Necenzurujeme.cz

Johntový osvěžující kokteil? Populismus a marný boj o voliče.

VV se díky populistickým slibům, díky tomu, že mnoho voličů hledalo pravicovou stranu a za takovou VV mylně považovalo, dostaly do Parlamentu i Vlády

Výkonný místopředseda Věcí veřejných Jaroslav Škárka varuje před posunem strany doleva – vždyť ale VV vlevo, nebo minimálně v politickém středu jsou od samého začátku (!!!)

VV brojily proti politickým dinosaurům a přitom se jimi možná jejich představitelé stali rychleji, než kdokoli jiný. VV brojily proti korupci, ale přitom media skloňovala podezření z provázání soukromého sektoru s politikou i v jejich případě. S hořkým úsměvem jsme mohli sledovat změny prohlášení, slibů a hesel, která jsme vídali před volbami.

Prý to není tak jednoduché. Nebo to nejde. Nebo potřebujeme další měsíc dva hájení, protože jsme chtěli vnitro, ale nezjistili jsme si předem, co to obnáší a že vnitro není jen policie. Bojujeme proti korupci, přestože v tomto státě máme nezávislé policejní sbory a soudy? Populismus, populismus, populismus.

Předvolební sliby VV splaskly jako mýdlová bublina, mnohem rychleji, než by si kdo myslel. Už před volbami jsem v blogu poukazoval na nereálný populismus jejich slibů a i na to, že VV jsou zde jako parlamentní partaj jen na jedno jediné volební období. Nechci se tu pouštět do úvah, kdo a proč tuto stranu financoval a proč chtěla hlavně ministerstvo vnitra. Ani nechci přemýšlet nad tím, kdo by mezi policisty vyhrál anonymní anketu o antiministra vnitra. Jsem jen rád, že těm, kdo ve volbách mylně VV považovali VV za pravicovou stranu tato partaj nevdávno sdělila, že je stranou středovou.

VV si stěžují, že se vyčerpaly podporou koalice (nikde jsem ji nezaregistroval, nátlaky na koalici při sestavování Vlády však ano) a chtějí teď její podporu. Je snad volič nesvéprávný aby mu koalice musela radit, že VV jsou vlastně fajn a že by je měl podporovat?

Věci veřejné tvrvají na tom, aby se dodržoval protikorupční program. Je tedy politická předvolební deklarace a následně koaliční dohoda nadřazena policii a justici? Nemá snad policie a justice dostatek legislativních prostředků aby korupci byla schopna řešit? Nebo chtějí snad VV „naznačit“ že řešení korupce bylo dodnes neřešeno díky korupci? To snad ne.......

Kolik bylo v mediích probíráno údajných korupočních afér? Několik desítek – dálnice, mýtné, stihačky, obrněné transportéry...... vyšetřilo se něco? Nic! A VV si myslí, že si dnes volič sedne na zadek a bude je podporovat jen díky jejich proklamacím? Proč by to dělal? Nic se totiž neznění.

VV očividně z paniky ze ztráty preferencí a po totálním krachu v komunílních volbách zase slibují a oslovují nejen střední třídu – boj proti korupci, DPH místo 20% zase 19 %. Odmítání školného na VŠ v rozporu s koaliční smlouvou. Na jedné straně chtějí snižovat dopady reforem na střední třídu, ale přitom na druhé straně odmítají snížení sociálních dávek (kdy živnostníci díky jejich výši těžko mohou přijmout dalšího zaměstnance) a navrhují více zdanit lidi s vyššími příjmy. Opět způsob jak získat levicové voliče. CEN363e16_Jo4.jpgA po „neklidu“ mezi policisty zase heslo, že je jim třeba přidat (tím nechci říct, že berou hodně, naopak). To, aby se v rámci „úspor“ zavírala na policejních odděleních teplá voda nebo topení, aby policisté neměli nezbytné vybavení nebo benzin na nutné výjezdy, aby neměli podmínky pro svoji práci – takovou situaci považuji za alarmující a nebezpečnou. Nebo se změní předpisy a při nehodě či závažné události vyžadující policejní zásah bude účastník nehody nebo svědek povinen taxíkem dojet s kanistrem benzinu na nejbližší policejní služebnu?

Po oslovení levičových voličů následuje hned atak na voliče zelených – omezení těžby uhlí (budeme svítit petrolejkama), snižování závislosti na fosilních palivech, podpora bezpečných jaderných technologií, stanovení závazného tempa snižování emisí skleníkových plynů (a co předpisy EU?) a fakticky znemožnit vyvlastnění kvůli těžbě uhlí. Bránit pokusům o těžbu černého uhlí na Frenštátsku (není nad „levné“ brikety z Německa).

Tak nám to nějak VV vzaly šmahem napříč politickým spektrem voličstva, ale myslím, že komunální volby jasně ukázaly, co si volič myslí o Johntově elixíru.

Voliče zajímá to, jak se mu daří, jaké má daně, z čeho uživí a oblékne děti, jaký má plat a pak toho, komu to dochází, zda jej neohrožuje rostoucí zadlužování státu, katastrofální stav zdravotnictví a školství. Ale korupce? '(Pseudo)ekologie, těžbu uhlí? ….. Koho to dnes bere?

Ano přijít se smysluplným a realizovatelným řešením (a začít je prosazovat a realizovat), jak opravdu zastavit zadlužování této země na straně jedné a zvýšit příjmy státního rozpočtu bez likvidace daňových poplatníků na straně druhé, jak řešit krizi ve zdravotnictví, školství.... to by byla jiná, pak by ty preference možná i rostly.

Ale nejsem si jist, kolik lidí chce Johntův nápoj ochutnat, je totiž plný bublinek populsmu stejně, jako v předvolební kampani.

 

Hezké, klidné a nepopulistické svátky všem :-)

Štítky článku:

prestiž 1: 83,55 přečteno 11 779×

0 Hodnotit článek 450

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Johntový osvěžující kokteil? Populismus a marný boj o voliče.

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse