Necenzurujeme.cz

Jde vám o podstatu věci, či o to si vyřvat tu svoji pravdu?

    V Žatci se stalo to, co se stalo. Pak se na pietě, která rozhodně jako pieta nevypadala, také stalo, co se stalo. Na jednu stranu zatím ne zcela vypovídající videa a svědectví, na druhou stranu na video zadokumentovaná .....

    rasistická nenávist, volání po zabití, po vypálení restaurace.

    Ano, ze strany většinové společnosti zazněl pokřik do práce, do práce, do práce !, .. údajně pokřiky i jiné a rasistické, které jsem na videích nezaznamenal, ale přiznám se, že jsem nepátral. Na druhou stranu vůči většinové společnosti zazněly dosti sprosté pokřiky, hrozba zabitím, žhářstvím, nebudu soudit, které byly horší, protože podstata problému je jinde. První podstatnou věcí, na kterou se musím zeptat, je to, zda by bylo kolem věci tolik mediálního humbuku, pokud by po zásahu policie (což neznamená kvůli němu) zemřel člověk, který by nebyl členem menšinové společnosti.

    Problém ale vidím jinde, což jsem napsal v jedné diskusi a zde to zopakuji: Předně, vidím, že důvody, pro které jsem se stáhl z psaní blogů i zapojování do diskusí nejen že trvají, ale jsou ještě silnější. Nechci nijak bagatelizovat něčí smrt, ale píši v obecné rovině - něco se stalo a internet je plný těch, co ví, jak se to stalo, proč se to stalo, jak to proběhlo, kdo je viník. Diskuse jsou plné těch "co ví", samosoudců, kteří namísto, aby když už o věci píší, argumentovali, ale oni napadají osobu diskutéra klidně proto, že má pupínek na nose. Domnívám se, že vy věci prospělo, pokud by všichni vyčkali dokončení šetření a vyjadřovali se pak. Tím nechci brát nikomu právo na názor. Má jej pan Banga a všichni ostatní. Jen by soukromý názor neměl být prezentován jako tvrzení a poután na titulní straně, což to platí pro oba tábory a to zcela bez výjimky. Jen ta druhá strana jaksi na titulní straně poutána jaksi nebyla.

    Je to to samé jako s panem Hermanem. Pokud se sejde v pracovní době s Dalajlamou a na půdě ministerstva, nejde o soukromou, ale oficielní schůzku. Ale zpět k blogu - pokud byl poután blog pana Bangy, bylo by fér na titulce poutat blog s opačným názorem. Pokud se tak nestane, dává se prostor pro kritiku z prosazování pouze jednoho názoru. Domnívám se, že kolem věci je příliš mnoho emocí, které jsou oběma tábory navíc gradovány. Překvapuje mne, že je tu házena vina z jednoho na druhého a nikdo nepojmenoval skutečného viníka. Ne smrt v Žatci a její komentování a hodnocení ukazuje totiž na jediné - totální selhání vlády v její politice, mající zlepšit soužití. Ukazuje naprostou nesmyslnost miliard, jež jsou vynakládány na to, aby byli jedni přesvědčeni že mají pracovat a druhé, aby ty první přestali nenávidět. Ukazuje zrůdnost naší společnosti, kdy je něčí smrt hodnocena a medializována podle toho, jaké byl rasy, etnika, národnosti. To považuji za zvrácené.

    Byl bych rád, pokud by stávající napadání obou táborů ustalo do doby došetření věci, jinak se vytváří zcela nepřijatelný nátlak na vyšetřovatele. Ti by měli šetřit v klidu, ne ve strachu, že budou obviněni se "zatajování" důkazů. Myslím, že by pan Banga měl za své etnikum a spravedlnost bojovat s větším nadhledem a menšími emocemi stejně, jako by tak měla učinit „protistrana“. To, že se smrt v Žatci hodnotí kriticky jako vražda, protože zemřelý byl mladý otec a Rom na straně jedné, na straně druhé se hodnotí jako logická, protože to byl agresivní feťák (a Rom), považuji za zcestné. Jde o podstatu věci a ta, mám obavu, uniká jak panu Bangovi, tak jeho oponentům.

   Vydáno 2. 11. 2016 8:00:00 na  idnes.cz

Štítky článku:

prestiž 1: 10,47 přečteno 365×

0 Hodnotit článek 3

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Jde vám o podstatu věci, či o to si vyřvat tu svoji pravdu?

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse