Necenzurujeme.cz

O vážených „umělcích“ dnešního světa

Asi to taky znáte. Vnímáte svět okolo sebe a narazíte na něco, co Vám nejde pod fousy, ale připadá Vám to tak moc triviální a nesmyslné, že si řeknete, že to nestojí ani za trošku Vaší pozornosti.

Stejně tak jsem to měl i já, když jsem prvně narazil na informaci, že do hlavní role v nově připravovaném válečném filmu o evropské historii byl obsazen herec tmavé pleti. Říkal jsem si, je to jen film a každému normálně uvažujícímu člověku to prostě přijde absurdní a spíše se nad tím pousměje a přijme to jako nevydařený pokus a novátorství ve filmografii.

Jenže. On nám ten pokus začíná maličko přerůstat přes hlavu. Najednou se mění obsazování rolí už i v pohádkách, historicky faktických filmech a dokonce i válečných.

Kdo mě zná ví, že miluji herce tmavé pleti. Will Smith, Denzel Washington, Morgan Freeman, nezapomenutelná je i role Samuela L. Jacksona v Pulp Fiction, a abych nebyl označen za sexistu musím přidat i Halle Berryovou a nebo Queen Latifah. Tito herci se pokaždé zhostili svých rolí tak dobře, že si nedokážu ten konkrétní film bez nich opravdu představit a přiznávám se, že se mi na ně vždy strašně pěkně kouká. Jsou to profíci každým coulem a ještě jsem je snad nikdy neviděl hrát v nějakém vyloženém propadáku..

Ale není možné ani z kulturního či historického hlediska, aby ztvárňovali role zcela nesmyslné a s historií se naprosto neslučitelné. Asi nikdo z nás by si nevzpomněl na jedinou roli v nějakém velkofilmu pojednávajícím o konkrétní a historicky podložené události, kde by černocha hrál běloch nebo Asiat. Asi by to hodně pokroutilo divákův pohled, asi by se film vůbec nesetkal s pochopením a kladným ohlasem publika a kritiků.

A tak se ptám, proč mají dnes někteří „umělci“ potřebu uměle překrucovat historii? Jak by reagovala černošská komunita, kdyby v nějakém filmu zahrál roli Louise Armstronga bílý herec? Myslíte, že by jim to přišlo zábavné a umělecké? A pojďme ještě dál, co třeba Martin Luther King v podání bílého herce? To by byl masakr, to by bylo demonstrací, to by se panečku děly věci, dokážete si to vůbec představit? Já naprosto perfektně…

A tak zbývá otázka, proč se některá hovada pokouší měnit skutečnou historii a proč se snaží třeba i v pohádkách pokřivovat její význam? Cožpak skutečně nechápou, že nikdo, ale opravdu nikdo normální, prostě nemůže přijmout, když se v roli španělského krále nebo britské princezny, objeví herci tmavé pleti. Ne, nemá to co dělat s rasizmem, to snak chápou i ty děti ve školce. Pokud se prezentuje historie, musí se prostě prezentovat jako historie a popisovat přesně to co se událo. Samozřejmě tedy pokud se nejedná o předem avizovaný komediální pohled režiséra a scenáristy do nedávné historie.

Takže co s tím? Já jsme dnes již přesvědčen, že se ve velmi brzké době může objevit umělec, který do role Hitlera obsadí židovského herce nebo roli Marie Terezie převezme černošská herečka. Ale to přece nejde, přece nemůžete manipulovat lidmi, nemůžete obsazovat do rolí vyloženě bílých historických postav, barevné herce. Nejen proto, že to vyzní nesmyslně, ale hlavně z historického pohledu, slušnosti a přijmutí své vlastní historie.

Každý „umělec“ si přece musí uvědomit, že je výrazem neslušnosti a pohrdání k naší historii obsazovat do faktických rolí černochy. A opět tady nejde o nějaký rasizmus, ale o úctu a respekt.

Jak by asi mohl hrát Jana Lucemburského černoch? Cožpak si nikdo neuvědomuje, že v této době, kdy Evropané prolévali evropskou půdu vlastní krví, tak černoši skotačili kolem táborových ohňů a naprosto žádným způsobem se nepodíleli na Evropě jakou ji známe a jakou ji milujeme?

Respekt a ochotu přijímat věci tak jak se staly, prostě nemůže změnit zvrácený filmař nebo nesoudný herec. Pokud chce někdo přepisovat historii a nesmyslně podsouvat demagogické nápady, pak by si měl být vědom toho, že reakce publika se může velmi snadno otočit proti jeho původnímu záměru..

A nebo snad právě o tohle jim jde? Je jejich cílem vyvolávat rasovou nenávist?

Štítky článku:

prestiž 1: 18,77 přečteno 237×

0 Hodnotit článek 15

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

O vážených „umělcích“ dnešního světa

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse