Necenzurujeme.cz

Pár postřehů a názorů mladého extremisty z dění v Praze dne 17..listopadu 2015.

Na úvod snad poznámka, že svým skutečným věkem už mladý dávno nejsem, ale z důvodů, které jsem popsal ve svém posledním blogu , se teď tak budu označovat. A také jsem slíbil, že své dojmy sem sem na blog dám, což tímto činím.

Když už jsem zvedl zadek a vyrazil do Prahy a na Albertov, okořenil jsem si svůj výlet setkáním několika obdobně smýšlejících lidiček v hospůdce ještě před začátkem akce. Nutno podotknou, že až na výjimky jsme se až okamžiku vstupu do lokálu znali pouze virtuálně a bylo velmi zajímavé zjistit kdo, že se za kterým nickem skrývá. (Pinku díky za tento počin).

Hospoda byl kousek od Albertova a tedy docela plná, k polednímu občerstvení ji využila nejen naše skupinka ale například i policisté, kteří tam měli co dělat služebně. Také tam seděla skupinka, která svým věkem, výbavou a jednáním dávala najevo, že patří do jiného, řekněme slunečnějšího spektra potenciálních účastníků. Když šli ven kouřit, kamarád je vyfotil – a vzápětí přišla reakce. Jedna ze slečen se vrhla ke skupině policistů odcházejících právě z hospody a žalovala, po krátkém jednání bylo dohodnuto, že fotka bude vymazána. Proč to všechno? Nevím, ale mohu se jen domnívat, že s účastí mnohých slunčat na demonstracích to může být trochu jinak, než že tam chodí z přesvědčení, naopak může být pravdou, že jsou někým naverbováni a pak logicky nestojí (třeba) o to aby byli někde zaznamenání, a následně by (třeba) od svým předků mohli dostat výchovných pár facek. Ale může to být jen můj osobní dojem.

Pokud už jsme vyrazili přímo na Albertov, cesta i vstup neprosto bez problémů nebo dokonce nějakých prohlídek, ale je fakt že jsme přišli pár minut před začátkem a neměli jsme šanci se dostat do nějaké těsné blízkosti řečniště. Mám-li hodnotit účastníky, pak si troufnu tvrdit, že převažovala střední až starší generace – tedy mladí radikálové ve věku od řekněme čtyřiceti až padesáti let výše.

Samotný průběh byl relativně v poklidu. S ohledem na to že prezidenta přišlo podpořit dost lidí, jimž je blízká filozofie Bloku proti islámu ( znovu zdůrazňuji prezident se nezúčastnil akce BPI ale právě naopak, že BPI přišlo podpořit prezidenta , což považuji za velmi významný rozdíl v pohledu na celou akci) , pak celkem logicky byla na pořadu dne i tato problematika, ale nemyslím že by to nějak narušilo celkový záměr akce – tedy uctění památky studentských akcí v roce 1939 a 1989. Samotný projev prezidenta považuji za velmi rozumný a akci přiměřený. Zajímavý postřeh – v době kdy prezident požádal o uctění památky obětí minulosti i současnosti minutou ticha, tak se pár zoufalců někde vzadu rozhodlo řvát „ Ať žije Havel!“. Osobně se nebojím říci že Havla si dodnes vážím více než Zemana, ale řvát toto do minuty ticha považuji za jednoznačnou provokaci. Pokud vím, tak ale po hubě nikdo nedostal.

Závěrem akce byla česká hymna – tady jeden postřeh, který jsem si potvrdil i v dalším průběhu dne. Velmi nemile mne překvapilo, kolik z účastníků mužského pohlaví se při hymně neobtěžovalo sejmout svou pokrývku hlavy – dá se přitom konstatovat, že počet nesmeknutých čepic a klobouků stoupal v nepřímé úměře k věku účastníků. Po ukončení akce se demonstrace v klidu rozpustila, při odchodu jsem v zadní části davu zaznamenal pár diskuzních kroužků mezi příznivci a nepříznivci prezidenta, ale vše zůstalo ve verbální rovině. Celkově bych tedy celou akci na Albertově hodnotil jako klidnou, důstojnou a slušnou.

Při návratu jsem byl nucen jít jinudy, než jsem přišel, protože ulice poblíž botanické zahrady byla zahrazena policejním kordonem, za ním ž v dáli bylo vidět skupinu slunčat, která sem připochodovala bůh ví odkud a hlavně pozdě (možná úmyslně). Bezvýhradně schvaluji postup policie, tuto tlupu (jejich počet se na dálku dal odhadnout na dvě až tři stovky lidí) již na Albertov nepustit. Dle mého (i s ohledem na čas jejich příchodu) totiž evidentně totiž měli v úmyslu navézt se do zadní části davu účastníků „prezidentské“ akce a dělat problémy.

Tím pro mne ale 17 listopad v Parze ještě neskončil, Jako mnoho jiných jsem byl zvědavý a šel se podívat na Václavák, kde za účasti také pěkných tisíc lidí probíhal jiná demonstrace, dále jsem se prošel Prahou jako jeden z tisíců dalších účastníků protestního průvodu, zaslechl pár projevů na Náměstí republiky a na place u stanice Malostranská.

Mé dojmy z těchto akcí jsou smíšené – překvapilo mne (pozitivně) kolik lidí bylo ochotno dát najev svou nespokojenost se se současným děním, nezazanmaneal jsem nějaké vyslovené excesy ze strany účastníků. Nemile jsme vnímal jakousi hysterii a dryáčnictví rečníků na všech ostatních akcí. Mustr byl všude stejný – vypíchnutí problémů (tady nutno poznamenat že některé byly skutečně závažné – například poukázání na neskutečně tendenční informování naší veřejnosti (třeba) o některých událostech v Německu) a následná výzva ve smyslu „Chcete to?“ nebo „Tohle tady chcete?“ – no a dav poslušně zařval „NÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉ!“, pak zpravidla následovala výzva k odstoupení vlády, řev a další řečník.  Ani v jednom případě jsem neslyšel nějaký náznak politického či jiného programu té či oné skupiny. Zajímavé bylo že i na Václaváku se v určitém okamžiku objevila skupina příznivců a obhajovatelů imigrace, která se pokusila napochodovat „do zad“ probíhající akce – budiž řečeno, že ani v tomto případě policie nezaváhala a možnému konfliktu zabránila, když tuto skupinu prostě dál nepustila.

Průvod byl také zajímavý – evidentně vzbudil velkou pozornost přihlížejících, evidentně byl , co se počtu účastníků týče, impozantní. Výsledek poněkud degradovalo skandování hesel, které jsou na hraně, možná spíše za hranou. Ano „Čechy Čechům“ i „Nic než národ“  zaznělo nejednou, a i když se dá říci, že to bylo poměrně nepříjemné, tak to ale nepřevažovalo – řekl bych že nosnou myšlenkou bylo vyjádření  odmítavého postoje značné části veřejnost vůči islamismu a obav z možných následků vlny imigrantů do Evropy, v druhé vlně pak nespokojenost s konáním vlády naší i evropské k těmto problémům.

Na závěr pár slov k hodně medializovanému konci akce – tedy půtce před Strakovou akademií, to jsem sledoval z odstupu a domnívám se, že to bylo zcela zbytečné – jak ze strany organizátorů, kteří moc dobře věděli, že zde najdou pouze temná okna a prázdný barák, přesto tam lidi „nahnali“., tak ze strany policie, která možná reagovala až zbytečně důrazně a to hlavně v okamžiku kdy část účastníků „zavřela“ do relativně těsného prostoru. Ale pokusím se i tady být objektivní – zásah policie chápu a oceňuji, protože se opět jednalo o prevenci. Už potřetí totiž hrozil střet příznivců a odpůrců imigrace, protož z druhé strany připochodovala ke Strakovce slunečná opozice a mohlo dojít k maléru. Postoj policie chápu i z dalšího důvodu, v průvodu totiž evidentně byla i skupina, která s tímto vývojem počítala a dá se říci, že i doufala, že se obě party někde dostanou k sobě a budou se do sebe moci pustit pěstmi. S ohledem na to co už jsem napsal – tedy že skupina militantních příznivců imigrace se poměrně pružně až amébovitě přesunovala a vždy se vyskytovala tam, kde byl nějaký potenciál ke vzniku problému – musím konstatovat, že policie svou úlohu zvládla. Pro mne osobně potěšující je i to, že z drobných náznaků – úsměvů, reakcí konkrétních osob se dalo vysledovat, že policie je nakloněna spíše odpůrcům islámské imigrace než jejím příznivcům.  Pro důkaz se vrátím k příhodě s vyfocenou sluníčkářkou – ke cti pana policajta budiž řečeno, že stěžovatelce sice sdělil, že fotka byla vymazána, ale na vykonání aktu mazacího jaksi netrval.

Hezký den

Štítky článku:

prestiž 2: 13,17 přečteno 3 592×

0 Hodnotit článek 473

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Pár postřehů a názorů mladého extremisty z dění v Praze dne 17..listopadu 2015.

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse