Necenzurujeme.cz

Kapr na stole.

Vánoce jsou tady. Pohoda, dva dny volna, po případě výlet do hor a když ne do hor, tak doma s rodinou, v teplém rodinném kruhu.

Vánoce na sněhu jsou velmi hezké. Každý je má rád, ať už slavíme skutečné církevní svátky, nebo jen vánoční tradici. Vše co k vánocům patří se musí poshánět a nakoupit včas, hlavně dárky. Ale pozor, ještě jedna věc je nadmíru důležitá. Je to vánoční jídlo a s ním tedy i vánoční kapr.

Už vůbec nevím jak se to teď v Čechách dělá. Jsou stále ještě na náměstích kádě s rybami? Nebo to přebraly veliké obchody? Tak, či tak, kádě s kapry se mi líbily nejvíc. Pak kapr skončil ve vanně, nebo velikém škopku a čekal na svoji popravu. Jeho smrt bylo naše potěšení. Ale co? Vzdyť jsou vánoce.  

Zajímalo by mě, zda lidi v Čechách ví, co se doporučuje k vánočnímu stolu v jiných zemích? Já vím o zvycích v několika zemích, ne tedy všech, ale vždy, když se nad tím zamyslím tak docházím k rozporu.

Vánoce jsou církevní svátky, to si je třeba uvědomit. Tradice je sice hezká, ale hlavní důvod proč se svátky slaví je oslava narození Ježíše. Nic jiného.

S těmito populárními svátky pak přišlo nařízení církve svaté, že na vánoce mají věřicí jíst maso jen z chladnokrevných zvířat, jinak je to hřích. Tedy žádný vepřový řízeček, nebo kuřátko, po případě kachnička či husička. Hříšníci, co to děláte?

V úvahu tedy přišla ryba. Kapr byl nejvíce dostupný, proto se kapr uchytil. To vše zní dobře a nic bych proti tomu neměl, kdybych neviděl svět a nezjistil, že ve světe ta sama církev, centrálně řízená z Korporace Vatikán, úplně klidně toleruje spotřebu jiných živočichů. Jak je to možné, že jeden tak a druhý jinak? Čím jsme se provinili, že musíme jíst kostnatou rybu, spící v bahně a často bahnem zapáchající a někdo si papká velikou krůtí porci a je mastný až za ušima?

Ano představuji vám USA. Převážně katolická, nebo křesťanská země. Vše by mělo tedy probíhat stejně jako v Čechách. Mají kostely, mají kněze, mají jeptišky, mají arcibiskupy, mají vše úplně stejné, pouze na vánočním stole není kapr. Nikdo o něm ani neslyšel. Co tedy papkají Američané? V USA církev povolila krocana. Ano, krocana. Teplokrevné zvíře. Navzdory Českému kapru. Aby do toho husa kopla…

Na Kubě mají opékané selátko, po zemí a ve voňavém listí, až se docela rozpadá. Na Jamajce rovněž tak, selátko, hezky vypečené do zlatova. Na Filipínách je to tradiční vánoční šunka, tedy vepřové maso. Opět teplokrevné zvířátko.

Jak je to v Německu nevím, nevím přesně ani jak je to v jiných Evropských státech, ale nevzpomínám si z rozhovorů s cizinci, že by se našel kapr na vánočních stolech jinde, než v Čechách. Asi se mýlím, neboť to, že jsem o tom neslyšel neznamená vůbec nic. No budiž.

Mně stačí jen ten malý rozdíl ve svatých předpisech. Proč Češi musí jíst chladnokrevné zvíře a Američané teplokrevné? Proč v Čechách je všeobecně považováno za hřích požít jiné maso, než ryba a proč to není hřích v Americe? (Nezáleží na tom, že to řada lidí nedodržuje, v tom ten ftip není.)

Vysvětlení je jednoduché. Církev byla a je dosud veliký reklamní úřad. Kdysi nebyly televize, nebyly internety a počítače, takže ty nejvíce úspěšné firmy zaplatily faráře, aby nakukali lidem bullshit, (kravinu), že je třeba požívat to, čeho máme v tu dobu nejvíc. V Čechách to byla úroda kaprů. Nesčetné množství rybníků v Jižních Čechách a jinde, potřebovalo vyčistit vody, prodat své úlovky ale co s tím?

Těžko je prodat kapra, který má tisíce malých kostiček, děcka se dáví, stovky případů na ambulancích každý rok, kdyby byly povolené řízečky, a kuřátka, husičky a kačenky. Co by chudáci rybáři s kapry dělali? Jim se nedivím, chtějí prodat. Stálo jim za to podpořit církevní reklamní společnost, která to vzala až moc vážně a vyhlásila za hřích pojídat cokoliv jiného než kapry. Nyní je z toho tradice, která nikoho neobtěžuje, ale způsob jakým tenhle podvod dokázali přivést do života jen potvrzuje můj názor na prolhanou církev svatou.

V USA zase naopak vypěstují tolik krocanů, vzhledem ke svátkům díkůvzdání koncem Listopadu, že nic jiného nezbyde, než podpořit reklamní kancelář církve svaté a nakukat lidem, že církevní tradice káže, mít na vánočním stole krocana, jinak by se přebytky zkazily. O hříchu za neuposlechnutí nevím, ale to je jedno.

Prostě a jednoduše, naše svatá církev má jiné měřítka, na různé státy. Jedná podle toho jak se jim to hodí a kdo jim zaplatí víc. Proto rybáři v Čechách budou vždy prodávat kapry, neboť si Český občan vánoce bez kapra už nedovede představit a proto krocaní farmy v USA mohou krmit milióny krocanů, neboť mají zaručený odbyt na věčnost.

Kdyby tito, na oko čistí a bezúhonní kněží řekli po pravdě, že je třeba pomoct rybářům, tak jsem ticho. Stačilo by být upřímný aspoň jednou a říct: “Kupujte prosím kapry, podpořte vlastní rybářský průmysl”, pak bych nikdy tento článek nanapsal. Jelikož lžou, jako vždy, tak jsem tu opět s mojí neumlčitelnou kritikou. Pokrytectví a jen a jen pokrytectví. Na tom se živí, s tím jednají s vámi věřícími, obelhávají vás, balamutí vás a nikdy nepřestanou dokud jim budete dávat uši a posílat jim peníze.

Dovedete si představit, že by bůh byl tak směšný, pokud existuje, sednul si s vámi, po vaší smrti se rozumí a soudil vás za to, že jste si dávali na vánoce pečenou kačenu místo kapra? Jak šíleně přiblblý je to argument, jak hloupě vyzní tenhle vymyšlený hřích? A přece se to bere vážně. Ach bože, kdy jednou seskočíš ze svého nebeského trůnu a přiletíš těm ulhaným farářům nakopat do pr…. do Prahy je cesta dlouhá?

Frank Krejčí

Štítky článku:

prestiž 1: 10,35 přečteno 607×

0 Hodnotit článek 2

Sdílejte článek na dalších sociálních sítích

Kapr na stole.

(Článek už je starý. Interní diskuse k němu byly uzavřeny.)

Žádné komentáře

V interní diskusi je 0 příspěvků || Diskutovat

Facebook diskuse