Necenzurujeme.cz

Saudská Arábie – z pohledu člověka, který tam žil a pracoval

Před pár dny (01.02.2015) zde vyšel článek páně Josefa Zbořila „Saudská Arábie: Islámský genderový a náboženský aparteid“ v němž vyjádřil svůj názor na politické a náboženskou situaci v Saudské Arábii.

Nejsem odborník na arabský svět, sám jsem proto na tento text nereagoval, ale nedalo mi to, a odkaz na tento článek jsem poslal jedné dámě, o které vím, že několik let v nedávné době v Saudské Arábii žila a pracovala, a požádal ji o její názor. Některé její postřehy jsou velmi zajímavé a v rámci snahy o objektivní pohled na problematiku islámu, islamismu a také informovanosti o životě v muslimských zemích si dovolím sem umístit, případně stručně doplním nějaký svůj komentář.
Podotýkám, že samostatně tento text může působit poněkud neurovnaně, ale jde skutečně o přímou reakci na výše uvedený článek, proto doporučuji posuzovat vše v kontextu s textem páně Zbořila.

Poznámka - pro orientaci v textu – kurzívou jsou (minimálně textově upravené) názory paní, která má osobní zkušenost se Saudskou Arábií, běžným písmem je psán text můj.

Zajímavé ... uvedená fotka je y cesty do Mekky, - muslimského pountího místa, nikde jinde v Saudi sem podobné značky neviděla. Tedy se dá předpokládat, že je to myšleno tak, že dotyční nechtějí být rušeni na svatém místě, kde mají rozjímat, a být blíže k bohu. Přeci jenom, někteří zaplatí celé rodinné jmění, na to aby na toto místo mohli cestovat. A nejen ye Saudi. Naopak Saudi oficiálně neuděluje turistická víza, ale muslimové, kteří chtějí navštívit Mekku, mají do Saudi přístup povolen. I když je to neskutečně drahé.   ....  
A ještě trochu odjinud ... pokud třeba v Řecku člověk leze do kostela, tak se po něm chce aby dodržoval pravidla jako zahalená ramena a dlouhou sukni ... A Tibetští mnichové do chrámů taky moc cizinců nepouštějí, pokud vůbec - Takže osočovat někoho že nechce být rušen při náboženském rozjímání je ubohé. ale vysvětluj to někomu, kdo se chce jen po někom vozit.
Co se židů týká - pokud má někdo v cestovním pase razítko ze Saudi, tak ho nepustí do Izraele (a je jim úplně jedno co je ten dotyčný vyznává), ... Chudáci židé :) ... ale sympatie jsou vzájemné.

Zajímavý pohled – během svého pobytu v „Saudí“ mohla bez problémů cestovat po celém světě, ale za roh – do Izraele - ne.
 
Přestup na Islám mi nikdy nucen nebyl. Nikoho nezajímalo v co věřím, a pokud ano, tak jen že se optali,a pouhá nerozvitá odpověď jim stačila, žádný nátlak sem nezaznamenala.
 Co se knih týká, vše bylo striktnější před 20 lety. i před 10 lety. Ale král Abdullah (doporučuji kontrolu jména :) ) byl pro pokrokový, a snažil se o změny. Jen to jde pomalu. Aneb rychle se ani pes nevykadí.
 Průkaz totožnosti možná toto označení nese, ale co jsem tam byla, tak ho po mě nikdo nechtěl, a už vůbec neřešil jestli jsem Křesťan nebo Marťan. Co po mě chtěli, tak abych si schovala vlasy pod šátek na veřejnosti, a chodila v abáje. ale zpětně vzato, to je spíš pro osobní bezpečí než pro něco jiného. Tady se všichni ohánějí respektem pro kulturu. Dokud se respektovala Saudskou kulturu a pravidla, bylo vše v pohodě.

Tady bych podotkl, že v článku pana Zbořila jsou všechny odvolávky na období do ro 2007, popsané zkušenosti jsou z doby pozdější, i když také ne úplně čerstvé. Jednoznačně z toho ale vyplývá, že osobní zkušenost bývá jiná než zprostředkovaná a také to, že se buď situace v Saudí změnila, nebo má pan Zbořil informace, o nichž by se asi dalo s úspěchem pochybovat.
 
A pokud se lidí týká. Tak na blbce se dá narazit kdekoli. Škoda je, že blbci jsou více viditelní. Potkala jsem dost lidí, abych věděla, že i náš malý nárůdek si dokáže udělat ostudu i jinde. A naopak jsou mezi národem zlých Arabů lidé, kteří jsou normální a dá se s nimi mluvit. Házení všech do jednoho pytle mi přijde dost krátkozraké.
Tím netvrdím, že tam drsná pravidla nejsou. Ale pohled článku se mi zdá černobílý

K tomu snad není třeba něčeho dodávat.

Tolik tedy několik postřehů člověka, který má přímou a dost dlouhou zkušenost se životem v Saudské Arábii. Obrázek si, vážení čtenáři, můžete udělat sami.
Na závěr si dovolím podotknout, že přestože jsem jednoznačně na starě odpůrců imigrace muslimů do Evropy, snažím se, abych s vaničkou nevylil i dítě. Proto také naprosto souhlasím s tím, co paní napsala na závěr.

Ať si ten pán , co to psal nejdřív přečte historii, promluví si s pár lidmi, pobyde pár let v té či oné zemi a pak se do někoho naváží.

Hezký den

Štítky článku:

prestiž 1: 26,46 přečteno 2 601×

0 Hodnotit článek 23

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Saudská Arábie – z pohledu člověka, který tam žil a pracoval

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse