Necenzurujeme.cz

Bojkot Ruska a nebo spíše pohrdání fanoušky?

Koukám se na biatlonové závody z ruského Ťumeně a mám jako český biatlonový fanoušek v puse hořkou pachuť..

Kdo mě zná, ví, že jsem vždy odsuzoval jakýkoliv pokus o podvádění v jakémkoliv sportu. Nevím, zda na OH v Soči skutečně bylo vše tak jak nám předložila média, nicméně jsem nikde nezaznamenal, že by se některý z diskvalifikovaných sportovců pokusil nějak obhajovat či dokonce soudit o odebranou medaili. Takže to nejspíše bude pravda.

Stalo se. Je to nepříjemné, odsouzeníhodné. Ale tím by to asi tak mělo pro ostatní sportovce končit.

Nicméně biatlon se stal v posledních letech jakýmsi zimním fenoménem a tak se jeho některé superhvězdy rozhodli, že dají najevo svůj nesouhlas i veřejně.

Třeba takový excelentní borec, jakým bezesporu je, Martin Fourcade, nejen ostře Rusy kritizoval a při dekorování vítězů jim odmítl podat ruku, ale neváhal při štafetovém závodě třeba i ruskou štafetu zbrzdit při předávce tím, že Rusovi přišlápl lyži. A já to vnímal jako gesto právě tohoto francouzského borce a říkal jsem si, že je to jeho výsadní právo.

Postupně se proti ruským dopujícím sportovcům začalo vymezovat více a více sportovců z různých částí světa. Ale vše to bylo jen v rovině osobní a nebo ve formě protestů na mezinárodní biatlonové unii, která tyto spory řešila.

Pak nastalo jakési období klidu a přišla olympiáda 2018. Asi každý a nejen sportovní fanoušek ví, že mnohým sportovcům z Ruska byl start zakázán. Byli mezi nimi i biatlonoví reprezentanti..

OK. I v tomto případě asi bylo rozhodnuto správně, i když třeba v případě Antona Šipulina si tím nejsem tak docela jist.

Ale pomyslné spravedlnosti bylo učiněno zadost a tím by to pro mě mohlo skončit a myslel jsem tak nějak i pro všechny ostatní. Zkrátka jsem se domníval, že tyto podvody s dopingem už zase budou řešit antidopingové kontroly a příslušné organizace.

Chyba lávky. V USA se dalo pár chytrých hlav dohromady a rozhodlo se opět uchýlit k politickým krokům zasahujícím do sportu. Ostatně jako nejednou předtím, že?

No a k Američanům se přidala postupně Kanada, Ukrajina a ? A naše reprezentace. Naprosto nepochopitelné rozhodnutí, rozhodnutí neuvážené a vysmívající se všem českým fanouškům.

Kdyby zástupce svazu a nebo některý z trenérů předstoupil před novináře a řekl třeba: „Máme toho plné zuby a do Ruska nepojedeme protože jsme unavení a sezóna byla dlouhá a žádné výsledky už stejně neočekáváme“, myslím si, že bych tento článek vůbec neměl chuť napsat a chápal bych to naprosto zcela..

Ale podpořit tak nesmyslné gesto, gesto navíc namířené na nevinné ruské fanoušky. Kteří se stejně jako v jiných destinacích na závody maximálně těšili a nezaslouží si být vtahováni do politické hry.

Není Rus jako Rus.. A nebo to v tomto případě neplatí? A co tedy ti uprchlíci? Nemyslím teď ty co skutečně prchají před válkou, ale ty, kteří sem přichází rozsévat zlo a smrt.. Máme tedy i na ně pohlížet na všechny stejně?? Uprchlík jako uprchlík? Chcete-li imigrant jako imigrant?

Politika prostě do sportu nepatří. Však kolik o tom ví třeba našich bývalých reprezentantů, že?

A už je to tady zase. Ptám se proč?

A taky se ptám proč nebojkotovali tyto závody třeba Fourcade a Norové? Proč ? Je to snadné, protože tam jde o body do světového poháru, jde o malé i velké poháry a o nemalé finanční prémie..

A opět se vrátím k francouzskému superborci. Ono je jedna věc někomu přišlápnout lyži a druhá oželet vítězství ve světovém poháru. Francouz si toto plně uvědomuje a ví, že by mu jeho fanoušci určitě neodpustili, kdyby přenechal první místo Norům bez boje. A to ať už jsou ideály a čisté sportovní duše jakékoliv. Reprezentant reprezentuje. Nejen sám sebe, ale i svou vlast a své fanoušky, své občany..

Tohle si zřejmě český realizační tým a čeští reprezentanti neuvědomují. Vždy jsem je všude chválil za jejich skromné vystupování, za jejich přímost a ochotu hledat chyby sami v sobě. Ale to už teď neplatí. Pro mě po mnoha letech biatlon skončil. Už se nebudu netrpělivě těšit na zimu a první start v sezóně. Už jsou mi ti naši borci tak nějak ukradení. Já je chtěl vidět bojovat až do konce, chtěl jsem, aby nás přesvědčili, že neúspěšná sezóna se nebude opakovat. A oni namísto toho nesmyslně bojkotují něco co si bojkot nezaslouží.

Někteří trenéři a reprezentanti končí a toto byl asi jejich poslední vzkaz.

Něco ve smyslu: vyližte si naši milí fanoušci…..

A já jen doufám, že si dodatečně všichni uvědomují, že z nich nejsou bojovníci za čistotu sportu jak by se mohlo na první pohled zdát, ale obyčejní šašci, kteří nepodpořili dobrou věc, ale cestu do pekel...

Štítky článku:

prestiž 1: 42,78 přečteno 926×

2 Hodnotit článek 62

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Bojkot Ruska a nebo spíše pohrdání fanoušky?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse