývá, že pokud byste nedej Bože snad nakupovala zadní za více jak dvě stovky, jako to třeba musí dělat naši důchodci a nejen oni, pak by se samozřejmě cena oběda vyšplhala o nějakých sedm osm korun výše. Ale i kdybychom připustili tuto možnost, i tak se mi zdá výnos, z jednoho oběda pro důchodce, ve výši 48 korun celkem slušným...

A když si k tomu všemu ještě připomeneme třeba rýžový nákyp, kynuté ovocné knedlíky a nebo vepřová játra na cibulce, pak se nám na to kouká ještě mnohem zajímavěji, že?

No, ponechme paní ředitelku světu čísel a ještě předtím než se zbavíme těch ošklivých důchodců, se na moment zastavme v tom gastronomickém světě.

Nebudu se tady rozepisovat o tom, že spousta, ale opravdu spousta z nich obírá na daních tento stát o nehorázné, ale skutečně nehorázné částky, včetně černých výplat, kde propisují, za tichého souhlasu zaměstnanců, skutečně jen minimální mzdy a jsou tak dobrosrdeční, že třeba servírkám a číšníkům platí až astronomické částky, jako je třeba 66 korun na hodinu a argumentují tím, že si vydělají na dýškách ještě další peníze a tváří se u toho jakoby jim ty dýška dávali oni sami ze svého, ale podívám se maličko na cenovou politiku některých z nich..

Hrubě jsme si načrtli cenu obědu ve školní jídelně. O to více je smutnější pohled na konečnou cenu takového jídla v jídelním lístku. Ono víte, prodávat smažený řízek s bramborem a vývarem, těsně pod hranicí stovky a tvářit se přitom, že z toho asi co nejdříve zkrachuji, to je asi stejně tak důvěryhodné jako náhled paní Šojdrové na adopci syrských sirotků…

Ne, nepřísluší mi hodnotit cenovou politiku jiných. Stejně tak je věcí každého majitele, nebo provozovatele, za kolik bude prodávat, ale musím se ozvat ve chvíli, kdy někdo vědomě a veřejně lže a ještě si jako argument vybere tu nejslabší část naší společnosti.

Třeba je někomu těžko pochopitelné, že zatímco si válí šunky někde u moře, se důchodce hrbí u okénka ve školní jídelně, a připravuje ho tím o dvacetikorunový zisk.. No a pak tedy začneme, v slabších sociálních vrstvách, hledat příčiny zla. Stejně tak se těžko věří tomu, že když já si u toho moře mohu dopřát pivečko za pět Euro, že by ten zpropadený důchodce neměl na limonádku, v mém milovaném podniku, za čtyřicet…

Víte, někdy mi ten svět nepřipadá jako, že se pomalu žene k šílenství, ale prostě tak, jako, že už se dávno zbláznil..

Vyhnali jsme z hospod kuřáky a tak teď, jelikož o tom, že za finančním propadem stojí právě tento dementní zákon, není moderní mluvit, musíme najít viníky tohoto propadáku.

A takový důchodce se prostě hodí. Včetně těch šílenců, kteří mu prodávají jídlo za sedmdesát korun…

Já nevím. Budou ty plánované zákazy pro školní jídelny stačit? Co kdyby se ještě navrhlo, aby se zakázalo vařit v domovech pro seniory a nemocnicích? Na každém pokoji se přece vždycky najde nějaký jedinec, který může tzv. ležáky, do restaurace dotlačit nebo donést. To by bylo panečku nádherné..Však si to představte jak by byly ty naše hospůdky narvané a jak by se těm našim hospodskejm začalo náramně dařit.. Možná bychom důchodcům pak ještě po čase mohli zakázat používat WC, protože by se zjistilo, že mají velkou spotřebu papíru a i to spláchnutí pěkně leze do peněz…

No a pak už by jenom stačilo zavřít ty školní jídelny a posílat do restaurací i školáky. No co je na tom asi tak špatného? Když můžou důchodci, proč by nemohly děti? Ale těm bych tedy raději povolil ty záchody, však asi tušíte proč… No, povolil, ale papír si budou ti uličníci nosit svůj…

O kousek výše jsem napsal, že nepociťuji právo a ani chutě někomu brblat do jejich cenové politiky. Ale právo se rozhodnout kam se vydám na oběd nebo večeři, mi prostě taky nikdo upírat nesmí. Stejně jako druhým, prodávat jídla za přijatelnou cenu. Alespoň tedy pro ty sociálně slabší občany, kteří se díky svému pokročilému věku již nemohou nechat někde zaměstnat nebo pracovat.

Nikdo taky nenutí restaurace účtovat za oběd stovku. Můžou i oni důchodce přilákat na oběd za sedmdesát kaček. Můj selský rozum mi našeptává, že zisk tří pětek je pořád zisk a je to o tři pětky víc, než kdybych měl prázdnou židli. A pak je ještě možnost, že si třeba důchodce dopřeje i tu limonádku za čtyřicet a nebo štrůdlíček za šedesát… To je každého věc, každý podniká většinou sám za sebe, ale je potřeba si vždy uvědomit, že aby se důchodce, s důchodem okolo sedmi tisíc měsíčně, mohl stravovat v restauraci, musel by alespoň jednou ročně někde zamordovat pošťačku a sebrat jí její brašnu ve které by tušil nějaké peníze, a nebo vyloupit banku..

A na závěr Vám na sebe prozradím ještě jednu věc. Než bych šel na svíčkovou ze zadního za tři kila do sebelepší restaurace, tak bych si raději s nějakým důchodcem klidně skočil do školní jídelny..

A když tu možnost zakážou? Pak na tu za tři kila stejně nepůjdu. A myslím, že necelých třicet let strávených v gastronomii, mě v tom plně podpoří.

Dřív jsem byl taky takový hovado, že jsem věřil, že když mi někdo nabízí něco za trojnásobek běžné ceny, že to musí být setsakramentsky skvělé a lepší, ale dnes už prostě vím, že všude je chleba o dvou kůrkách..

A nejen provozovatelé hospod a restaurací, by si měli uvědomit, že jednou se taky dostanou do seniorského věku a pak se klidně může stát, že budou řešit otázku, kam se za šedesát korun zajít najíst.. A pokud nebudou chtít, aby jim někdo ukázal fakáče namísto takového obědu, musí ho dnes oni sami přestat druhým ukazovat...

Přeji všem krásný zbytek víkendu..

 

https://ekonomika.idnes.cz/restaurace-jidelny-duchodci-utraty-obedy-f1b-/ekonomika.aspx?c=A180926_092554_ekonomika_fih 

Štítky článku:

prestiž 1: 17,69 přečteno 276×

0 Hodnotit článek 13

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

O tom, že je na čase zavřít školní jídelny a důchodce

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse