Necenzurujeme.cz

Minulost nezrušíme

Minulost nezrušíme   Nedá mi, abych si neulevil po zprávách které v posledních dnech slyším, týkají se sudetských němců stejně jako chování se k sochám tankům atp. Hitler a Henlein jsou stále čestnými občany některých obcí na severu a západě Čech, tolik tisková zpráva z Lanškrouna. Dovolím si oponovat. Nejsou. Ani jeden z těchto pánů již na štěstí nežije. Čestnými občany tedy už ani být nemohou. Jsou pouze uvedeni v nějakém obecním seznamu, kam byli v příslušném roce, na základě něčího rozhodnutí, zapsáni.

Minulost nezrušíme

 Žádné sebehalasnější RUŠENÍ, nedokáže eliminovat událost, která se před X lety stala.

Vymazávání jmen a retušování fotografií v učebnicích si někteří z nás ještě pamatují. Je to patrně to nejhorší, co lze s historií dělat. Existují již obce které hromadně čestná občanství prominentů fašistického i komunistického režimu rušila. Jak to fakticky udělala mi není jasné. Z dob egyptských faraónů sice víme, že kameníci dostávali příkaz čas od času odsekat jména, která měla být z vůle příslušného vládce zapomenuta – přes veškerou snahu se to ale nepodařilo. Je to akt nesmyslný, zbytečný a hlavně farizejský.

K historickým událostem ve státě, i každé jednotlivé obci, by se mělo přistupovat s objektivním nadhledem. Nevidím nic špatného na tom, když se žáci ve škole doví, že vedení obce, či státu nebylo ani dobré, ani mravné a proto celý život byl někdy poplatný dobovým deformacím. I přes protesty menšiny těch slušných došlo k věcem a rozhodnutím, které dnes ke cti v rámci celostátní či obecní historie zrovna neslouží, nicméně staly se a zrušit je nelze. Každá snaha o retušování minulosti jen podmiňuje vznik hloupých mýtů a vede k nedůvěře mladé generace k těm starým. A to je i problém konce světové války a celé smutné éry komunistického vládnutí u nás.

 

Štítky článku:

prestiž 1: 13,05 přečteno 252×

0 Hodnotit článek 7

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Minulost nezrušíme

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse